Praha – Podle developerské společnosti Finep roste znovu zájem o družstevní bydlení. Rozhodla se proto postavit v hlavním městě Praze dalších Několik set družstevních bytů a to i přesto, že jiné velké developerské společnosti se do družstevní výstavby raději pouštět nechtějí.
„Ačkoliv většina klientů preferuje bydlení do osobního vlastnictví, Výsledek analýzy jasně potvrdil vzrůstající trend poptávky po družstevním bydlení,“ vysvětluje důvod, proč se pro družstevní výstavbu rozhodli, generální ředitel Finep Tomáš Pardubický.
Expanze do družstevního bydlení ale není u Finep ojedinělá. V tuto chvíli už má totiž společnost rozestavěno 62 družstevních bytů v projektu bytového družstva Habr na pražském Proseku.
Další 209 družstevních bytů má pak naplánován stavět znovu na Proseku, dále pak i na Barrandově av Hostivaři.
Pro a proti družstevního bydlení
Mezi hlavní výhody družstevního bydlení náleží podle expertů ze společnosti Finep například to, že při pořizování bytu je povinnost udržovat vlastní hotovost významně menší. Stačí jen 25 procent z celkové částky. A celá tahle část muzea být financování úvěrem ze stavebního spoření. Zbývajících 75 procent pak Sokol platí formou nájmu.
„přínosem je takové to, že klient nemusí banca prokázal bonitu. Tedy nemusí mit žádné daňové přiznání ani Potvrzení o výši příjmu, „poznamenává Dále Pardubický.
Podle ankety ČTK ale konkurence podobnou výstavbu neplánuje. Družstevní byty tak nehodlá stavět ani Největší tuzemská stavitel bytů Central Group ani Třeba Ekospol.
Podle obchodního ředitele Central Group Jiřího Vajnera je totiž pravděpodobné, že forma družstevního bydlení bude zajímavá především pro ty, které nedosáhnou na úvěr pro koupi bytu do osobního vlastnictví.
Tito lidé pak ale MOHOU mit podle odborníka z Central Group i Ekospolu díky neověřená bonity problém i se splácen nájmu a do existenčních problémů se díky tomu Může dostat celé družstvo.
Ve vlastním nás bydlí Nejvíce
Podle posledního sčítání bytu je v České republice nyní 3,89 milionu trvale obydlených bytů. Z toho v soukromém VLASTNICTVÍ jich je 64,5 procenta. Nájemních bytů je tak v Česku jen něco málo přes 17 procent a družstevních bytů je ještě méně. Žije v nich jen 11,1 procenta tuzemských domácností.