Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Jako nemocnice ne / dodržují zákon o informacích – iDNES.cz

9.7.2012 / Blogy / Inekoblog [1]

Nemocnice na Slovensku každý rok obstarávají zboží a služby za stovky milionů EUR, které z velké části pocházejí z veřejného zdravotního pojištění. V rámci společného projektu [2] INEKO a TIS zaměřeného na monitoring transparentnosti ve zdravotnictví jsme se proto rozhodli podívat na to, jaké informace o sobě a o procesu zakázky nemocnice zveřejňují na svých internetových stránkách.

Po krátké úvodní analýze jsme zjistili, že z hlediska zveřejňování informací je důležité soustředit se na ty nemocnice, které vycházejí výhradně „povinnými osobami“ (Zákon o svobodném přístupu k informacím, č.. 211/2000), protože ty jsou podle tohoto zákona také povinnou osobou a mají povinnost některé informace zveřejňovat.

Neočekávané složitě se nám podařilo identifikovat 58 nemocnic [3] , které jsou podle našeho názoru povinnými osobami a podívali jsme se (v období od 6.6.2012 do 19.6.2012) na to jak zveřejňují:

  1. informace o způsobu zřízení nemocnice
  2. informace o postupu při žádání o informace
  3. smlouvy, faktury, objednávky

Zjištění:

  • Slovensku Zákon o svobodném přístupu k informacím velmi nešťastně váže povinnost právnických osob zpřístupňovat informace na způsob jejich založení. Povinnost poskytovat informace tak mají prakticky jen ty nemocnice, které byly založeny výlučně ministerstvem, VÚC, resp. obcí. Na změny, které nastanou po založení, resp. na ostatní znaky (způsob vzniku a zániku, kreovania orgánů, účel, existence státního dohledu) se nepřihlíží. V praxi tak dochází k zajímavým situacím, kdy např.. Národní endokrinologické a diabetologické ústav no [4] , jehož zakladateli jsou Ministerstvo zdravotnictví ČR a jedna fyzická osoba ( MUDr. Alena Záhoráková [5] ), není povinnou osobou a nemusí tak zpřístupňovat informace

  • Až třetina nemocnic (20) ze skupiny povinných osob nemá na stránce informace o způsobu zřízení. A třetina z těchto nemocnic pak nezveřejňuje další povinně zveřejňované informace.
  • Jen třetina (20) nemocnic má informaci o postupu při žádání o informace na svých internetových stránkách, což znamená, že téměř 2/3 nemocnic tuto svou povinnost ignoruje.
  • Většina nemocnic (přibližně 70%) na svých stránkách zveřejňuje smlouvy, faktury a objednávky. Informace zveřejňují tak, že se dají na stránce snadno vyhledat. Z těch nemocnic, které povinnost nesplňují tvoří většinu ty, které mají právní formu neziskové organizace. Identifikovali jsme 12 nemocnic (21%), které jsou podle zákona o svobodném přístupu k informacím povinnými osobami a mají formu neziskové organizace a pouze jedna z nich zveřejňuje na své stránce smlouvy, objednávky a faktury. Ostatní neziskové organizace z této skupiny své povinnosti nedodržují.
  • Mnohé nemocnice formální povinnost zveřejňovat informace plní, jakoby však nechápali smysl této povinnosti. V informacích se nedá vyhledávat, nedají se třídit, názvy jednotlivých dokumentů obsahují nevysvětlené zkratky, nebo jen nic neříkající čísla. Najít v takto zveřejněných informacích konkrétní smlouvu, objednávku, fakturu, nebo dodavatele, se dá jen těžko. Takto zveřejněné informace tedy nemohou plnit svou úlohu – veřejnou kontrolu.

Zajímavé příklady:

Objednávky [6] – forma zveřejnění je prakticky nepoužitelná, nedá se vyhledávat, třídit, absolutně nepoužitelné jsou i názvy jednotlivých adresářů (např. OLVaS, MTZ) a. pdf dokumentů v rámci těchto adresářů (např. 1sm.pdf, Obj.1.pdf)

Faktury [7] – forma zveřejnění je prakticky nepoužitelná, nedá se vyhledávat, třídit, absolutně nepoužitelné jsou i názvy jednotlivých. pdf dokumentů – např.. 11002000226.pdf

– Smlouvy – na stránce jsme vůbec nenašli starší smlouvy, nové smlouvy jsou v Centrálním registru smluv, ale odkaz na to na stránce chybí

Faktury [8] a objednávky [9] – prohlížení faktur a objednávek vyžaduje instalaci jakéhosi bezpečnostního certifikátu. Certifikát jsme si stáhli a nainstalovali, přesto se nám faktury a objednávky nezobrazují (použili jsme prohlížeč Mozilla Firefox 13.0.1)

Příklady nemocnic kde to dělají dobře:

Rastislav Kováčik, INEKO

References

  1. ^ Inekoblog (blog.etrend.sk)
  2. ^ společného projektu (www.ineko.sk)
  3. ^ 58 nemocnic (www.ineko.sk)
  4. ^ Národní endokrinologické a diabetologické ústav no (www.nedu.sk)
  5. ^ MUDr. Alena Záhoráková (portal.ives.sk)
  6. ^ Objednávky (zmluvy.unb.sk)
  7. ^ Faktury (zmluvy.unb. cz)
  8. ^ Faktury (www.nemocnicapp.sk)
  9. ^ objednávky (www.nemocnicapp.sk)