Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Polský poslanec chce od Španělů zaplacení 400-letého dluhu – SME.sk

Španělský král Filip II. si v 16. století vzal od polské královny Bony Sforza půjčku ve výši 430 tisíc zlatých.

VARŠAVA [1] . Španělsko čelící dluhové krizi se možná bude muset zabývat neobvyklou pohledávkou, na kterou upozornil jeden z členů polského parlamentu.

Španělé by podle něj měli Polákům zaplatit 235 milionů zlotých (57,4 milionu. eur), přičemž údajný dluh vznikl ještě v 16. století.

Španělský král Filip II. si tehdy vzal od polské královny Bony Sforza půjčku ve výši 430 tisíc zlatých dukátů, aby mohl financovat válku mezi Španělskem a Francií o kontrolu nad Neapolským královstvím, většinu z ní však nikdy nesplatil.

V minulosti už vymoci

Osmadvacetiletý zákonodárce Marek Poznańskie z kontroverzního Palikotovho hnutí nyní přišel s formální žádostí, kterou momentálně prověřuje polské ministerstvo zahraničí.

„Dobře si uvědomuji, že moje požadavek se může zdát divná, ale byl bych rád, kdyby přinutila politiků opravdu přemýšlet o důsledcích půjčování peněz jiným zemím,“ napsal Poznańskie na své internetové stránce.

Jeho přepočet vychází z hmotnosti zlatého dukáty v daném období, která podle něj dosahovala 3,5 gramu. Při nynějších cenách zlata by tak byla hodnota dluhu 57,4 milionu eur, a to bez jakýchkoliv úroků.

Poláci se kdysi snažili pohledávku vymáhat, do 18. století se jim však podařilo získat zpět pouze 10 procent částky.

Experti jsou skeptičtí

Někteří historici se dokonce domnívají, že královnu Bonu nechal Filip II. otrávit, aby se vyhnul placení.

V archaické polštině existoval výraz „neapolské částky“, který se používal k označení takzvaných špatných dluhů.

Právní experti, které citují polská média, jsou v otázce dodržování skeptičtí.

Poznańskie však poukazuje na nedávný případ, kdy se Madridu podařilo vymoci 17 tun zlata a stříbra, které vyzdvihla jistá americká firma z vraku španělské lodi potopené v roce 1804.

References

  1. ^ VARŠAVA (www.sme.sk)