Podle odborníků je základním pravidlem porovnávat nabídky od finančních institucí a zvolit tu správnou. Hlavně nevbehnúť do první pobočky a nepřijmout hned první nabízený produkt.
Poslanci nedávno schválili novelu zákona, která zavádí základní bankovní balíček, jehož cena by měla být 1 € měsíčně. Ten však bude pouze pro ty, kteří splní určité podmínky. A co ti ostatní? Podle průzkumu jsou lidé, kteří sáhnou po první nabídce, ale většina z nás porovnává. „ Při výběru běžného účtu nabídky více bank zvažuje až 68% Slováků. Najdou se však i tací klienti, kterým se porovnávat nechce nebo si na něj netroufnou. Takříkajíc bez rozmyslu po první nabídce běžného účtu sahá až 26% klientů, „ řekla analytička Poštovní banky Eva Sádovsky. Při výběru úvěru produkty porovnávají dvě třetiny z nás.
Při životním pojištění sáhne po první nabídce 85% Slováků. Vzít první nabídku však není zrovna výhodný tah pro naše peněženky. „ Není rozumné rozhodovat se okamžitě na místě bez toho, abychom si udělali přehled, co nabízejí ostatní banky, pojišťovny a pod. „ doporučuje finanční expert portálu finančních Hitparada Maroš Šimčák. Proto je podle něj lepší každé rozhodnutí si s předstihem naplánovat a oslovit alespoň 2 – 3 konkurenční společnosti, nabídky si navzájem porovnat a až potom si vybrat. „ Takto máme mnohem větší šanci získat nejvýhodnější nabídku a ušetřit, “ zdůvodňuje Šimčák, proč by lidé měli být trošku aktivnější.
Vzdělaný klient podporuje konkurenční boj
Eva Sádovsky, analytička Poštovní banky
Klienti, kteří dokáží jednotlivé nabídky pečlivě vyhodnotit, porovnat a vybrat si pro sebe tu „nej“, podporují konkurenční boj a nahrávají těm, kteří dokáží svou nabídkou předstihnout konkurenci. Na druhé straně je finanční gramotnost jakýmsi zvednutým prstem pro takové (nebankovní) subjekty, které ve svých nabídkách nejsou vždy zcela čestné a snaží se nevědomost lidí využít ve svůj prospěch.
Běžný účet
Zuzana Eliášová z ČSOB Autor: Shutterstock, ANC
1 . Ověřte si služby, které banka s účtem nabízí.
Při návštěvě banky byste měli mít jasně odpovědi na tyto otázky:
– Jak často chcete vybírat hotovost z bankomatu?
– Chcete získat i jinou než bankovní kartu k běžnému účtu?
– Chcete využívat elektronické bankovnictví nebo upřednostňujete návštěvu pobočky?
Zvažte, jak budete účet využívat – zda budete něj dostávat výplatu a platit pravidelné platby, kolik hotovostních výběrů potřebujete mít v ceně a podobně.
2. Bankomaty síť
Zjistěte si i, jakou bankomaty síť má banka – zda máte bankomat v blízkosti a pod. Ušetřete tak za výběr z bankomatu jiné banky.
3. Poplatky za vedení balíčku
Zjistěte si, jaké poplatky si banka účtuje, také jaké poplatky jsou nad rámec balíčku a kdy máte šanci získat zvýhodněný balík služeb.
4. Výhody při jiných produktech
Při otevírání účtu se informujte také o možných výhodách, které můžete jako majitel účtu získat, např. vyšší úroky při spoření.
Spotřebitelský úvěr
Maroš Šimčák, expert na finance z portálu FinancnaHitparada.sk Autor: Shutterstock, ANC
1. Nejde jen o úroky
Řídit byste se měli tím, kolik na úvěru / půjčce přeplatíte včetně všech poplatků, úroková sazba není jediným důležitým parametrem.
2. Vše si porovnejte
Nejjednodušší je porovnat si parametr „Zaplacená částka celkem“.
Jak si ji vypočítat?
POČET SPLÁTEK x výši měsíční splátky včetně poplatku za vedení úvěrového účtu + jednorázový vstupní poplatek
Úvěr, při kterém vychází tento parametr nejnižší, je pro klienta nejlevnější.
3. RPSN – Roční procentní sazba nákladů
– úvěr si můžete porovnat i podle tohoto údaje
– banky ho musí povinně udávat
– čím je nižší, tím je úvěr výhodnější
4. Lhůta splatnosti
– měla by být přiměřená tak, aby byla výše měsíční splátky adekvátní k rodinnému rozpočtu
– čím je lhůta splatnosti delší, tím více na úvěru přeplatíte
– srovnávejte mezi sebou úvěry se stejnou dobou splatnosti
Životní pojistka
Lucia Makayová z Generali Slovensko Autor: ANC
1. Výše pojistného
– měla by v případě pojistné události pokrýt vaše náklady
2. Finanční závazky
– pokud jste živitelem rodiny nebo je někdo závislý od vašeho příjmu, měli byste na to myslet
– nezapomínejte na půjčky, které by pro vaši rodinu v případě vašeho úmrtí nebo zhoršení zdravotního stavu či ztráty zaměstnání mohly být problém
3. Podmínky pojištění
– zjistěte si i to, zda v průběhu pojištění máte šanci měnit výši pojistného, nebo je možné připojistit jiná rizika
– doporučujeme zvážit si, který produkt je vhodný pro vaše potřeby, na jaké období chcete být pojištěni av jaké výši jste schopni platit pojistné
Autor: Nový Čas, SMI