Širší americký index S & P 500 ale nakonec ukončil obchodování se ztrátou 0,37%. 57121390
Německo je ochotno poskytnout Řecku další úlevy, pokud země bude ochotná plnit vytyčené cíle. Ve hře je například snížení úroků či prodloužení splatnosti pro druhou řeckou půjčku, kterou země dostala v květnu. Řekl to včera pro agenturu Bloomberg člen hlavní německé vládní strany CDU Norbert Barthle, který je hlavním mluvčím strany v otázkách rozpočtu v německém parlamentu. Nový řecký premiér Samaras se má v tomto týdnu setkat s německou kancléřkou Merkelovou a francouzským prezidentem Hollandem ohledně dalších koncesí pro tuto insolventní evropskou zemi. Tato slova ukazovat cestu, že tyto rozhovory mají potenciál dopadnout úspěšně a stín řeckého bankrotu či jeho vystoupení z eurozóny tato jednání doprovázet nebude.
Byl to především optimismus ohledně dalšího vývoje dluhové krize, který se postaral o pozitivní náladu během včerejšího evropského obchodování, které přineslo pro celoevropský akciový index Eurostoxx50 růst o 0, 97%. Širší americký index S & P 500 ale nakonec ukončil obchodování se ztrátou 0,37%, když nedokázal už potřetí od začátku roku překonat silnou hladinu rezistence okolo úrovně 1420, ačkoli se v průběhu obchodování jeden čas obchodoval na nejvyšších úrovních od roku 2008. Dařilo se i euru, které se poprvé od začátku července dokázalo na delší dostat nad hranici 1,24 dolaru za euro, dnes ráno v 9:30 se pohybuje na úrovni 1,2453.
Další včerejší zprávy na makroekonomické úrovni je také možné považovat za pozitivní. Španělsko prodalo dvanáct a osmnáctiměsíční dluhopisy v objemu 4,5 mld. EUR. eur za výrazně nižší úroky než u předešlé aukci. Za roční dluh zaplatí 3,07% ročně a za jeden a půl roční 3,33%, přičemž při poslední obdobné aukci to bylo 3,92%, resp. 4,24%. V poklesu pokračovaly i výnosy z ostře sledovaných desetiletých dluhopisů, které se dnes ráno pohybují kolem úrovně 6,20%. Klesaly i výnosy z italských a portugalských dluhopisů.
V uvolňování politiky pokračuje i Čínská centrální banka, která se snaží bojovat proti důsledkům realitní bubliny a zpomalování ekonomiky. Ta včera nalila do finančního systému rekordních 220 mld.. juanů v týdenních a dvoutýdenních operacích. V Číně se kromě toho připravují i fiskální stimuly, vláda podle čínských médií chystá pobídku na podporu spotřeby a úvěrování, a regionální vláda v provincii Chongqing chystá stimul ve výši 1,5 bil. juanů v průběhu dalších trzích let do svých klíčových odvětví.
Během dnešního obchodování, v jehož úvodu evropské akcie následují americké do červených čísel, se bude pozornost soustředit především na protokol z posledního zasedání americké centrální banky FED (20: 00), které se uskutečnilo na přelomu července a srpna. Nakolik to bylo ještě před sérií lepších dat ze začátku srpna, tak očekáváme, že si FED ponechá, případně ještě mírně priotvorí dvířka k dalšímu uvolňování pro případ, že by se situace v ekonomika výrazněji zhoršila, neočekáváme však, že budou předznamenán nějaká opatření. Ze Spojených států dorazí i červencové anualizováno prodeje domů na sekundárním trhu (14:30; OC. 4,52 mil.. Eur).
Kontextové odkazy ETARGET