Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Půjčování přímo mezi lidmi dosahuje rekordní hodnoty – Webnoviny.sk

Autor: WBN / PR, 8. října 2012 9:22

Už i na Slovensku působí společnost, která nabízí Kolektivní půjčky. Nedávno vznikl portál Žlutý meloun (www.zltymelon.sk), který jako první začal nabízet Kolektivní půjčky na našem trhu.

BRATISLAVA 8. října (ČTK) – Kolektivní půjčky – na Slovensku ještě málo známý pojem, ale v zahraničí malá revoluce ve světě financí.

Kolektivní půjčky jsou půjčky přímo mezi lidmi. U tohoto modelu zápůjček se vynechávají finanční instituce, zejména banky, čímž je žadatelem umožněno získat půjčky za výhodnějších podmínek a investorům lépe zhodnotit své investice.

Tento jednoduchý koncept se již při svém vzniku v roce 2005 zdál být myšlenkou s obrovským potenciálem.

Dnes je již toto odvětví ve světě výrazně rozšířené a má podporu široké masy lidí, kteří si potřebují půjčit a lidi, kteří chtějí investovat část svých úspor. S více než 100% meziročním růstem představují kolektivní půjčky ve světě jedno z nejrychleji rostoucích odvětví.

Jen ve Spojených státech dosáhly od svého vzniku v roce 2006 hranici 1 miliardy USD. Lending Club, celosvětový lídr v kolektivním půjčování, od svého vzniku zprostředkoval půjčky v celkové výši 700 milionů USD a Prosper, druhý největší hráč, 300 milionů USD. Očekává se, že hranice 2 miliard USD bude dosažena již v průběhu následujících 12-ti měsíců.

Ve Velké Británii dosáhli kolektivní půjčky hranici 250 milionů liber. Portál Zopa od svého vzniku v roce 2005 zprostředkoval půjčky za více než 200 milionů liber. Funding Circle převýšil hranici 34 milionů liber a RateSetter hranici 24 milionů liber.

V této souvislosti Andy Haldane, ředitel the Bank of England řekl: „Není důvod, aby se koneční dlužníci a koneční investoři nemohli spojit přímo. Banky jako zprostředkovatelé se mohou postupem času stát nadbytečným článkem celé řetězy … Nejsou to akce a není to ani bankovní účet. Je to místo, kde se setkává poptávka přímo s nabídkou, eBay na peníze. „

Proč dosáhli Kolektivní půjčky takovou popularitu?

1. Investoři mohou získat až dvojčíselné výnosy
Po letech nízkého úročení bankovních vkladů a jiných forem investic lidé hledají alternativy jak zhodnotit své úspory. Kolektivní půjčky standardně dosahují čistou výnosnost 6% – 10% a nebývá neobvyklé, že je to ještě víc. I přes riziku defaultu, které investoři snášejí, jsou čisté výnosy výrazně vyšší než u tradičních formách investování.

2. Vysoké procento splácení půjček ze strany dlužníků
Některé názory, že kolektivní půjčky jsou rizikovější a nabízejí pouze oportunistické financování pro slabých dlužníky, kteří nemohou dostat úvěry od bank, se ukázaly jako nesprávné. Rizikový profil dlužníků při kolektivních půjčkách je často vysoce nadprůměrný a představuje dlužníků, kteří prostě jen hledají na trhu lepší podmínky pro své úvěry. I z tohoto důvodu jsou úrovně nesplacených úvěrů v případě kolektivních půjček stejně dobré, ne-li lépe, než v případě bank. Anglická Zopa například dosahuje celkový default rate pouze 0,9%.

3. Dlužníci chtějí konsolidovat své půjčky a dluhy na kreditních kartách
Nejčastější účel využití půjček přes portály kolektivního investování je konsolidace starších půjček a dluhů z kreditních karet. Lidé se snaží tímto způsobem dostat se z dluhů, které musí splácet, a které nesou mnohem vyšší úroky než ty, které mohou získat pomocí kolektivního půjčování. Půjček s vysokými úroky je mezi obyvatelstvem stále velmi mnoho.

Už i na Slovensku působí společnost, která nabízí Kolektivní půjčky. Nedávno vznikl portál Žlutý meloun ( www.zltymelon.sk [1] ), který jako první začal nabízet Kolektivní půjčky na našem trhu.

Zdroj: BBC, TechCrunch.com

References

  1. ^ www.zltymelon.sk (www.zltymelon.sk)