Kolektivní půjčování nadchlo už obrovské množství lidí. S více než 100% meziročním nárůstem jsou kolektivní půjčky jedním z nejrychleji rostoucích odvětví na světě.
Jak to vlastně funguje?
Na specializovaných portálech se registrují zájemci o půjčky a investoři, kteří si vzájemně dohodnou podmínky, za jakých si půjčí peníze. Dělají to prostřednictvím aukce půjčky, kterou si žadatel o půjčku po procesu jeho ověření a pozitivního výsledku, založí. V aukci má možnost vysvětlit investorům, proč si potřebuje půjčit a přesvědčit je, že je důvěryhodný. Půjčují mu totiž konkrétní lidé, proto je tento typ půjčování výhodnější, než kdyby si půjčil v bance. Kolektivní půjčování vynechává tradiční finanční instituce a jejich zisk přenechává lidem, kteří si navzájem půjčují peníze.
„Výhodou oproti jiným druhům půjček je to, že o výši úroků rozhoduje aukce, kde investoři soutěží o výši úroků. Konkurence mezi investory znamená pro toho, kdo si peníze půjčuje, lepší podmínky. Investorům při jejich rozhodování zase napomáhá rozložení žadatelů o půjčku do 5 kategorií podle komplexního hodnocení, vypracovaného analytiky naší společnosti. Tímto hodnocením prochází každý žadatel o půjčku, „popisuje výhody nového typu půjček a investic Roman Feranec ze společnosti Žlutý meloun – prvního a zatím jediného portálu kolektivních půjček na Slovensku.
Způsob jak splatit staré úvěry nebo si výhodně půjčit na cokoliv
Od svého vzniku v roce 2007 poskytla společnost Lending Club, největší poskytovatel kolektivních půjček v USA, více než 80 – tisíc půjček, které až ve dvou třetinách sloužily na splacení starých půjček a dluhů z kreditních karet. Lidé se snaží tímto způsobem zaplatit své půjčky, které musí splácet a které mají mnohem vyšší úroky než ty, které mohou získat pomocí kolektivního půjčování.
„U nás si lidé kromě vyplacení starých nevýhodných půjček, půjčují mezi sebou zatím zejména na rekonstrukci a bydlení. Lidé si však u nás požiačavajú i na různé jiné věci, jako například na operaci očí. To, že jsou půjčky u nás opravdu výhodnější mluví také srovnání aktuální průměrné úrokové sazby na Žlutém melounu, která se pohybuje na úrovni 11,3%, oproti tradičním bankám, kde průměrná sazba spotřebitelských úvěrů převyšuje 15%, kreditní karty a povolené přečerpání na účtu se pohybují na úrovni přibližně 20% – tního úroku. U půjček v nebankovních a splátkových společnostech je úrok ještě výrazně vyšší. „Dodává Roman Feranec.
________________________________
O společnosti Žlutý meloun
Portál Žlutý meloun vznikl v roce 2012 a umožňuje lidem jako první a zatím jediný subjekt na Slovensku přímé investování a půjčování mezi sebou. Tento model vynechává banky nebo prostředníků, proto má mnohem menší náklady a umožňuje tak získat půjčky za lepších podmínek a investovat s vyššími výnosy. Za vznikem Žlutého melounu a jeho provozem stojí tým lidí s dlouholetými zkušenostmi v oblasti financí a investičního managementu spojený se společností GRADIAL INVESTMENT Mamagement, as. Tým Žlutého melounu doplňují zkušení půjčovatelé analytici, kteří se starají o bezpečnost všech investic a půjček. Více informací naleznete na www.zltymelon.sk [1] .
References
- ^ www.zltymelon.sk (www.zltymelon.sk)