SITA | 08.05.2010 14:51
Místopředseda vlády, ministr školství a dočasně pověřený řízením ministerstva výstavby Ján Mikolaj ze SNS cíleně nebyl na sobotním jednání vlády. Ministr financí Ján Počiatek na něm dostal mandát k podpisu rámcové věřitelské smlouvy umožňující členským státům eurozóny začít poskytovat půjčky zadluženému Řecku. Předseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš zase prohlásil, že jeho strana půjčku Řecku nepodpoří.
Volební disidentky SDKÚ Iveta Radičová tvrdí, že půjčka Řecku, když chudí musí zachraňovat bohatých, není solidarita. Stanislav Janiš (vpravo) potvrdil, že jejich strana půjčku Řecku nepodpoří.
Autor: SITA
„Slovenská národní strana není za to, abychom poskytli Řecku půjčku,“ vysvětlila místopředsedkyně SNS Anna Belousovová důvod ministrova nepřítomnosti v Sobotních dialozích Slovenského rozhlasu.
Podle Belousovová se po mimořádném bruselském summitu lídrů eurozóny už rýsuje, čeho je Řecko spouštěcím mechanismem. „Tam zazněly věci o tom, že nyní jde o Německo a Francie, že pokud neposkytneme i my půjčku, tak začne padat evropská měnová unie,“ prohlásila Belousovová.
Problém vidí iv tom, že Evropská komise podmiňuje poskytnutí půjčky Řecku tím, že Evropská rada musí připravit opatření pro zpřísnění podmínek fiskálních politik. „Povede to k tomu, že zde nastoupí direktivy, které nám budou určovat, jakou fiskální politiku máme mít, to znamená, že my už nebudeme mít v rukou daňový systém, režim dávek,“ prohlásila a dodala, že vlády, které přijdou, se stanou výběrčími mýtného podle nařízení Bruselu.
„Opravdu to není jen o Řecku, Řecko bylo jen začátek, protože vlastně toto povede k tomu, že EU se bude měnit na Evropský superstát, ve kterém si národy ani neškrtl, „myslí si Belousovová. Podle ní jsme svědky jednoho megapodvodu, který někdo udělal na občanech EU a eurokomisař na nic celá léta neupozorňovali i když za to berou platy. „Tam budou sedět za obrovské platy dál a celé to bude jen o tom, že EU i tak skončí, Evropská měnová unie i tak skončí,“ myslí si Belousovová.
Podle Počiatka hlavním tématem není Řecko, ale euro
Ministr financí Ján Počiatek uvedl, že hlavním tématem dne už není Řecko, ani nikdy nebylo. „Je nezpochybnitelné, že euro jako takové je pod obrovským tlakem a celá eurozóna je v krizovém režimu,“ prohlásil Počiatek. Dodal, že ohrožení je emitentech a všechny země eurozóny musí začít jednat. Eurozóně pro takové případy chyběl stabilizační program, který by řešil anomálie trhu. Tento mechanismus nyní tvoří eurozóna na případě Řecka.
Počiatek odmítl, že by bylo pro Slovensko závazné páteční rozhodnutí přidat se k zmiňovanému mechanismu. „Když si prohlédnete detaily té smlouvy, tak je tam odkládací podmínka, která hovoří o tom, že ratifikace této smlouvy a spuštění samotné bilaterální půjčky je podmíněno změnou národní legislativy,“ upozornil Počiatek, čili „musí o tom jednat parlament“.
SDKÚ půjčku Řecku nepodpoří, KDH nechce nic zablokovat
SDKÚ nepodpoří půjčku Řecku, prohlásil v Sobotních dialozích předseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš. „SDKÚ nechce, aby se na morální hazard populistické vlády v Řecku a nemorální rizikové podnikání bank skládal slovenský občan,“ uvedl Janiš. Myslí si, že pokud vláda Roberta Fica přijímá dohody o finanční pomoci Řecku, tak by i Národní rada, stejně jako jiné parlamenty eurozóny, měli o pomoci rozhodnout. „Pro nás je velmi zarážející, že Robert Fico si ptá mandát do Bruselu od bankovního sektoru a přitom za krizi v Řecku může právě bankovní sektor,“ dodal Janiš.
Místopředseda KDH Anton Marcinčin tvrdí, že nyní jde o Evropu a Eurozónu – o druhou globální krizi. „Jde také o naše euro, jde i o cenu benzínu, i o cenu půjček pro běžné občany i pro podniky i pro státy – za kolik si bude i Slovensko půjčovat,“ uvedl dopady situace Marcinčin. Podle něj jdou všechny země eurozóny do společného projektu proto, že na něm panuje velká shoda.
„KDH tvrdí – je správné, že Slovensko tuto velkou shodu eurozóny nezablokovali. Na druhé straně – to co vyčteme této vládě – je, že nevyužila mezičas na to, aby velmi solidní předstoupil premiér před parlament a nevysvětlil také občanům, o co vlastně jde, „konstatoval Marcinčin. Pro KDH je poučením z Řecka to, aby i Slovensko nepokračovalo stejnou cestou. „Ficova cesta pro nás je řeckou cestou,“ uvedl.