SITA | 14.03.2013 18:48
Ignác I., který se vydával za předsedy představenstva Transpetrolu, se postaví před Specializovaný trestní soud a bude čelit obžalobě z pokusu pokračovacího podvodu .
Ilustrační foto
Autor: Shutterstock
Soud ve čtvrtek přijal obžalobu na dvojici Ignác I. a Jan H. v kauze, v níž podle prokuratury hrozilo způsobení celkové škody 25 686 947,50 eura. Hlavní líčení se začne 17. dubna. Obžalovaní na veřejném zasedání odmítli uzavřít dohodu o vině a trestu. „Vzhledem k tomu, že jsem se nedopustil žádného protiprávního jednání, tak nesouhlasím,“ řekl Ignác I. u soudu.
Ignác I. namítal porušení svých práv během vyšetřování. Tvrdil, že mu vyšetřovatelka upřela právo vyjádřit se k obvinění na výslechu v Humenném a neumožnila doplnit některé důkazy. Některé důkazy nyní nechce soudu poskytnout, neboť se obává, že by byly zničeny. Zpochybňoval i odkup 49-procentního podílu Transpetrolu Slovenskou republikou. Výhrady měl i k tomu, jak mu byli přiděleni advokáti. Žádal totiž o advokáta z blízkosti svého bydliště, ale dostal obhájce ze vzdáleného města, se kterým se proto nemohl často setkávat. Namítl i žalujícího prokurátora Maroše Žilinku, přičemž v minulosti byl státním tajemníkem MV ČR. Podle něj v minulosti řídil vyšetřovací tým, poukázal i na to, že plnil úkoly vlády. Žilinka konstatoval, že o námitce obžalovaného se nebude konat, protože ji nepředložil neprodleně, tedy hned poté, co se dozvěděl, že v kauze vystupuje jako dohlížející prokurátor.
Obžalovaní podle prokuratury předstírali, že jsou oprávněni jednat jménem Transpetrolu – Ignác I. jako údajný předseda představenstva a Jan H. jako údajný člen představenstva. Stalo se to 4. června 2009 u soudní exekútorky v Praze, kde podepsali dva exekutorské zápisy. Transpetrol tím uznal neexistující dluhy vůči dvěma obchodním společnostem ve výši 12,86 milionu eur a za společnost Transpetrol se jejich zavázaly uhradit do 10. června stejného roku. V případě neuhrazení peněz v dohodnuté lhůtě se zavázali zaplatit smluvní pokutu 10 tisíc eur. Dvojice souhlasila i s přímou vykonatelností exekučního zápisu, pokud nebude dluh včas zaplacen. Důsledkem tohoto řízení podle žalobce bylo, že od 20. srpna, resp. 16. prosince 2009 byly na majetek Transpetrolu vedené exekuce na návrh společností, kterým dvojice uznala za společnost dluhy. Soudy zastavili exekuce 12. července 2010 a zadržovány peníze od českých obchodních partnerů mohly být uvolněny.
Kromě tohoto případu podle obžaloby Ignác I. a Jan H. vystavili ve stejný den 4. června 2009 v Praze bez právního důvodu vlastní směnku za Transpetrol ve prospěch české společnosti na částku 12,98 milionu eur. Byla splatná 25. června 2009 v Brně. Následkem bylo soudní řízení, neboť česká společnost si nárokovala směnku. Řízení se zastavilo, protože firma nezaplatila soudní poplatek jeden milion korun.
Obžalovaní od založení Transpetrolu podle žalujícího prokurátora nikdy nebyly v jeho statutárních orgánech. Své právo jednat jménem společnosti odvíjely od mimořádné valné hromady, které se konalo v dubnu 2009 na vinného jezeře. Státu hrozila ztráta 34-procentního podílu ve společnosti. Po sporech kolem této události již pravomocně rozhodl Okresní soud Bratislava II., Že to nebylo mimořádnou valnou hromadu.
Obviněná dvojice kromě aktivit, které jsou předmětem trestního stíhání, podle prokurátora neplnila v Transpetrolu žádné úkoly, žádným způsobem se nepodíleli na chodu a řízení společnosti. V současnosti není ani jeden z obviněných ve vazbě.
Již v roce 2009 Krajský soud v Žilině rozhodl, že 34-procentní balík akcií nikdy nevlastnili podnikatelé kolem Ignáce I., ale stále je vlastnil stát. Žilinský soud také uznal skupinu podnikatelů vinnými z různých trestných činů, přičemž Ignáce I. neprávoplatne odsoudil na devět let vězení. Rozsudek však odvolací soud zrušil a vrátil k opětovnému projednání.
Společnost Transpetrol se zabývá přepravou ropy a její skladováním pro odběratele a pro Správu státních hmotných rezerv. V roce 2002 získala 49 procentní balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 milionů. USD. Slovensko si ponechalo majoritní 51procentní podíl. Koncem března 2009 slovenská vláda prostřednictvím tehdejšího ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka podepsala v Londýně smlouvu s vedením společnosti Jukos International UK BV o zpětném odkupu 49% akcií společnosti Transpetrol. Cena za odkup 49% akcií Transpetrolu činila 240 mil.. USD.