Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Prokurátoři mají mít právo na informace ze soudních spisů – Rozri!

BRATISLAVA 20. března (ČTK) – Prokurátoři budou mít možnost nahlížet do soudních spisů v řízeních, do kterých mají právo vstoupit.

Na základě pozměňovacího návrhu poslance Směru-SD Antona Martvoňa ale prokurátoři nebudou mít možnost prohlížet soudní registry. Budou mít jen právo na informace ze soudních rejstříků.

Větší práva pro prokurátory vyplývají z novely zákona občanského soudního řádu zákonodárců Směru-SD Vladimíra Faiča a Antona Martvoňa, kterou dnes schválil parlament.

poslankyně SDKÚ-DS Lucia Žitňanská neuspěla se svým pozměňovacím návrhem, aby státní zástupci měli právo nahlížet pouze do spisů pro řízení, jejichž účastníkem je stát. Exministerka spravedlnosti odmítá, aby prokurátoři mohli nahlížet do spisů jen tak.

& quotMy chceme zajistit, aby byly zákonem chráněná práva nejen státu, ale i fyzických a právnických osob. Soukromoprávní řízení nejsou jednoduché, jde například o případy vydání dětí do zahraničí, „reagoval Martvoň.

Vládní poslanci původně chtěli, aby státní zástupci měli právo na nahlížení do soudních spisů a soudních rejstříků ve věcech, na které se vztahuje oznamovací povinnost soudu podle občanského soudního řádu. Návrh zdůvodňovali tím, že několik soudy důsledně neplní svou oznamovací povinnost vůči okresním státním zastupitelstvím. Pokud ji i splní, z oznámení o zahájení řízení prokurátor nezíská informace důležité pro rozhodnutí, zda v konkrétní věci je třeba vstoupit do zahájeného soudního řízení.

Právní norma zároveň reaguje na hromadné podání poskytovatelů půjček, které v současnosti zahlcují soudy. Page návrh, který vypracoval Martvoň s pracovní skupinou státní tajemnice ministerstva spravedlnosti Moniky Jankovský, definuje, že hromadné podání tvoří nejméně 10 podání doručených jednomu soudu týmž účastníkem v jeden den. Novela stanovuje možnosti, jak je mají soudy přidělovat.

Podle návrhu se například z hromadného podání mají přidělovány pouze ty podání, které jsou danému soudu adresovány. Ostatní odešle soudu , který účastník určil v podání. Pokud přijde hromadné podání elektronicky, i soud podání podle první věty odešle elektronickými prostředky. Podání, které tvoří hromadné podání a jsou podle svého obsahu návrhy na zahájení řízení, má soud přidělovat tak, aby byla zachována plynulost přidělování ostatních podání.

„Úprava hromadných podání je reakcí na spoustu nových věcí u soudů, když jeden subjekt zahltit soudy i podáními adresovanými jiným soudem. Tento stav je nežádoucí a negativně ovlivňuje plynulost a rychlost vyřizování soudní agendy, „konstatovala Jankovská. Soudem novela podle jejích slov umožní vyrovnat se is takovým – jak se jeví – až šikanóznym výkonem práva na soudní ochranu.

& ; quotSúdy budou po novém moci podání, které jsou součástí hromadného podání a nejsou jim adresovány, odeslat na soud, který označil účastník řízení. Soud už tak nebude muset každé jedno takové podání přidělovat soudci a rozhodovat o jeho následném postoupení, „vysvětlila státní tajemnice resortu spravedlnosti.

Díky této úpravě bude podle ní zachována vymahatelnost práva a průběžné vyřizování všech došlých věcí, a to při zachování právních účinků doručeného návrhu na zahájení řízení.

Ustanovení o hromadných podáních po podepsání prezidentem nabudou účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, paragrafy týkající se větších práv pro prokurátory vstoupí v platnost 1. května.