12:20 | Dnes | Aktualizováno
Praha – Vrchní soud v Praze potvrdil Martinu Guth za úvěrové podvody z 90. let s definitivní platností Tříletý podmíněná trest.
Guthová stíhání bylo Původně zastaveno kvuli novoroční amnestii [2] exprezidenta Václava Klause [3] , toto rozhodnutí však na základě dovolání Nejvyššího Státního zástupce Pavla Zemana zrušil Nejvyšším soudem [4] (NS).
Tehdy pětadvacetiletým Guth podle obžaloby na zacatku 90. let vylákal z banky úvěr 40 milionů korun, který nesplácí. Pokusil se takové o další podvody. Než soudy stačily jeho kauzu pravomocí vyřešil, přišla novoroční amnestie tehdejšího prezidenta Klause.
Klaus mimo jiné zastavil stíhání od jejichz zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než osm let, pro trestné činy, za než trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.
Čtěte také:
Druhý článek amnestie se ale nevztahuje na stíhání proti uprchlým. Soudy, které o aplikace amnestie rozhodovaly, to však znamenalo, že nemají zastavovat stíhání lidí, kteří jsou aktuálně na útěku, a naopak MOHOU vyhověla těm, kteří sice po určitou dobu prchali před spravedlnosti, ale k 1. lednu 2013 se jí už nevyhýbaly.
Amnestie vznikala ve více verzích. Podívejte se, jak se měnil:
Fotogalerie Amnestie vznikala ve více verzích. Podívejte se, jak se měnil
Podle NS však tento výklad není správný. Dobu, kdy byli aktéři stíháni jako uprchlým, Je třeba odečíst. POkud i poté přesahuje celková délka osm let, je možné stíhání zastaví, jinak ne.
Guth Přitom uprchlým hned po sdělení Prvního obvinění a vrátil se až v roce 2011, na útěku tak byl přes 16 let. Tvrdí, že odcestoval kvuli obává o svůj život, peníze z trestné činnosti prý nikdy neviděl.
Svého útěku Nelita, bál se o život
To potvrdil i Guthův advokát, podle něho byl jeho klient pouze takzvaným bílým koněm. „Dostal jsem od (Ivana) Hříbala 48 hodin na to, abych opustil republiku. Měl jsem v kapse 500 dolarů,“ popsal svůj odjezd u soudu Guth.
Hříbal, který byl v 90. letech šéf taxíkářského asociace, byl v roce 1998 zavražděn zřejmě najemno vrahem, pachatelé však policie nikdy nedopadla. „Když jsem viděl, že zastřelili Hříbala nebe Mrázka, nikdy jsem Svého útěku Nelita,“ dodal.
Více k případu:
Jeho advokát pak doplnil, že přestože žil v nuzných poměrech, Například na Ukrajině, bylo to lepší než čelit hrozbě fyzické likvidace v ČR.
První odsuzující rozsudek nad Guthem vynesl Krajský soud v Praze až v roce 2004, kdy mu vyměřil 8,5 roku za mřížemi. Po svém návratu muž pozadu o konání nového procesu, loni mu pak prvoinstanční soud uložil doposud pouze podmínky. V době, kdy se Mělo rozhodne o odvolání Státního zástupce, se do případu vložila amnestie exprezidenta Klause.
Neměl z podvodu majetkový prospěch
„Za situace, kdy nebylo vyvráceno, že tým primárním motivem byla obava o vlastní život, tak v takovém případě je nutné ve prospěch obžalovaného zohlednit to, že nejproduktivnější část Svého života strávil v zahraničí z obavy o svůj život,“ odůvodnil podmínky předsedovi odvolacího senátu Pavel Zelenka. Guth podle něho navíc zřejmě podvod nevymyslel a ani z ní Neměl majetkový prospěch.
Promítnout do výše trestu pak prý bylo nutné i to, že k potrestání došlo až po více než 20 letech od spáchání činu, navíc některé průtahu způsobilou samy soudy a policie. „Dokonce tam došlo k určitému informačního šumu, že vlastně policie Několik let nedisponovala přikážu k zatčení,“ upozornil soudce.
References
- ^ Zobrazit profil autora (aktualne.centrum.cz)
- ^ amnestii (wiki.aktualne.centrum.cz)
- ^ Václava Klause (wiki.aktualne.centrum.cz)
- ^ Nejvyšším soudem (wiki.aktualne.centrum. cz)