Pomoc Ukrajině zřejmě bude muset zaplatit Slovensko. Přestože nás Brusel tlačí k tomu, abychom postavili nový plynovod na východ, na projekt nám nepřispěje. Polostátních společnost Eustream totiž podle informací HN nedostane na nové potrubí eurofondy.
Plynovod by přitom měl pomoci Ukrajině snížit energetickou závislost na Rusku, díky čemuž by se jí mělo snadněji vstupovat do Evropské unie. Konkrétní náklady na projekt zatím nejsou známy. Sama Evropská komise včera na otázky HN o jeho financování přímo nereagovala.
Čekání na podpis memoranda
Náš přepravce je však již připraven na to, aby podepsal dohodu o budoucích dodávkách plynu s ukrajinským partnerem – společností Ukrtransgas. „Cílem dokumentu je vyjádření úmyslu a prozkoumání možnosti vybudování technického řešení pro reverzní tok plynu směrem na Ukrajinu,“ vysvětlil mluvčí Eustreamu Vahram Chuguryan.
Zároveň dodal, že momentálně není jasné, kdy obě strany memorandum podepíší. Ukrajinský ministr pro energetiku Eduard Stavitsky ještě před dvěma týdny avizoval, že by se tak mělo stát během minulého týdne. Nakonec se dohoda posunula na neurčito.
Odklad podpisu memoranda zřejmě souvisí i s úterním utkáním ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a ruského lídra Vladimíra Putina. Moskva podala Kyjevu výraznou pomoc v podobě půjčky ve výši 15 miliard dolarů a navíc 30-procentní slevu na plyn. Putin si tak chce upevnit svůj vliv na Ukrajině.
Plynovod se nemusí oplatit
Právě drahý plyn zvětšoval napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, což v roce 2009 vedlo k odstavení dodávek z východu na západ. Brusel si i proto chce získat Ukrajinu tak, že pomůže Kyjevu, aby nebyl do takové míry vydíratelný Moskvou. K tomu by mělo přispět i Slovensko, a na pomoci by vydělalo. Eustream by totiž inkasoval od Ukrajinců poplatky za přepravu plynu.
Po úterním gestu Putina je však sporné, zda se nám vyplatí investovat do nového potrubí. Ukrajina by podle medializovaných informací měla platit za plyn podstatně méně, než odběratelé v západní Evropě. Právě oni přitom měli prodávat Kyjevu plyn za výhodnější cenu přes náš plynovod. „Pokud je informace o slevě pravdivá, je sporná ekonomická podstata projektu,“ zhodnotil analytik Institutu pro energetickou bezpečnost Peter Marčan.
Pojistka pro Kyjev
Na druhé straně ukrajinští představitelé dosud jasně neřekli, zda chtějí od projektu odstoupit nebo ne. Podle analytika INESS Martina Vlachynský je plynovod na Slovensko pro Ukrajince pojistkou, i když se v současnosti přeprava plynu ze západu nevyplatí. „Umím si představit, že Ukrajina tuto pojistku do budoucnosti nezahodí.“
Faktem však je, že pokud Ukrajinci nebudou plynovod využívat, pro našeho přepravce je zbytečný. Podle Marčana by si proto měl Eustream před případnou investicí vyžádat od Kyjeva závazek.
Ohlasy na ukrajinsko-ruskou dohodu
„Vždycky jsme měli zájem o to, aby se udržely tradiční obchodní, ale i jiné vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem. Jinými slovy, pokud diskuse v Moskvě pomohla znormálniť jejich vztahy a je v souladu s přidružení smlouvou, kterou schválil ukrajinský parlament, můžeme takový vývoj jen uvítat. „
Štefan Füle, eurokomisař pro rozšíření EU
„Janukovyč se vzdal ukrajinských národních zájmů, vzdal se nezávislosti a nadějí na lepší život pro všechny Ukrajince.“
Vitalij Kličko, lídr ukrajinské opoziční strany udara
„Je naprosto skandální, jak Rusko využilo hospodářský neutěšenou situaci na Ukrajině ve svém vlastním zájmu a také, aby zabránilo podepsání asociační dohody s EU. Ovšem, násilné chování ukrajinských bezpečnostních sil vůči pokojným demonstrantům bylo také skandální. „
Frank-Walter Steinmeier, německý ministr zahraničních věcí
„Moskva dala Kyjevu to, co EU nemůže dát: záchrannou finanční pomoc. Kontrast s chabou nabídkou EU je drastický. Volba je zřejmá. „
Alexej pušku, předseda výboru ruské státní dumy pro mezinárodní záležitosti