Na Slovensku se rozšiřují ženské byznys kluby. Největší zájem začínajících podnikatelek je o mentoring. 54631150
Chcete začít podnikat? Nebo již podnikáte a sešli by se vám nějaké užitečné rady, abyste se vyvarovali chyb? I u nás se pomalu rozmáhají sdružení, které usnadňují ženám první kroky v slovenská byznysu. Přiblížíme vám tři z nich.
Pod křídly Strážné andělů
Pod zkratkou BPW se skrývá sdružení Business Professional Women, které působí zejména na severovýchodě Slovenska.
„Aktivně působíme zejména v Popradu av Prešově, protože naše kotníky jsou z těchto míst. V dubnu však plánujeme setkání v Košicích, „vysvětluje prezidentka Kateřina Orolínová.
Cílovou skupinou tohoto klubu jsou ekonomicky samostatné ženy. „Mohou to být podnikatelky, ale nemusí, jsou to ženy, které se svým úsilím propracovali na zajímavou pozici ve firmě, také ženy z třetího sektoru, které zajímá jejich další rozvoj,“ přizvukuje Orolínová.
V posledních dvou letech se klub výrazně angažuje a více o něm slyšet. I díky tomu, že se kotníky ve větší míře zviditelňují. „K našim největším úspěchům patří výhra Marie Karlubíkovej v soutěži E-žena roku 2011. Ona je zároveň i mentorkou v projektu Strážní andělé. „Právě Strážní andělé i letos vezmou pod svá křídla další nadějné podnikatelky. V tomto projektu se úspěšní podnikatelé stávají jakýmisi ambasador, kteří prostřednictvím osobních konzultací a rad pomáhají začínajícím podnikatelkám.
Ženy z klubu si pravidelně rozšiřují vědomosti i na konferencích a setkáních. „V červnu pořádáme druhý ročník konference v oblasti cestovního ruchu, kterou připravujeme ve spolupráci s clusterem Engadine ve Švýcarsku a regionem Vysoké Tatry. Jedním z bodů programu bude i setkání našeho slovenské klubu se švýcarským dámským klubem z Zugu. Další má kulturní rozměr, kde se představí švýcarské alphorny a slovenský fujary. Také chceme navázat na vznikající spolupráci mezi městy Vysoké Tatry a St. Moritz, „dodává Orolínová.
První klub z této sítě vznikl již v roce 1919 ve Spojených státech amerických, ale už čtvrtý rok je činný i jeho slovenská“ bratr „, tedy spíše sestra.
“ Klub vznikl díky Jane Benkashan, která pochází z Prešova, ale žije ve švýcarském Zugu, „uzavírá Orolínová.
Návod, jak podnikat. Zn.: Od těch zkušenějších
Jednou z velkých zastřešujících organizací je Sdružení žen v podnikání. „Naší cílovou skupinou jsou hlavně začínající podnikatelky, ženy. Právě ony potřebují pomoc nejvíce, protože se setkávají s různými problémy, překážkami a počátečními neúspěchy, „vysvětluje ředitelka Daniela Bzdúšeková. Za úspěch se podle ní dá považovat, když umí být žena soběstačná, umí uživit svou rodinu a zajistit si životní standard.
V rámci sdružení úspěšně fungují takzvané kluby podnikavých žen. „První vznikl náhodou z iniciativy naší patronky – úspěšné podnikatelky Klaudie Valušková, která se nabídla, že bude předávat své zkušenosti začínajícím podnikatelkám. Po úspěchu v Bratislavě se postupně kluby rozběhli do dalších míst, kde fungují jako samostatné právní subjekty, „říká Bzdúšeková. V současnosti se jednou měsíčně setkávají členky klubů v Bratislavě av Prešově. Právě o kluby a mentoring je podle ředitelky sdružení největší zájem.
Jako největší brzdu rozvoje podnikání vidí Bzdúšeková právě finance. „Na začátku každého podnikání třeba mít kapitál na rozjezd podnikání a překlenutí prvních měsíců. Malé půjčky pro začínající podnikatelky neexistují, a proto ženy často využívají spotřební úvěry, které jsou nevýhodné. Měli bychom se opět vrátit k mikropůjčkám pro začínající podnikatele s nízkou úrokovou sazbou, „uvažuje o možném řešení. Problémem mohou být podle ní i psychologické příčiny. Jelikož ženy jsou mnohem opatrnější a zodpovědněji, bojí se riskovat. A pokud nemají podporu v rodině, v podnikání selhávají.
„Fungujeme už jedenáctý rok a za ten čas jsme poskytli odborné poradenství přibližně 6 800 ženám,“ hrdí se ředitelka. V současnosti spolupracuje sdružení se zhruba dvěma tisíci žen, z toho 216 žen jsou aktivní kotníky.
Jak založit firmu? Dozvíte se v klubu
Jedním z největších aktivistů v obalsti ženských byznys klubů je nepochybně TOP centrum podnikatelek (TCP) a jeho zakladatelka a prezidentka Elvíra Chadimová. Kromě vlastních aktivit sdružují několik kluby v slovenská regionech. Jedním z nich je Klub ASTRA, který již patnáct let funguje v Lučenci. „Naše aktivity sahají i za rámec TOP centra podnikatelek, jehož platformou jsme se stali před deseti lety,“ vysvětluje předsedkyně klubu Janka Dobrocká. „Prioritně se věnujeme různým vzdělávacím projektem s praktickým dosahem. tedy napríkald jak si založit vlastní firmu, jak zvládnout začátky v podnikání. Ale organizujeme například i charitativní akce či akce pro mládež, „vypočítává. Kromě stálých členů má klub hodně sympatizantiek, které mohou kdykoli přijít a požádat o radu.
A co podle Dobrockej kvar slovenský podnikatelky nejvíce? „Asi udělat si správný poměr mezi prací, rodinou a vlastními zálibami.“ Kromě pravidelných setkání se také chystají na několik akce. „V rámci masopustu a Velikonoc budeme participovat na trzích ve spolupráci s městem Liberec, v dubnu nás čeká účast na konferenci TCP v Bartislave av Budapešti, v červnu v Istanbulu a letní byznys koktejl v Praze. A také podzimní módní přehlídka v Lučenci. „
Anketa:
Jste členkou ženského byznys klubu?
Ildikó Jurinová, majitelka soukromé mateřské školy Anjelik
Jsem členkou Sdružení žen v podnikání. Byla to velká pomoc v mých začátcích. Do klubu jsem přišla předtím, než jsem začala podnikat a všechny rady na začátek a potřebná pomoc přišli právě od paní Bzdúšekovej, předsedkyně sdružení. V podstatě s nimi stále spolupracuji a kdykoliv potřebuji pomoc či radu, vždy se obracím na nich.
Klaudia Bednárová, ředitelka jazykového centra the Bridge
Jsem členkou několika profesních organizací. A ačkoli žádná z nich není byznys klubem, potkávám na nich i ženy – podnikatelky, a musím říct, že atmosféra mezi námi je přátelská, prajná a plodná. Předpokládám, že právě na těchto předpokladech a principech stojí i dámské byznys kluby. Proto by bylo pro mě rozhodně velmi zajímavé a podnětné být jejich součástí a setkávat na nich ženy, které se v podnikatelském prostředí pohybují, vyměňovat si s nimi zkušenosti a vzájemně se inspirovat.
Carmen Kováčová, majitelka Galerie u sedícího anděla
V minulosti jsem byla členkou Klubu profesionální ženy, a pokud fungoval, byly to příjemné a přínosné setkání. Bohužel časem zanikl a momentálně v mém blízkém okolí nevím o podobné aktivitě. Pokud by se něco podobného pořádalo, určitě bych minimálně uvažovala o členství.
Mária Hošalová, majitelka Gukotex-Privat
Už pět let jsem členkou regionálního centra TOP centra podnikatelek v Banské Bystrici. Tato setkání mi dávají hodně. Nehledě na to, že si vyměňujeme informace o novinkách, úpravách zákonů a podobně, je to jediné místo, kde se mohu otevřeně popovídat o podnikání. Fungujeme takříkajíc na jedné vlnové délce a stretávama se tam se skutečnými profesionálkami.
Kontextové odkazy ETARGET