ECB nabídne jednotlivým bankám v rámci 17-členné eurozóny neomezené úvěry s jednoprocentní úročením. Takovou aukci tříletých půjček ECB poprvé uskutečnila loni v prosinci. Banky si tehdy vypůjčili téměř 500 miliard eur a dražba výrazně pomohla zlepšit náladu na trzích.
Podle českého analytika Marka Hatlapatka ze společnosti Cyrrus může tentokrát pro větší balík peněz k vypůjčení hrát fakt, že banky se daleko méně bojí negativního efektu kvůli tomu, že si likviditu vzali. I pro „zdravé“ banky může být totiž lákavé si za těchto podmínek půjčit a investovat tak tyto levné peníze do cenných papírů s vyšším výnosem.
„Cennými papíry podle záměru ECB mohou být mimo jiné i vládní dluhopisy problémových zemí eurozóny. Druhým použitím, které se nabízí, je odkup vlastních dluhopisů bank,“ připomněl Hatlapatka s tím, že obojí by mělo mít po prosincové zkušenosti pozitivní efekt na výnosy dluhopisů na trhu, a tedy i důvěru na finančních trzích.
Podle analytika Václava France z Raiffeisenbank tyto nestandardní operace ECB eurozónu sami o sobě nezachrání. „ Zachrání ji jedině reformy zadlužených zemí. Operace ECB mimo jiné zmírní paniku na finančních trzích do doby, než se projeví efekt reforem,“ uvedl France.
Jak uvedl analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta, primárním účelem této akce je poskytnout bankovnímu sektoru dostatek likvidity a zabránit tomu, aby banky přestaly půjčovat finanční prostředky jako na mezibankovním trhu, tak ve vztahu klient – banka. Podobně podle analytika Miroslava Frayer z Komerční banky je základním cílem těchto operací poskytnout bankovnímu sektoru prostředky, které pak dále půjčí nebankovním institucím.
Výhody v krátkodobém horizontu spočívají podle Frayer především v podpoře mezibankovního trhu a financování podniků. „ V dlouhodobém období samozřejmě velmi uvolněná měnová politika, právě i díky těmto operacím, přináší mnohá rizika například v podobě vysokých inflačních tlaků či přehnaně vysokém růstu úvěrové činnosti,“ zakončil Frayer.
„Tím, že se bankám dodá další likvidita, se zřejmě krátkodobě situace na trzích uklidní, ale rozhodně nevyřeší dlouhodobé problémy eurozóny a problémy s deficity její nekonkurenceschopných zemí,“ je přesvědčen analytik Juraj Šimek ze společnosti Citfin s tím, že pod povrchem budou problémy eurozóny dále přetrvávat a narůstat.