Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Argentina chce vyvlastnit španělských energetiků – Euractiv.sk

Argentinská prezidentka potvrdila, že stát se chystá získat kontrolu ve vedoucí energetické společnosti YPF. Hlavní podíl v ní má momentálně španělská firma Repsol. Evropská unie Argentinu upozornila na možné důsledky a riziko ekonomické izolace.

Energetický gigant YPF zaznamenal v roce 2011 zisk 2,1 miliardy dolarů a zaměstnával asi 14 tisíc lidí. Ocitl se však pod silným tlakem ze strany stredoľavicovej vlády, která chce ještě více zvýšit jeho produkci. Hned po oznámení plánu argentinské vlády se v pondělí (16.4.) Ceny akcií firmy s majoritním podílem španělského konglomerátu Repsol propadly až o 8%. Kvůli spekulacím o převzetí státem přitom klesaly už pár měsíců.

YPF byla privatizována v roce 1993 a od roku 1999 je součástí španělského gigantu Repsol YPF, který je podle časopisu Fortune 15. největší ropnou rafinérském společností na světě. Podíl v YPF má pro Španělů zásadní význam, protože tvoří až 42% z celkových odhadovaných zásob ropy a zemního plynu Repsolu, které jsou v objemu více než 2 miliardy barelů.

To, že prezidentka Cristiana Ferenández de Kirchner své plány nacionalizace realizuje potvrdila už vícekrát v minulosti. V roce 2008 překvapila investory v zemi, když na vrcholu světové finanční krize znárodnila soukromé penzijní fondy. Později také znovu znárodnila vlajkové argentinské aerolinie – Aerolíneas Argentinas. Tato opatření si získaly oblibu u běžných občanů, kteří z devastující ekonomické krize v 90. letech a následné neschopnosti splácet dluh na přelomu tisíciletí, obviňují většinou politiku volného trhu.

Kromě nového sporu má Argentina vyštípnuté vztahy i s Velkou Británií, která se v okolí Falklandských ostrovů odhodlala k průzkumu ropných zásob.

Boj o životaschopnou budoucnost Argentiny

Kirchner v pondělí uvedla, že vláda požádá Kongres o schválení zákona, kterým by stát získal kontrolu nad 51% akcií ve společnosti na základě toho, že energie je pro zemi „životně důležitým“ zdrojem. Na setkání s kabinetem guvernéry provincií si za to vysloužila silný potlesk, protože zbývající podíl by vlastnili provincie, ve kterých se energie produkuje. Prezidentka informovala io přijetí dekretu, kterým vláda získá okamžitou administrativní kontrolu ve společnosti.

„Pokud bude pokračovat tato politika – vyčerpávání polí, žádný průzkum a prakticky žádné investice – krajina skončí bez životaschopné budoucnosti, a to ne kvůli nedostatku zdrojů, ale kvůli obchodním politikám,“ argumentovala.

Hodnota YPF na trhu je asi 8 miliard eur, přestože argentinský parlament bude v rámci debaty o znárodnění dělat vlastní vyhodnocení. Několikaměsíční pokles cen akcií firmy by tak mohl hodnotu firmy značně snížit. Podle analytiků by se na kompenzaci přijetí znárodnění mohli použít rezervy centrální banky nebo státní penzijní fondy.

Až donedávna měla společnost s prezidentkou bezproblémové vztahy. Koncem roku 2010 po oznámení nalezení masivního ložiska břidlicového plynu a ropy si z jejích slov dokonce vyslechla pochvalu.

Avšak zvětšující se účet za dovoz fosilních paliv pro potřeby rozvíjející se argentinské ekonomiky posunuj energetiku do centra zájmu a na nejvyšší příčku politické agendy. Třetí největší ekonomiku v Latinské Americe sužuje zejména zhoršující se stav veřejných financí.

Poslední znárodňovací záměr vyvolal tvrdou reakci a varování ze strany Španělska i Evropské komise. Unie je přitom klíčovým trhem pro několik vývozní artikly, především pro export sójových výrobků.

Španělé připravují odvetu, EK jednací tým

Madrid už pohrozil Argentině tvrdou odvetou v případě, že se znárodnění uskuteční. Očekávat lze poškození dosavadních intenzivních obchodních vztahů, ale také žaloby ze strany Repsolu.

Španělsko [1] Španělsko má největší příjmy z cestovního ruchu ze všech evropských zemí. více na www.EuropskaUnia.sk» [2] přislíbilo „jasnou a silnou odpověď“, což tlumočil ministr zahraničí José Manuel García-Margallo argentinskému velvyslanci a potvrdila ji i místopředsedkyně vlády Soraya Sáenz. Ministr zahraničí už před pár dny přiznal že „klima přátelství“ mezi oběma zeměmi se zlomila. Ministr pro průmysl José Manuel Soria uvedl, že Madrid přijme „všechna opatření, která považuje za vhodné“ na obranu zájmů Repsolu a španělských firem v zahraničí.

Premiér Mariano Rajoy bude v následujících dnech hledat podporu pro svou pozici i na plánované návštěvě Mexika a Kolumbie, která začala v úterý.

Mluvčí Evropské komise Olivier Bailly již ve pátek 13. dubna potvrdil, že EK stojí v tomto sporu za Španělskem. Exekutiva varovala, že vyvlastnění španělského majitele, který disponuje ve firmě 57 procenty, vyšle investorům velmi negativní signál a poškodí byznys prostředí v zemi. Koncem tohoto týdne plánuje do Argentiny vyslat tým, který tento problém projedná s nejvyššími orgány v zemi.

Předseda Evropské komise během úterní návštěvy nového německého prezidenta Joachim Gauck uvedl, že je „vážně zklamaný“ argentinským rozhodnutím.

„Zdůrazňujeme nutnost vzájemně dohodnutých řešení, které nepoškozují byznys prostředí,“ uvedl José Manuel Barroso [3] Předseda Evropské komise (2004-2009 ) více na www.EuropskaUnia.sk» [4] Dodal, že od argentinských orgánů očekává „dodržování jejich mezinárodních závazků a povinností,“ včetně dvoustranných dohod mezi Španělskem a Argentinou o ochraně investic.

Zločin a trest?

Španělská firma avizovala, že bude požadovat kompenzaci za ztráty, které vznikly během posledních měsíců spekulaci o znárodnění. Agentura AFP hovoří o kompenzaci nejméně ve výši 7,7 miliardy eur. V případě potřeby je Repsol připraven za svůj majoritní podíl v YPF bojovat na argentinském soudu i na půdě Světové banky.

„Toto řízení nezůstane nepotrestáno,“ uvedl výkonný ředitel Repsolu Antonio Brufau. Argentinskou prezidentku obvinil, že se k nacionalizaci průmyslu utíká proto, že to považuje „za cestu jak skrýt hospodářskou a sociální krizi, kterou Argentina trpí“. Dodal, že tato krize pramení z „chybné energetické politiky“.

Brufau navíc vládě v Buenos Aires vyčítá, že „harašmentom“ v posledních týdnech se snažila cenu akcií YPF sníží, aby ta získala slevu při plánovaném vyvlastnění. Tyto kroky jsou podle něj „zjevně protiprávní a vážně diskriminující“.

Na své facebookové Opens external link in new window Stránce [5] dnes (17.4.) Cristina Kirchner zveřejnila grafy o nelichotivém hospodaření YPF v posledních letech. Prezidentka odmítá riziko odvetných opatření.

„Tato prezidentka nebude reagovat na jakékoli hrozby … protože já zastupuji argentinský lid. Jsem hlavou státu a nikoliv nějakým gaunerům, „uvedla.

Všechny akce, kterých se má znárodnění týkat, vlastní španělský Repsol. Jejich argentinského partnera Grupo Petersen s 25,5% se změna nedotkne. Otázkou ale bude, jak se zkomplikuje půjčka ve výši 1,5 miliardy eur, kterou Repsol Petersenu poskytl.

Ani podle analytiků znárodnění energetické společnosti zemi nepomůže získat čerstvé a nanejvýš potřebné financování. Ignacio Labaqui z newyorské konzultační formy Global Medley Advisor konstatoval: „Vyvlastnění YPF jen málo přispěje ke zlepšení již tak špatné investičního klimatu.“

Podle odborníka na energetiku navíc takový tvrdí přístup nezastaví tikání časové bomby v argentinském odvětví. „Z krátkodobého pohledu si nemyslím, že toto něco vyřeší. Neznamená to, že YPF začne od zítra produkovat více, „uvedl argentinský analytik Eduardo Fernandez.

References

  1. ^ Španělsko ( www.europskaunia.sk)
  2. ^ více na www.EuropskaUnia.sk » (www.europskaunia.sk)
  3. ^ José Manuel Barroso (www.europskaunia.sk)
  4. ^ více na www.EuropskaUnia.sk » ( www.europskaunia.sk)
  5. ^ Otevře odkaz v novém okně (www.facebook.com)