Praha – POkud Karolína Peake [1] v Několik následujících hodinách nepřinese podpisy deseti poslanci, který v novém sněmoven klubu pomohl udržet Nečasová vládu [2] , padne nejen kabinet, ale přijdou takové vážné osobní starosti pro skupinu zákonodárce.
Na hraně pádu vlády a konce sněmovny deník Aktuálně.cz zjistil, že řada poslanci nestihla za dva roky ve vrcholné politici umořit Dluhy, přičemž většinu z nich nabrala s vidinou čtyřletého poslaneckého platu. Ten v základen verze představuje více než dvojnásobek toho, co lidé v republice v průměru Berou.
Potíže, o nichž je řeč, přitom čekají především na ty, které nyní o pádu či nepadá vlády rozhodují – na poslance Věcí veřejných, který zhusta ve sněmovně získali vyšší příjmy, než jim do té doby skýtalo jejich „civilní“ povolání.
Čtyři pod lupou
David Kádner
někdejší zaměstnanec ABL Měl jako velitel ostrahy 19 tisíc, nynější Příjem místopředsedy bezpečnostního výboru činí 68,8 tisíce korun. Investoval do svého vozového parku – koupil si na leasing auto za 669,3 tisíce korun. Vedle toho ve svém poslaneckém majetkovém přiznání uvedli spotřební úvěr 146 tisíc korun. Neví, kolik mu zbývá doplatit, ale věří si. Kádner vedle platu vyčerpal loni náhrady ve výši 1,277 milionu.
Lenka Andrýsová
Do sněmovny vstupovala jako studentka s platem 19 tisíc, nyní jako Místopředsedkyně zahraničního výboru má plat 68,8 tisíce korun. Její další režie – využívá náhrady za benzin, stravné nebo asistenty – přijde na 1,268 milionu korun. Z náhrad vyčerpá Téměř vše, kromě položky na pražský byt, na který má jako Poslankyně z Olomoucka nárok. Stejně jako další kolegové z Věcí veřejných si po vstupu do sněmovny pořídila vůz na leasing. Stál ji 674 tisíc korun.
Josef Dobeš
Před příchodem do sněmovny uvádí, že má Měsíční příjem 100 tisíc, jako ministr Měl plat podobný, mohl k němu ale čerpat benefity vyplývajícím z funkce. K tomu vybral v roce 2011 další milion na „poslanecký provoz“. Nyní jako poslanec pobírá základen plat 53,9 tisíce. S manželkou splácejí hypotéku na statek, který si pořídili ještě před jeho vstupem do sněmovny. Původně si půjčovali v roce 2008 3, 5 milionu korun, v roce 2010 jako poslanec Dobeš uvádí Částka 3,2 milionu korun. K tomu si pak půjčí od banky na auto další půlmilion.
Michal Babák
Podle majetkového přiznání za rok 2010 dlužím za nemovitosti 12,08 milionu korun a dalších 4,77 milionu firmám, kde působil (šlo prý o dary pro VV). Tvrdí, že vše má krytů akciemi firmy Bene Factum. Do majetkového přiznání za rok 2010 v tomto ohledů uvedli, že za cenné papíry dostal 25 až 35 tisíc korun. Deníku Aktuálně.cz pak řekl, že do července roku 2011 obdržel – jen jako splátku – 2,5 milionu. Jak je na tom nyní, neodpověděl. Na poslaneckých náhradách loni čerpal cca 1,5 milionu korun.
Půl domu se 4 vozy
Příznačné je, že jedním z nejzadluženějších poslanců je Otto Chaloupka [3] , muž, na jehoz hlas pro či proti vládě se čeká s Největší napětí, protože muze byt právě posledním článkem nového klubu kolem Karolíny Peake.
Před vstupem do sněmovny v dotazníku Aktuálně.cz sice tvrdil, že nemá Dluhy, v majetkovém přiznání, které zveřejnil po prvním poslaneckém roce, ovšem píše, že dlužím 4,5 milionu na hypoteční a na dalších 200 tisíc korun si vzal úvěr .
V majetkovém přiznání současné uvedli, že získal bezplatným převodem pulku rodinného domu a koupil vůz za 150 tisíc korun. Žádné příjmy nad poslanecký plat nepřiznal a nechtěl se o nich bavit ani před vstupem do sněmovny. Tehdy jen uvedli, že svůj majetek a příjmy má z USA a „nepovažuje za nutné je sdělím“. Přiznal však, že do sněmovny vstupoval se čtyřmi osobními vozy, pulkou domu a motorkou.
Jaké jsou jeho majetkové poměry, nyní není možné z oficiálních zdrojů zjistit. Chaloupka se od nové eskalace vládní krizi uzavřel před světem, nebere mobilní telefon a vrátit do Čech se Měl behem víkendu. Jisté je jen jedno – jeho poslanecký plat činí 68,8 tisíce, na náhradách její stát ročně dotoval dalšími 1,46 milionu.
Vysloužil s hypotékou
Další z větších sněmovních dlužníků, Radim Vysloužil [4] , se v sobotu veřejně přijdou ke Karolíně Peake (pokud vláda).
Podle posledního přiznání dlužím na hypotéku, který měl už před vstupem do sněmovny, 1,48 milionu korun. V té době však přiznává Příjem 25 tisíc korun měsíčně, nyní jako člen dozorčí rady VZP má nárok na 22 tisíc jen za jedno zasedání tohoto orgánu. Ten se přitom Scházíš jednou za dva tři měsíce.
Ve sněmovny Vysloužil s příplatkem za post místopředsedy rozpočtového výboru pobírá 68,8 tisíce měsíčně. Navíc jako středočeský poslanec čerpá 1,35 milionu korun na svůj poslanecký provoz ročně. Vysloužil si nechal v roce 2011 platit i pražský byt, i Když nevyčerpal celou Částka na něj určenou. Stát za ní zaplatil 131 tisíc korun, nárok Měl na 204 tisíc korun ročně.
zbývá zaplatit 300 tisíc
Další dva příklady poslanci-dlužníků popsat minulý týden deník Insider [5] .
Jana Drastichová [6 ] (Zůstanu ve VV) a Jiří Rusnok [7] (patří k Peakeovcům) dlužím podle Insider stále kolem 300 tisíc korun na leasingu, díky nemůžu si na prahu sněmovny nakoupili drahé vozy (Drastichová 805 tisíc korun, Rusnok 772,2 tisíce korun).
Dluhy z nákupu auta zůstalo i Lenco Andrýsová [8] či Davidu Kádnerovi [9] , kolik ale ani jeden z hlavy nedokázal Aktuálně.cz Rici.
„Neberu to v tuto chvíli za něco, co by mně melo zvlášť obtěžovat,“ Říká však bývalý pracovník ostrahy Kádner.
Úplné ticho je pak na straně ekonomického experta VV Michala Babáka [10] , který patří k nejzadluženějším poslancům sněmovny vůbec. Je v Americe, ale i Když je v Česku, o svých majetkových poměrech se nerad baví.
Kočí zbývá půl milionu
Na pondělí se rozhodla oznámit Své ano či ne vlády i Kristýna Kočí [11] .
V jejím případ deník Aktuálně.cz loni upozornil, že si někdejší politická star Věcí veřejných po vstupu do sněmovny pořídila nový vůz za bezmála milion korun.
Kočí pak řekla, že Její Měsíční splátky dělají 24 tisíc korun a že se Domnívám, že by se se svými ZÁVAZKY vypořádala, i kdyby opustila sněmovny.
Zatím si stojí dodnes. „Již jsem splatila Téměř 400 tisíc korun z původní ceny,“ uvede. Do konce splátkového kalendáře jí tak zbývá splatit více jak půl milionu korun.
Milionové hypotéky pravice a lvice
Poslanci Věcí veřejných Nejsou samozřejmě jedinými dlužníky ve sněmovny. Vysoké hypotéky splácí i parlamentní matadoři jako Jeroným Tejc z ČSSD – na hypotéku a úvěrech dlužím pět milionu korun.
Vysoké ZÁVAZKY mají i vlivní straníci v rámci ODS – předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura dlužím 5,66 milionu korun, bývalý náměstek ministra spravedlnosti, dnes poslanec Pavel Staněk dokonce 7,07 milionu korun a bezpečnostní expert ODS Jan Vidím 4,4 milionu korun.
V TOP 09 je rekordmanem Její předseda Karel Schwarzenberg s 13,8 milionu korun a Václav Kubata s 5,5 milionu korun.
Poslední jmenované ale spojuje podstatný Rozdíl – buď si pořídili hypotéku ještě před vstupem do sněmovny, protože doposud v té době měli dobře placent práci, nebo jejich postavení v rámci stranické struktury je tak vysoké, že se dá Téměř s určitostí říci, že ve sněmovny opět zasednou.
References
- ^ Karolína Peake (wiki.aktualne.centrum.cz)
- ^ Nečasová vládu (wiki.aktualne.centrum.cz)
- ^ Otto Chaloupka (wiki.aktualne.centrum.cz)
- ^ Radim Vysloužil (admin.aktualne.centrum.cz)
- ^ deník Insider ( www.denikinsider.cz)
- ^ Jana Drastichová (wiki.aktualne.centrum.cz)
- ^ Jiří Rusnok (wiki.aktualne.centrum.cz)
- ^ Lenco Andrýsová (wiki.aktualne.centrum.cz)
- ^ Davidu Kádnerovi (wiki.aktualne.centrum.cz)
- ^ Michala Babáka (wiki.aktualne.centrum.cz)
- ^ Kristýna Kočí (wiki.aktualne.centrum.cz)