Zatímco banky v jádru eurozóny využili první příležitost na vrácení půjček od ECB, periferie je od jejího úvěrů stále závislá.
Podle údajů, které zveřejnila centrální banka Bundesbank, německé banky koncem ledna centrální bance dlužili 49,5 miliardy eur. Ve srovnání s prosincem 2012 to je méně o 23,6 miliard eur. Data naznačují, že banky využily první příležitost na vrácení úvěrů, které ECB loni na přelomu let realizovala přes tzv.. LTRO tendry.
Nejprve v prosinci 2011 celkově 523 bankám půjčila 489 miliard eur na tři roky s úrokem 1%. Druhý program spustila koncem února 2012. Zapojilo se do něj 800 bank, které si celkově půjčily 529,5 miliardy eur. ECB tvrdí, že tímto krokem zabránila velmi vážnému zmražení úvěrového toku. První příležitost na splacení půjček banky eurozóny dostaly 30. ledna 2013.
Obnova důvěry v jádře
Prezident ECB Mario Draghi začátkem měsíce uvedl, že podmínky na finančních trzích se výrazně zlepšily a že brzké splácení je znakem důvěry. „Mnohé banky LTRO využili jako pojistku, protože před rokem mezi nimi panovala nejistota ohledně likvidity a vyhlídek pro financování. Nyní jsou již jistější než před rokem. A to je také pozitivním znakem, „vysvětlil Draghi.
Kromě německých závislost na financování z ECB klesla iv případě bank z Francie a Belgie, které se více obracejí na peněžní trhy. Francouzské banky v únoru držely úvěry od ECB v objemu 152,7 miliardy eur, měsíc předtím to bylo 179 miliard. Belgické banky zase vrátili čtvrtinu a nyní ECB dluží 29,2 miliardy eur
Situace na periferii je přesným opakem. Zejména španělské a italské banky jsou stále závislejší od úvěrů centrální banky. Přesto, že jde o velmi levné půjčky, stále jsou ale dražší než ty, co nabízí trh.
Jednodenní tržní úroková míry pro banky s přístupem na trh je 0,06%, zatímco tříměsíční půjčky mohou získat s úrokem 0,223%. Toto komplikuje úlohu ECB stanovovat úrokové sadby vhodné pro celý blok, protože její rozhodnutí se neprojeví stejně ve všech zemích.
(EurActiv / Reuters)