Pro klienty to znamená, že pokud vloží stejnou částku jako před snížením, vydělají méně než při vyšší úrokové sazbě. Co za tím je a vyplatí se ještě taková forma investování svých peněz?
Jak se vyplatí šetřit peníze? Autor: Shutterstock V posledních měsících komerční banky snižují úroky při termínovaných vkladech, proč to tak je? „Úrokové sazby klesají i kvůli levným úvěrům, které získaly slovenské banky od Evropské centrální banky, takže banky potřebují méně peněz od občanů a firem, a proto nabízejí nižší úrokové sazby,“ vyjádřil se finanční expert portálu FinancnaHitparada Maroš Šimčák.
Podle něj to však není jen v tom, že banky získali levné peníze. Šimčák vidí druhý důvod v bankovním odvodu, který musí banky platit z každého vkladu. „Takže vklady od občanů se stávají pro banky méně zajímavé, “ myslí si Šimčák.
Maroš Šimčák z portálu FinancnaHitparada Autor: ANC Bankovní odvod považuje za důvod i jiný odborník. „Bankám vznikly nové náklady, a proto snižují úrokové sazby, aby si zachovali zisk,“ řekl Marek Fides z Partners Group Kč. Podle největší banky na našem trhu je snižování úrokových sazeb na termínovaných vkladech přirozený jev, který se projevuje v posledních měsících. „Sazby snižují téměř všechny banky, důvodem je vývoj situace na trhu. Výhodnou alternativou pro lidi, kteří si chtějí pravidelně ukládat menší sumy peněz, jsou spořící produkty, „ vyjádřil se mluvčí České spořitelny Štefan Frimmer.
– Termínovaný účet má své výhody, ale i nevýhody . Pokud jste velmi konzervativní klient (za žádnou cenu nechcete podstoupit riziko), tak termínovaný účet je dobrou volbou. Alternativou jsou spořící účty, které často poskytují io něco vyšší zhodnocení. Důležité je, aby vaše peníze pracovali na vyšší úrok, než je inflace, aby vaše peníze neztrácely na hodnotě. Proto pokud mi banka poskytuje nižší úrok, měl bych hledat jinou formu investice.
Marek Fides z Partners Group SK. Autor: Shutterstock – Je to jednorázový vklad určité částky peněz na bankovní účet. Prostředky jsou úročeny vyšší úrokovou sazbou a jsou na účtu určitou dobu vázané – tzv.. lhůta vázanosti. Během lhůty vázanosti obvykle není možné prostředky z účtu vybírat ani na něj vkládat další prostředky, resp. výběr je možný po zaplacení sankčního poplatku za předčasný výběr. Termínované vklady nejsou však zdaleka jedinou možností. Lidé si mohou zvolit například spořicí účty, vkladní knížky, podílové fondy, hypoteční zástavní listy, různé kombinované produkty a pod.
Zájem Slováků o stavební spoření roste. Autor: ANC
Závisí to například od toho:
– na jak dlouho plánuji peníze vložit
– plánuji peníze i postupně vkládat
– plánuji z vkladu průběžně vybírat peníze
– chci mít peníze v naprostém bezpečí, i když s nižším úrokem, nebo jsem ochoten snášet i určité riziko výkyvů, ale s potenciálně vyšším výnosem
– v zásadě platí, čím delší vázanost, tím vyšší sazbu získáme, při delší vázanosti je riziko, že v případě potřeby ukončit vklad předčasně si bude banka účtovat sankční poplatek
– někdy je vhodnou volbou i rozdělit peníze, část vložit na delší vázanost, část na kratší
Vyplatí se ještě spořit na termínovaných vkladech? Autor: financnahitparada.sk, Nový Čas [1]