Zobrazit plně funkční verzi příspěvku: Bydlení v Rakousku (Maďarsku), co všechno to obnáší [1]
Veveří
30.06.08, 18:55
S přítelkyní uvažujeme o bydlení v Rakousku, někde pohraniční oblasti, blizko Prahy. No nevíme co všechno to obnáší ve srovnáni s bydlením na slovensku. Chtěli bychom kupit nejaky maly domecek nebo byt. Věděli byste mi poradit jak to tam je s poplatky, daněmi, přihlášením trvalého pobytu cizince, … atd..
Nedělají slovenske banky problem při vybavování hypoteky na nemovitost mimo české republiky? Je lepsie obrátit se při hledání určitého nemovitosti na rakusku nebo slovensku realitku?
Vím, že to je vela otazek, ale pokud mi zodpovíte alespoň na nektere, pomůže mi to.
Dakujem
Clone1
02.07.08, 19:25
naše banky hypotéku mimo sr myslím nedají, zkus napsat přímo do banky, ostatní je levnější, energie také, euro budeme mít, čili již není problém.
babenko1
02.07.08, 19:32
trvalý pobyt v rakousku nedostaneš
Chobot
16.07.08, 15:01
Mnozí to už tak udělali a pochvalují si to. Mně však stále vrtá hlavou, jak vyřešili některé věci ohledně přihlašování k pobytu, přihlášení auta apod..
Je mi jasné, že většina má i na SK nemovitost, kde jsou přihlášeni k trvalému pobytu a tam vlastně jen přechodně bývají. Ale najde se i někdo takový, kdo na Slovensku nevlastní žádný dům ani byt? Jak to pak řeší ti? (K napsání mě přiměla zejména toto téma: http://www.porada.sk/t86345-trvaly-pobyt.html)
Jak se přihlašují k pobytu? Zůstávají občamni SR? A co auto? Vždyť DI přihlásí auto podle místa pobytu! Takže pokud někdo bydlí v Maďarsku a má značku BA-…, tak asi nebude mít trvalý pobyt v Maďsrsku.
A takové bydlení v pohraničí, že musím mít ještě nějaký byt i na SK, abych tam byl přihlášen k trvalému pobytu, nebo být přihlášený u nějakého příbuzného mi připadá takové zlátané řešení.: confused :: confused:
Pokud bych měl tak bydlet, tak ať si můžu oficiálně uvést adresu, kde skutečně bydlím, ne nějakou fiktivní adresu, kde se vůbec nezdržuje.
Jsou tu i tací, kdo bydlí takto v zahraničí? Víte mi odpovídat na otázky, jak jste to vyřešili?
Stefan2005
16.07.08, 16:09
Nedávno zde byla podobná otázka
http: / / www.porada.sk/t85285-byvanie-v-rakusku-co-vsetko-to-obnasa.html
ale moc praktických rad ohlásili.
dílčích člověk najde řešeny některé oblasti, příp ty, které jsem v poslední době viděl:
http://reality.sme.sk/portal/aktuality/clanky/2356.html
http://www.sohk.sk/index . php? option = com_content & task = view & id = 26 & Itemid = 50
z uvedených článků člověk získá jaký takový odrazový můstek.
Pokud budou odkazy na další užitečné informace, budu také rád .
Chobot
17.07.08, 07:12
Nedávno zde byla podobná otázka
http: / / www.porada.sk/t85285-byvanie-v-rakusku-co-vsetko-to-obnasa.html
ale moc praktických rad ohlásili.
dílčích člověk najde řešeny některé oblasti, příp ty, které jsem v poslední době viděl:
http://reality.sme.sk/portal/aktuality/clanky/2356.html
http://www.sohk.sk/index . php? option = com_content & task = view & id = 26 & Itemid = 50
z uvedených článků člověk získá jaký takový odrazový můstek.
Pokud budou odkazy na další užitečné informace, budu také rád .
Díky za odkazy, podívám si je. Ne že bych se chtěl přestěhovat, ale před časem mě taková myšlenka vážně napadla. Bylo kopec inzerátů na rodinné domy v Maďarsku za výrazně nižší ceny než v BA. Ale když jsem si uvědomil, že bych byl úplně odkázán na individuální dopravu, jednou auto v rodině by nestačilo. Navíc i děti by takto byly odkázány na rodičovské taxislužby, kdyby někdy chtěli jít na kroužky, do kina nebo ke kamarádovi.
Ještě to Rakousko by bylo akceptovatelné, protože tam každou hodinu jezdí vlak z Petržalky, ale myslím, že by se vynořilo také kopec problémů s takovým bydlením.
osky
27.08.08, 12:37
mozno jsem se k teme dostala uz pozdě, ale nabízí par osobnich zkusenosti:
žiju v rakusku uz asi půl roku se svým, teď už manželem.
trvalý pobyt jsem dostala jen v polovině juna; když mě můj „Rakousko! přítel“ konecne nahlásil jako jeho spolunazivatelku a osobně se za mna zaručil.
/ skor nahlásit mě neslo, museli jsme chvíli spolu zit a lidé to museli vědět; jakkoliv; myslim ze jen díky tomu že žijeme na vesnici kde kazdy kazdeho zná a i starosta zná lidí a ví o nich téměř vše, se to dalo vybavit tak rychle.V ze v městě byste čekali déle a museli byste vybavovat kopec jinych dokladů a hrbu nesmyslná papírů …. /
z obecného úřadu následovalo přihlášení na okresní úřad, par dny jsem musela čekat na potvrzení o platnosti trvalého pobytu a povolení zit zde.
mezitím přítel musel u notára podat čestné prohlášení o tom že se za mna zarucuje v pripade problémů, že nese odpovědnost v případě překročení zákona z mé strany.
musel doložit potvrzení o tom kde pracuje, kolik vydělá a deklaruje mě bude živit / jinak pokud bych zde chtěla zit na vlastně náklady, musela bych prokazat dostatek financi v bance na zivot v rakusku ale přesto bych jistě trvaly pobyt nedostala … /.
pak jsme vsechny doklady od notára opět podali na okresní urad a já jsem čekala na pozvání k provedení dokladu kt.ma opravnuje zde zit.
Ne vsak pracovat! / na to potřebujete pracovní povolení, ktere ziskat je velmi tazke… / Česky obcan muze v rakusku bez povolení pracovat az od r.2013!
Momentalne jsme uz 12.den manželé a tak to mámě snadněji.
Nyní se Borim s vyřizováním dokladů o tom, že k uzavření pracovního poměru nepotřebuji už žádné pracovní povolení, nakolik jsem vydata za rakouského obcana.bude to trvat asi 10 dny.
chci este připomenout, že pokud se vam jakýmkoliv zpusobem podari úřady přesvědčit a vy ziskate trvalý pobyt, v Tiskopis přihlašovacího formuláře není kolonka na „titul“. musite ho napsat před příjmení, ale na to aby vam ho dali do dokladů a vzdy vam to iv postu a ve všech dokladech uváděli, potřebujete predlozit original vašeho diplomu, certifikatu a pod. – kde ten titul mate a kromě toho to ma byt přeložené do němčiny od překladatele, kt.ma na to na Slovensku normalny statny certifikat-je to vlastně Soudní prekladatel.v nekterych pripadech, jak napr.sobas v Rakousku, potřebujete zase neco mat přeložené ze čeątiny do nemciny od slovenského překladatele, který působí v Rakousku a mě na to certifikat od rakouské vlady.na jednoho ci druheho mam kontakt, ráda poskytem / moj meil: bloskar@libero.it /
Co se tyka životní úrovně, je dobra pokud mate moznost vydelat si peníze zde.Pokud pracujete na slovensku a chcete žít v rakusku, připravte se nato, že život je zde velmi drahy.
Elektřina je předražená, potraviny-jako ktere ale take drahe, my zvykneme robit vyjížďky na Slovensko na jednorázový větší nákup ale napr.maslo je zde podstatně levnější, pokud nekupujete nejdražší znacku.
poplatky za odpadky jsou take vyse-pokud u nas za odvoz starého zeleza, papíru ci hliníku dostanete este zaplaceno, tady musite zaplatit vy za kazdy kubik odpadu takoveho typu / i jineho odpadu / protoze muzete byt rádi že vás toho na smetišti zbavili.
v Rakousku je přísný trideny odpad, občané si drží přísně ekologicke pravidla, na silnicích není nepořádek jako u nas-co se tyka jízdy a proto je i méně nehod, na tržištích taktéž nehrozí zádné cerný zboží-policisté jsou všude a vzdy / a nejen na okrasu. /
Na vesnici vyjde zivot o něco levnější, ve Vídni počítejte s měsíčního poplatku za byt , ktery je jiz ve vasem os.vlastnictve cca 1000euro/ale myslim ze su v tom uz i energie, ale nejsem si ista /, najem 2-izb.bytu od 600eur nahoru.
státní občanství este nemam ale slysela jsem ze pokud ho chci musim si ho koupit za danych podmínek-este jsem se neinformovala ale stoji cca 2000euro.
co sa tyka lékaře-pojištěni mate byt v zemi ve které pracujete, tam mate mat i lekara.a to platí io sociálního pojištění-aspon podla mých informacii.Zo sociálka se uz postarají o odvod dani, je třeba se na to přesně detailně informovat přímo na soc.urade.
Velmi jsem se rozepsanou, ale chtěla jsem podat co nejvíce informací, pokud ma este daco napadne, ozvu se, ale to je tak v „zkratce“ asi vsetko nejdulezitejsi.
dufam ze jsem aspoň trochu poradila.
Chobot
27.08.08, 13:42
…
dufam ze jsem aspoň trochu poradila.
Díky za podrobný příspěvek. Mezitím jsem připojil i mnou založenou téma (kterou jsem se ptal vlastně na něco takového), aby to bylo ucelené a informace na kope.
Vidím, že to vůbec není tak jednoduché koupit si „levnější domek“ v pohraničí, jak se o tom snaží některé realitky zájemců přesvědčit.
Marína
08.09.08, 15:04
Další informace – Rakousko přihlášení / odhlášení (http://www.eures.sk/rakusko-prihlasenie–odhlasenie-251-1.html)
Stefan2005
13.09.08, 19:43
http://www.rajka.bloguje.sk/
fraska
26.09.08, 08:43
Ahojte!
Ja mam velmi špatně skusenosti s koupí domu v Rakousku. Konkretne přes realitku w w w. wm – real. at. Chovali se ke nam jako k lidem z východního bloku, což všude cítí podvod a jsme velmi bojácné, u nich v Rakousku zevraj fungují i ústně dohody, nevadi, ze to není ve smlouvě zakotvené, oni nam dali své slovo a to plati. Nutili nas rychlo, rychlo podepsat předkupní smlouvu v níž závadách prodávající, nebyly přesně upřesněna parcely, nebyl tam termin kdy nam dům převedeme do vlastnictvi, mohli bychom čekat i 10 let …. a dalších 150 nedostatků. Když jsme jim jejich jmenovali a pozádaly realitku o zapracování do smlouvy dlouho jsme se nedočkali odpovědi a nakonec se nam zacaly vyhrožovat, že pokud nepodepíšu jejich verzi tak to prodeji jinym. Jelikož mi jsme uz zaplatili realitce provizi a dům jsme opravdu chtěli najali jsme si rakouského právníka aby to s realitkou dotáhl za nas do zdárného konce. Začali jsme tušit, že to není zcela v pořádku ked pan Malik z realitky „nas“ dům znovu uveřejnil na internetu uz se změněnou cenou a nam tvrdil, že vše je ok, jen mame pockat kym vypracujeme s právníkem Shuster novu předkupní smlouvu.
Proto Vas chci upozornit, abyste se urcite na koupi nemovitosti v Rakousku dobře připravili.
Momentalne jsme ve stádiu, když zvažuje ci jejich nenahlásí na policii za podvod.
Předpokládám, že podobně skusenosti nemam pouze já, slyšela jsem i od jinych stížnosti.
eva.dd
19.01.09, 00:29
nekupuj přes slovenske rkto prodražují, a pokud ti staci 30 rocny najdes. obytna plocha-100m2 za cca 80 000eur. ale výlučně se obrat na rakouské rk.Pristup je skutecne fajn a vyřídit všechny za tebe. {katastr atd, notára atd}
eva.dd
19.01.09, 00:32
prosim informuj mě jak to dopadlo.mama osobně skusenposti s Malikom.a i vím o ktery dům se jedna, ten v Hainburgu ne? viděla jsem ho staľené s netu a pak opět nahodney my jsme o něj měli zájem.
eva.dd
19.01.09, 00:39
tot muze byt na delsi diskusi, protoze ja mam zlu skusenost s jistou Slovenia pracující pro bit real, neochotný, arogantní, od momentu kdy jsme jí řekli že chceme něco levnější, {prostě to se obcas některým lidem stane ked odrazu dobře zarabajuze su odporný} ale moje skusenosti s jinymi su velmi pozitivne co se se slovenskými makléřem neda ani porovnat.Co se tyka malika, byl vstřícný, muze byt ze nas lapal …. neviem.mozme o tom popisat i přes mail
bonita p>
19.01.09, 22:57
o bydlení, stavbě, životě, atd.. v rakusku:
www.slovaci.at
eva.dd
20.01.09, 09:28
Dakujem.za odkaz.
Ma někdo skusenosti s vyřizování půjčky v rakusku? Potřebujeme ziskat uver na koupi staršího domku.
fraska
23.01.09, 07:23
Pujcky jde vybavit, v bance byly docela rychli a nebylo toho vela třeba. Bez problémů nam dali v rakusku uver na stary dům, stačil jim i manzelu slovensky prijem. Vzali jsme v Raiffeisen Bank. Domeček jsme koupili nakonec s pomocí rakouského právníka.
eva.dd
16.04.09, 01:50
a dostali jste uz potvrzení z Grundbuch o vlastnictvi? jak dlouho s na to čeká? ví někdo najit rakouský katastr on line? exituje vobec?
bred
28.04.09, 13:35
Ahoj chtěl bych vedet jak si dopadla s tym wm-Real, ale nemozem Ti zaslat soukromou zprávu, protože jsem tu novy.
Fajoska
29.04.09, 18:25
fraska: promiň, ale tam jste si to (problém) trochu zapříčinili sami ..
eva.dd
04.05.09, 11:25
neveim .. mně se to zdá dost jednoduche kupit si tam domek,, tedy v porovnání se Slovenskou vse vybavil notar. o nic se netřeba starat, a po prihlaseni na radnici,, take vsechny poplatky jako poplatky za smetí atd, přijdou automaticky.Som velmi spokojená s přístupem úřadů, same prijemne skusenosti úřednické chtějí poradit a ne jako zde,, kde mi minule úřednice převracela oci pokud jsem chela info a dalsia vynadala …. ceny potravin, jako u nas, neco dražší neco levnější .. mame domecek a jsme spokojny, hlavně lidé raksusky vesničané zatial velmi mili ačkoliv je tam uz milion slovakov a mohly by byt alergicky na nas {tak jak slovaci maji fobii z cizinců Ukrajinců, Maďarů atd.} …. Vysovene su to předsudky ze Rakušané arogantního. {jasne ze su výjimky jako všude, je obtížné zobecnit} ale celkovy dojem, hlavně se mi paci zdravení na ulici,, co u nas chyba je to mily zvyk
eva.dd
04.05.09, 11:27
obrátit se jednozanacne jen na rakusku realitku ne na SLOVENSKU nikdy! dobry vyhldavac na netu je Immobilien. at
Chobot
04.05.09, 20:10
A máš tam i trvalý pobyt? Nebo to si jako vyřešila? Kde si přihlášena k trvalému pobytu? Máš ještě nějakou nemovitost i na SK?
A co cestování? Jak chodíte do práce? Jen autem? Máš tam i MHD?
bred
05.05.09, 07:40
Ty otazky co dal chobot zajimaji i mna tak pls. eva.dd dej nejake info.Inac s tou MHD je to blbe že první bus z Hainburgu Ides o 8:00, dufam ze to casem zmenia.Mame se do Hainburgu stahovat tak dufam ze i pro nas to bude na úřadech take hladke.
Chobot
05.05.09, 22:25
Mě to zajímá zejména kvůli tomu, že pokud ti lidé, co mají dům v Rakousku (ať v HU) mají ještě nějaký byt na SK, kde mají oficiálně trvalý pobyt, tak to je takové pseudobývanie v Rakousku, co bych já nebral . To si můžu tam pronajmout byt a je to totéž.
Navíc pokud je člověk odkázán pouze na auto, tak to je také na milou Jarmilu. Až jednou ti lidé budou mít děti, tak zjistí, o čem mluvím. Stanou se otrokem dětí – vozit je do / ze školy, na kroužky na Slovensko, s kamarády se setkají akorát při oslavě narozenin. Kolik, což bývají v AT nebo v HU mají známých z té vesnice (ne takového, kvůli kterému tam přišli a koho znali už před přestěhováním).
Takže i když jsme v té EU, stále je to ještě jen „hranice“, za kterou jsme znevýhodněn. Až jednou se budu moct přestěhovat do AT (ať HU, nebo DE) tak, že si najdu v tom městě práci, prohlásím si auto a budu tam skutečně bydlet, pak řeknu, že jsme v EU bez hranic.
O co je to lepší nebo výhodnější nyní bydlet v Rajce, zda Petronel Carnuntum, jak v bytovce v BA? Jen proto, že tam byl levnější dům o nějaký ten milion? Nechci tím útočit na ty, co tam bydlí, jen chci konečně obsáhlejší vyjádření někoho, kdo tak bývá. Sem tam se někdo ozve, že „bydlím za hranicemi a je zde dobře“ .. no fajn, ale popište to blíž. V čem se máte dobře? Jaké jste měli / máte problémy, objektivně napsat plusy a mínusy takového bydlení. Když jsem si to analyzoval, tak mi vyšlo vac minusů, proto jsem zůstal v BA, přestože jsem měl možnost přestěhovat se za hranice. Nevěřím, že nebojujete s problémy, které si člověk žijící na SK ani neuvědomuje (např. styk s úřady, co dělat po večerech – návštěvy známých, jakm chodí děti do školy – do místní školy?, A pod.).
wegamizi
06.05.09, 03:19
Navíc pokud je člověk odkázán pouze na auto, tak to je také na milou Jarmilu. Až jednou ti lidé budou mít děti, tak zjistí, o čem mluvím. Stanou se otrokem dětí – vozit je do / ze školy, na kroužky na Slovensko, s kamarády se setkají akorát při oslavě narozenin. Kolik, což bývají v AT nebo v HU mají známých z té vesnice (ne takového, kvůli kterému tam přišli a koho znali už před přestěhováním).
Takže i když jsme v té EU, stále je to ještě jen „hranice“, za kterou jsme znevýhodněn. Až jednou se budu moct přestěhovat do AT (ať HU, nebo DE) tak, že si najdu v tom městě práci, prohlásím si auto a budu tam skutečně bydlet, pak řeknu, že jsme v EU bez hranic.
O co je to lepší nebo výhodnější nyní bydlet v Rajce, zda Petronel Carnuntum, jak v bytovce v BA? Jen proto, že tam byl levnější dům o nějaký ten milion? Nechci tím útočit na ty, co tam bydlí, jen chci konečně obsáhlejší vyjádření někoho, kdo tak bývá. Sem tam se někdo ozve, že „bydlím za hranicemi a je zde dobře“ .. no fajn, ale popište to blíž. V čem se máte dobře? Jaké jste měli / máte problémy, objektivně napsat plusy a mínusy takového bydlení. Když jsem si to analyzoval, tak mi vyšlo vac minusů, proto jsem zůstal v BA, přestože jsem měl možnost přestěhovat se za hranice. Nevěřím, že nebojujete s problémy, které si člověk žijící na SK ani neuvědomuje (např. styk s úřady, co dělat po večerech – návštěvy známých, jakm chodí děti do školy – do místní školy?, A pod.).
mas pravdu. Hranice pro zivot a bydleni existuji. Moje svagrinka se provdala za Němce, isla bydlet tam a její existence a legalizace pobytu v DE není taka jednoducha.
Dále mam znamu, pobývajícím v Maďarsku, pochvaluje si, ale je důchodkyně. Tak pro nas pracujících to není směrodatný info.
Myslim si, ale bez ironie, upřímně, že kdyby bydleni např.. v Maďarsku bylo výhodnější, tak vela obcanu maďarské národnosti by se přestěhovali, ved tam maji velkou část i rodin a známých. Vím o com hovorim, moje máma je maďarské národnosti, takze tyto oblasti poznam a návštěvy.
bred
06.05.09, 05:54
Navíc pokud je člověk odkázán pouze na auto, tak to je také na milou Jarmilu. Až jednou ti lidé budou mít děti, tak zjistí, o čem mluvím. Stanou se otrokem dětí – vozit je do / ze školy, na kroužky na Slovensko, s kamarády se setkají akorát při oslavě narozenin. Kolik, což bývají v AT nebo v HU mají známých z té vesnice (ne takového, kvůli kterému tam přišli a koho znali už před přestěhováním).
Takže i když jsme v té EU, stále je to ještě jen „hranice“, za kterou jsme znevýhodněn. Až jednou se budu moct přestěhovat do AT (ať HU, nebo DE) tak, že si najdu v tom městě práci, prohlásím si auto a budu tam skutečně bydlet, pak řeknu, že jsme v EU bez hranic.
O co je to lepší nebo výhodnější nyní bydlet v Rajce, zda Petronel Carnuntum, jak v bytovce v BA? Jen proto, že tam byl levnější dům o nějaký ten milion? Nechci tím útočit na ty, co tam bydlí, jen chci konečně obsáhlejší vyjádření někoho, kdo tak bývá. Sem tam se někdo ozve, že „bydlím za hranicemi a je zde dobře“ .. no fajn, ale popište to blíž. V čem se máte dobře? Jaké jste měli / máte problémy, objektivně napsat plusy a mínusy takového bydlení. Když jsem si to analyzoval, tak mi vyšlo vac minusů, proto jsem zůstal v BA, přestože jsem měl možnost přestěhovat se za hranice. Nevěřím, že nebojujete s problémy, které si člověk žijící na SK ani neuvědomuje (např. styk s úřady, co dělat po večerech – návštěvy známých, jakm chodí děti do školy – do místní školy?, A pod.).
No je to na každém jak se rozhodne jestli je to + nebo -. U nas to bylo docela jasně. Kazdy den dojíždět do BA ze Sence a chtěli jsme něco v BA, pochůzek jsme absolvovali mnozství ale vzdy nas Chitila hruza.Az jsme se rozhodli že koupíme byt v Hainburgu no porovnat prostředí BA vs. Hainburg se zřejmě ani neda a děláme to i pro děti, naučí se jazyk budou žít v hezčím prostředí a kedze teprve zacinaji v skole tak min do 5 třídy budou návštěvu skolu v BA a pak mozno v AT.A este jedna věc dost zajímavá. moje skusenosti i na inxch fórech su take ze info uz od přestěhování slovakov se táhnou velmi těžko, pravděpodobně si říkají že když si to oni dokázali ať si to přeskáče i iny.
wegamizi
06.05.09, 23:48
PŘESNĚ TAKTO je pojmenována CELY PROBLEM, nebo odpovědět na otázky: „IST, CI nejít“.
eva.dd
10.05.09, 07:38
Co se tyka dopravy-Vlaky z Vídně chodí kazdou půl hodinua v příhraničí existuje moznost vybavit si tejden nebo měsíčně kartu na maly příhraničních styk.Co jsem přepočítala, měsíčních mě vyjde na cca 800sk.Ak se chci dostat do centra tak pak přímo využiji integrovanou dopravu po Praze {co je v ceně tramvajenku druhych 800 cs} pokud nechci měsíčně kartu mam tyzdenu.Spiatocny 24 hodinovy listek do vzdálenosti cca 40 km od hranice stoji 6 euro {co se dost nevyplatí}. Prvy vlak jede o 6 hodine.posledny z Ba o 1 v noci.K stanici pesi cirka 15 minut v Bratislavě za 5 min cista cesta vlakem.
Poplatky-Elektřina 3 měsíce cca 100 eur a viac.Ceny proudu jako u nas.
Smetí velky problem-odděleně a čím více si požádáte např. na bio-smetí tak drahsie.Mozes jejich zrusit např. alte papír pokud kuris drevom.Ak platí pouze 3 týpí smetí to je plasty, kovy a papír je to drahe 146 eur na 3 měsíce. Ale třeba to zrusit, je to hnusně, ale snažíme se doléčit vsetko na Kč, teda aspon to co koupíme na sk vyhazujeme na sk.
Plyn drahy.Viac jako u nas.Nemam skusenost, ale je to vela.Kurime dřevem a uhlím ze slovenska.
Nejhůře je ORf.-24 euro mesacne.Na běžnou anténu chytat jen STV1 a stv2/KOncesie u nich volají poplatky na orf a musis jejich platit.Jako chces net a satelit + mobil cca 34 euro měsíčně si doplatis.Satelit ti postoje, protože oni kabelovky nemaji po vesnicích.
Kominar.Raz za půl roku.Podle dohody.
Vodne stocne.Pomerne drahe zálohy. 100 eur na 3 mesiace.Ale to je tak jistě zaloha, podle toho ci mas studnu na pozemku. Cena za kubik vody jako u nas.
Co se tyka toho že by sis nenašel kamarádů, slovakov nemusis mat obavu.V nasi vesnici obsluhovat pouze slovaci v místní restavracii, to jistě v Hainburgu v některých restavraciach.Zatial jsem měla skusenost ze jako slyseli slovenstinu obsluha slovensky a připadne poradia.Co se tyka kontaktů to mas jako všude když se přestěhujete, chvylu to trva, asi zavisi od povahy.
Cize este shrnu poplatky
100eur elektřina / 3 měs.
140 Eur smetí / 3měs {da se zrusist}
24Eur/1mes orf
28E / měsíčních doprava vlakem na Slovensko
100Eur/stocne voda zaloha/3mesiace. {potom vyúčtování ceny jako u nas}
V rakusku vsetko funguje na 3 měsíční platby.
+ cena uhlí, připadne kolektor, to je nejlevnejsi topeni.
Vsechny poplatky ti vybaví na radnici o nic se nemusis starat, jen připadne si prohlásíme vysku zálohy, nebo zpusob platenia.Na postu si vyptává 3 eura pokud platíte. Pro to vsetko třeba dělat bankovním prevodom.Ked kupuješ nemovitost vsetko zas vybavit notar.Realitak ta za nim dovleče s predajcom.Do 3 mesiaocv ti pride List vlastnictvi. Blbe je ze poplatky za kupu domu Platis ty cize k ceně na inzerát třeba vzdy připočíst 10 procent. V tom je smlouva, dan, notar prostředník poplatek realitce.
Pobyt trvaly se moc nevyplácí, protože auto musis platit rakouské pojistky + zdravotně rakouské, + dan rakusku + dan církve 4 precnet prijmu.takze my mame přechodný pobyt.NIc k němu nepotrebujes, akurar to prides povedat na radnici a pak na policii.
Jinak formuje se na facebooku komunita slovakov v rakusku http://www.facebook.com/home.php? # / group.php? gid = 53173482533
, je jich kolem 10 tisíc Bratislavané . dobře stranky su
www.slovaci. at
kde se dozvies více o stavbě poplatcích a zivote.Myslim ze hranice jsou ale spíš financne.Kedze plat Rakušana je cca 120 000 cs, tak jsme vypočítali ze manzelé si naspořit pokud jeden odkládací za 10 let 10 milionů ….. az druheho platu se vesele chodí po světě … a Slováková se zije, pokud robi na slovensku,, všude špatně:} My hlavně ocení ze jsme vypadli ze sídliště, prodali jsme dva 1 pokojové byty. {tak cenu našeho domecku asi vies si predstavit} co sa tyka madarska, forint jde strasne dolů, a nemovitosti v madasku tim padem tiez.mohli jsme si kupit tam 2 krat větší a hezčí dům … ale Z hlediska dlouhodobé investice, dům v rakusku se nejméně hybe směrem dolů, podle anlyz je to nejstabilnější realitny trh.Cize podobnou hodnotu bude mít i za 10 let,, co mam obavu jak to bude s 40 leté paneláky v praze a cenami v maďarskou / / . Jinak lacne domy v pohraničí,, skoro už nejsou .. a ty predrzene,, no nevím, to už se tak nevyplatí. Ale pokud bych se měla rozhdontu ci v Záhorské Bystrici kupit dům, tak odtamtud jako neřídit mam zlu dopravu , a tzv. „dobré“ sousedy tedy – horních 100 tisíc … brrr.to radsej sediakov v rakusku, přestože německy vůbec nevím, tak brblem na nich anglicky a ucim sa.Heheh mozno pro to su mi tak sympaticky že jim vůbec nerozumím: