Přinášíme rady, jak to určitě zvládnete.
1. Nedávejte výpověď ve své práci
Pokud se nechcete zadlužovat, budete muset šetřit. Z každého příjmu si tak odložte určitou část bokem, mimo ostatní úspor, nejlépe v částce, bez které se obejdete. Je to dobré i z toho hlediska, že pokud se na své úspory v budoucnu nebudete spoléhat, určitě porostou. A stejně důležité je nesáhnout na ně v případech, kdy máte například zaplatit něco, s čím jste nepočítali. Na začátku podnikání proto bude pro vás výhodnější neodejít ze své práce. To, že budete mít pravidelný příjem, vám pomůže překonat finanční potíže v prvních měsících, a možná i letech. Plat není v tomto případě jedinou výhodou. Jakékoli náklady s tím spojené, například zdravotní či sociální pojištění, z velké části platí zaměstnavatel. Pokud byste zůstali bez práce a jako živnostník, všechny odvody byste si museli platit sami.
2. Zisk „nevražte“ do sebe
Nemiňte všechny své příjmy z podnikání na sebe, výrazně to totiž omezí růst vaší firmy. Naopak, raději je opět investujte, čímž pomůžete udržet svůj byznys naživu. Vaším dlouhodobým cílem je přece získat nové zákazníky, kteří přinášejí příjem a živí firmu. Proto raději zisk z podnikání reinvestujte do nových výrobků, technologií, marketingu, reklamy či sebevzdělávání.
3. Snižte výdaje na minimum
Váš byznys, který byl na začátku malý, postupně roste. Nechte ho pomalu zvelebovat a později už nebudete potřebovat velké podnikatelské úvěry. Popřemýšlejte nad svými výdaji a zvažte, zda se bez některých věcí opravdu neobejdete. Například, pokud si nepotřebujete pronajímat kanceláře či kupovat nové technologie, peníze si odložte stranou. Nejlepší je, pokud jsou vaše výdaje co nejníže. Peníze, které ušetříte, určitě v budoucnu lépe využijete. V momentě, kdy vaše firma začne růst a na příjmy z podnikání se můžete spolehnout, začněte uvažovat o snižování nákladů. Samozřejmě, do takové míry, abyste svůj rozjetý byznys nebrzdily.
Zdroj: Forbes.com [1]
References
- ^ Forbes.com (www.forbes.com)