V Česku přibylo v prvním čtvrtletí nucených dražeb, trend se nezmění. 59735850
Počet nucených dražeb v Česku dynamicky stoupá. V prvním čtvrtletí letošního roku se jich v důsledku neschopností lidí a firem splácet půjčky uskutečnilo 262. Ve srovnání se stejným obdobím loňska jich bylo o 19% více. Obchodní ředitel dražební společnosti Naxos Libor Nevšímal pro deník E15 o trendu řekl, že vyjadřuje stále totéž, stoupá počet lidí neschopných řešit si své dlouhodobé závazky.
Vzrostla i hodnota majetku, který se dostal do nuceného prodeje, a to o 36% na 1,9 miliardy Kč (73,48 milionu eur). S ním však neladí výnosy z dražeb. V prvních třech měsících letošního roku stagnovaly meziročně na úrovní 500 milionů Kč.
Obchodní ředitel Naxosu tvrdí, že průměrná cena dosažená vydražením se snižuje a způsobuje ji malá přitažlivost zpeněžení věcí, respektive jejich nízká hodnota. Dražby nemovitostí se totiž většinou konají v lokalitách s nízkou kupní silou obyvatel a v prostředí s vyšší nezaměstnaností. Někdy se podaří prodat věci až po několika pokusech a za nízkou cenu.
Trend dražeb bude pravděpodobně pokračovat. Na obzoru není nic, co by ho mohlo změnit. Velké dražby za stovky milionů korun budou stále spíše výjimkou. Loni byla největší nedobrovolnou dražbou prodej obchodního centra Olomouc City. Jeho vlastník nezvládl splácet úvěr, takže banka poslala do obchodního areálu exekutorů. V dražbě získala objekt společnost Mint Investments, která za něj zaplatila 373 milionů Kč. Znalci nemovitostí odhadovali, že nucený prodej vynese nejvíce 300 milionů Kč. Dražba za aktivní účasti šesti zájemců se začala při vyvolávací ceně 250 milionů Kč. Podle internetových zpráv přihazovali po stovkách tisíc i po miliónech korun. Soudní znalec stanovil cenu objektu na 430 milionů Kč.
Objem selhaly úvěrů podle nejnovějších údajů České bankovní asociace dosáhl ke konci ledna 141 miliard Kč; to představovalo téměř 6% z celkové hodnoty půjček.
V letech 2001 až 2005 nebylo v prvním čtvrtletí ani jednou více než 110 nucených dražeb. V letech 2006 až 2009 dokonce došlo k jejich výraznému poklesu. Dražby začaly prudce stoupat od roku 2010. V jeho prvním čtvrtletí jich bylo 137, o rok později 197, loni v lednu až březnu stouply na 220 a v prvním čtvrtletí letošního roku jejich počet dosáhl 262. (1 EUR = 25,857 CZK)
Kontextové odkazy ETARGET