Úvěry od nich jsou zároveň stále rizikovější. Na své internetové stránce o tom informuje stanice Radiožurnál Českého rozhlasu. Odvolává se na výsledek studie Navigátor bezpečného úvěru 2013. Je výsledkem analýzy působení 50 poskytovatelů půjček a jejich 80 produktů.
Podle kritérií studie se určil rating věřitelů. Čím vyšší číslo dosáhli, tím jsou spolehlivější. Přestože přibývá bezpečných poskytovatelů půjček, současně však roste i riziko, že si člověk půjčí peníze od takzvaných predátorů.
Autor studie Petr Teplý z pražské Karlovy univerzity poukázal na výši úroků. Úžerníci nabízejí peníze zájemcům i na 20 -% měsíční sazbu. Jejich roční sazba tak dosahuje až 240%. V případě, že klient nedodrží termín splátky, drtí ho vysokými sankcemi. Úžerníci žádají i nadměrné zajištění návratnosti svých peněz, přestože je to v rozporu se zákonem.
V tomto roce začaly platit v Česku nové zákony, které mají chránit spotřebitele před nebezpečím, že se dostanou do pasti lichvářů. Studie zjistila, že predátoři jsou schopni obcházet zákony a hledat prešpekulovanejšie metody jejich nedodržení. Takoví jsou pro spotřebitele ještě nebezpečnější.
Nebankovních poskytovatelů úvěrů kontroluje Česká obchodní inspekce (ČOI). Loni překontrolovali 255 spotřebitelských úvěrů, letos jejich počet stoupl na 298. Téměř dvě třetiny z nich byly v určitém rozsahu uzavřené v rozporu se zákony.
ČOI udělila letos nejvyšší pokutu 2 miliony Kč, ale má právo vyměřit ji až do 20 milionů Kč. Mluvčí inspekce Denis Gajdoš uvedl, že poskytovatelé úvěrů v současnosti často vydatně vydělávají na předražených telefonických linkách. Inspekce eviduje případ starší ženy z okresu Plzeň, která si chtěla půjčit 30.000 Kč a pretelefonovala 55.000 Kč.
Lidé stále zanedbávají nejdůležitější radu: Pokud si chce někdo půjčit peníze jinde než v bance, před podpisem smlouvy by si ji měl důkladně prostudovat, včetně informací, které jsou napsány velmi malým písmem.
Zdroj: Teraz.sk , zpravodajský portál tiskové agentury TASR [1] ^ Teraz.sk (www.teraz.sk)