18. února 2013 4:29
polostátních elektrárenská společnost ČEZ v Posledních měsících výrazně zaměstnávat policii. Protikorupčních útvar a pražská hospodářská kriminálka prověřují nejméně Čtyři případy, u nichž bylo podání trestního oznámení či na ně upozornila Bezpečnostní informační služba.
Detektivové se zajímají o prodej poloviny německé firmy MIBRAG ( více o Něm ČTĚTE zde [2] ), o transakce mezi ČEZ a ČEZ Albania ( více zde [3] ), rozsah a cenu zakázky pro subdodavatele při stavbě meziskladu jaderných paliva v Temelíně ( informovali jsme zde [4] ) a takové o Podezření, zdá ČEZ dodržuje zákon při zadávání miliardových zakázek prostřednictvím Své dceřinu firmy Škoda Praha Invest.
„Ano, policie se na nás průběžně obracejí s dotazy, a to již v průběhu delší doby, téměř rok. Poskytli jsme jí veškeré informace,“ Řekl kdyz zmíněného případům mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Proč si na ČEZ stěžovala BIS a vše o investicích v Albánii Čtěte v pondělí, 18. 2.
Jednou z nejvážnějších kauze muze byt Podezření z nevýhodného prodeje a zkreslování údajů v případě německých dolů MIBRAG. Protikorupční policie záležitost prošetří na základě trestního oznámení podaného přes Vrchní státního zastupitelství v Praze.
Podle informací MF DNES si už Detektivové vyžádali v ČEZ velké množství dokumentů. Prověřují Podezření ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmeno az porušování povinnosti při správě cizí majetku. Oficiálně však policie nechce případ komentovat. „Nebudeme poskytovat žádné informace,“ reagoval stručně mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.
Neprodělali jsme, odmítá ČEZ
Problém prodeje MIBRAG, který si ČEZ (přes Své Severočeské doly) koupil v roce 2009 napůl se skupinou EPH, jejímiž akcionáři Jsou finanční skupiny J & T, PPF a Daniel Křetínský, spočívá v nejasných finančních tocích celé operace.
pulky německých dolů stála ČEZ přes Pět miliard korun. Další miliardu ČEZ zaplatil EPH za práva na projekt výstavby nové elektrárny, který byl Součástí kupované firmy. Na zaplaceno kupní ceny za doly si obě firmy vzalo obří úvěr, a aby ho pak splatili, zadlužily MIBRAG. ČEZ se nicméně v polovině roku 2011 rozhodl z Německa jako z „rizikového trhu“ vycouvat a Prodi svoji polovinu is celým projektem na elektrárny EPH. Prodejní cenu ČEZ nezveřejňuje, neoficiálně se mluvili o částce 130 milionu eur, tedy zhruba 3,3 miliardy korun.
Při tetou ceně by musel ČEZ na obchodu prodělat tři miliardy. Firma to odmítá. „Transakční skončila pro skupinu ČEZ výdělkem ve výši 46 milionu eur, tedy 1,2 miliardy korun,“ uvedli mluvčí Kříž. Důvodem nižší Prodejní ceny byl podle ní hlavní fakt, že ČEZ a EPH firmu významů zadlužily a splatily si tak Původní úvěr. Mezitím ještě do ČEZ Melo z MIBRAG nateče tolik peněz, že Výsledek je zmíněného miliarda v plusu.
References
- ^ MF DNES (www.mfdnes.cz)
- ^ více o Něm ČTĚTE zde (ekonomika.idnes.cz)
- ^ více zde (ekonomika.idnes.cz)
- ^ informovali jsme zde (zpravy.idnes.cz)
- ^ MF DNES v počítači (r.idnes.cz)
- ^ MF DNES pro iPad a iPhone (r.idnes.cz)