Praha 13. listopadu (ČTK) – Kontroverzní vnímán český podnikatel Tomáš Pitra, kterého Švýcarsko 4. dubna 2012 vydalo k trestnímu stíhání do ČR, a jehož 4. června 2012 odsoudili na tři roky vězení za vyvedení akcií potravinářských firem Setuza a Milo z Agrocreditu, jakož i jeden daňový podvod z roku 1994, je na svobodě. O jeho podmíněném propuštění na svobodu a stanovení zkušební doby na tři roky rozhodl dnes Městský soud v Praze.
Ve smyslu jeho rozhodnutí Pitre splnil všechny podmínky pro podmíněné propuštění, informoval internetový server iDNES.cz. Ještě před útěkem strávil totiž dva roky za mřížemi.
Podnikatelů právní zástupce Jan Křivánek potvrdil, že jeho mandant požádal už před časem o podmíněné propuštění z výkonu trestu a obvodní soud jeho žádosti vyhověl. Pitrovo propuštění však oddálila stížnost státní zástupkyně, kterou však Městský soud v Praze zamítl.
Mluvčí instituce Martina Lhotáková informovala, že Městský soud potvrdil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 6 o Pitrovom podmíněném propuštění z výkonu trestu a stanovil tříletou zkušební dobu.
U Pitrovcov, který na propuštěného čekali před vězeňským zařízením v Praze-Ruzyni, se dnes chystá menší oslava. „Byl šťastný, že to vyšlo. Ale nejvíce jeho rodina a děti“, cituje server iDNES.cz nejmenovaného Pitrovho spolupracovníka.
Proti rozsudku ze dne 4. června za vyvedení akcií potravinářských firem Setuza a Milo z Agrocreditu, jakož i jeden daňový podvod z roku 1994 se okamžitě odvolala žaloba, její odvolání však začátkem září zamítl vrchní soud.
V dalším obnoveném procesu 18. června Městský soud v Praze osvobodil tak Tomáše Pitra, jakož i jeho společníka Miroslava Provodov zpod obvinění z daňových úniků v roce 1994. V odůvodnění verdiktu konstatoval, že jednoznačně nelze prokázat naplnění znaků trestného činu ze strany obžalovaných.
Pitra zadrželi ve švýcarském St. Mořice a od července 2010 byl ve vydávací vazbě, protože ČR okamžitě požádala o jeho vydání. Této žádosti švýcarská justice vyhověla, avšak Pitre s odvoláním na obavy o svůj život a údajnou zaujatost české justice požádal o azyl ve Švýcarsku. Jeho žádost sice federální úřad pro migraci zamítl, ale švýcarská justice se jí zabývala ještě začátkem roku. Nakonec podnikatel žádost o azyl stáhl a otevřel tak cestu vydání do ČR. Pitr měl pomocí fiktivních faktur vymáhat od finančních úřadů vrácení daní, na které neměl nárok a připravit tak český stát o 51 milionů korun. Tato jeho činnost se stala předmětem obnoveného soudního řízení. Šlo však o právně komplikovanou záležitost, protože Pitra odsoudil soud svého času na úhrnný trest, a to i za více než 700-milionové škody způsobené v roce 2000 při převodu akcií firem Setuza a Milo.
Podobné články:
- ČR: Podnikatele Tomáše Pitra odsoudili v Praze na tři roky vězení [1]
- ČR: V dalším z obnovených procesů Pitra a Provodov soud osvobodil [2]
- USA: Po 32 letech propustili z vězení muže neoprávněně odsouzeného za vraždu [3]
- ČR: Amerického metalistu Blythe propustili z vazby [4]
- ČR: Vladimíra Šišky obviněného z korupce propustili na svobodu [5]
References
- ^ ČR: Podnikatele Tomáše Pitra odsoudili v Praze na tři roky vězení (www.hlavnespravy.sk)
- ^ ČR : V dalším z obnovených procesů Pitra a Provodov soud osvobodil (www.hlavnespravy.sk)
- ^ USA: Po 32 letech propustili z vězení muže neoprávněně odsouzeného za vraždu (www.hlavnespravy.sk)
- ^ ČR: Amerického metalistu Blythe propustili z vazby (www.hlavnespravy.sk)
- ^ ČR: Vladimíra koblihu obviněného z korupce propustili na svobodu (www.hlavnespravy.sk)