Jaderné elektrárny na Ukrajině plně nesplňují všechny mezinárodní standardy bezpečnosti, uvedla Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Změnit by se to mělo do konce roku 2017 i díky půjčce od EBRD a Euratomu. Podle oponentů se za tím skrývá prodloužení životnosti starých reaktorů.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) schválila půjčku ve výši 300 milionů eur na projekt zlepšení bezpečnosti jaderných elektráren na Ukrajině. Do konce roku 2017 by se tak měly všechny provozované bloky, z nichž mnohé fungují od 80. let, do souladu s mezinárodními standardy a místními předpisy.
„Fakt, že atomové elektrárny na Ukrajině ještě plně nesplňují všechny mezinárodní standardy a předpisy jen podtrhuje kritický význam programu pro vylepšení,“ napsala EBRD v rámci odpovědí na otázky oponentů.
V následujících měsících se očekává schválení úvěru ve stejné výši i ze strany Euratomu, čímž se z obou zdrojů pokryje asi 40% celkových prostředků potřebných na modernizaci. Celkové náklady programu na zlepšení bezpečnosti se odhadují na 1,4 miliardy eur.
V loňském roce se na sousední Ukrajině vyrábělo z jádra 45,5% elektřiny, a to v 4 jaderných elektrárnách s 15 bloky a celkovou instalovanou kapacitou 13835 megawattů. Jejich provozovatelem je státní společnost Energoatom. V roce 2010 společnost dokončila modernizaci dvou nejnovějších bloků, na kterou jí také EBRD a Euratom poskytli půjčku.
Bezpečnost především
Půjčka je pro EBRD dosud největším úvěrovým projektem v oblasti jaderné bezpečnosti. Banka uvedla, že v závislosti na typu reaktoru (VVER 1000 a VVER 440/213) se v rámci projektu uskuteční až 87 různých bezpečnostních opatření. Další se přidají pokud vyplynou z dodatečného hodnocení, zvláště zátěžových testů EU, do kterých se Ukrajina [2] Ukrajina je postkomunistická země, která se odčlenila od Sovětského svazu v roce 1991 . více na www.EuropskaUnia.sk» [3] zapojila.
Ředitel EBRD pro energetiku a přírodní zdroje Riccardo Pulita strong> poukázal na to, že banka v zemi podporuje i projekty rozvoje obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti, avšak „jaderná energie zůstává jedinou životaschopnou možností pro vyvážení závislosti země na dovozu ropy a plynu „.
Banka zdůraznila, že je maximálně důležité, aby jaderné bloky fungovaly podle nejvyšších mezinárodně uznávaných standardů, jelikož jaderná bezpečnost jasně překračuje hranice. Úpravy mají snížit riziko vážných nehod, a tím omezit riziko pro pracovníky, místní obyvatelstvo a životní prostředí. Kyjev se také zavázal posílit roli nezávislého regulačního inspektorátu (SNRI).
Silná kritika aktivistů
EBRD již při zveřejnění zprávy o poskytnutí půjčky reagovala na kritiku, kterou vůči ní vznesli nevládní organizace, především Greenpeace a CEE Bankwatch Network.
Organizace totiž tvrdí, že za pojmem upgrade se skrývá prodloužení životnosti reaktorů, které by měly být uzavřeny. „Považujeme tuto půjčku za jednu z největších chyb EBRD v posledním období,“ uvedl Ionut Apostol koordinátor kampaně v CEE Bankwatch. Doplnil, že jen nedávno technický ředitel Energoatomu veřejně přiznal, že bez programu zlepšení bezpečnosti by se mělo na prodloužení provozu starých bloků zapomenout.
„Je to extrémní případ ‚newspeak‘ ze strany EBRD. Nazývají to zlepšením bezpečnosti, ale ve skutečnosti to znamená více let nebezpečné jaderné energie, aniž šli nějaké peníze na vyřazení reaktorů s ukončenou životností a na nakládání s vyhořelým palivem, „dodal Apostol.
Ukrajina zatím nemá plán na odstavení reaktorů ani vytvořenou finanční rezervu na tento proces. Podle Greenpeace se vláda chce nadále spoléhat na elektřinu z jádra, „ale není schopna garantovat bezpečnost. Dosud krajina nijak neinvestovala do infrastruktury pro dlouhodobé uskladnění a likvidaci / přepracování použitého jaderného paliva a odpadů „.
EBRD ale podtrhuje, že jaderná bezpečnost je nejvyšší prioritou bez ohledu na to, zda byl daný blok jen nedávno připojen do sítě nebo vyrábí elektřinu desetiletí. Riccardo Pulita vysvětlil, že rozhodnutí o případném uzavření bloků je národní pravomocí. „Banka nemá žádný politický základ, aby nutila k uzavření jakéhokoli zdroje energie,“ uvedla EBRD.
Evropské i německé veřejné prostředky
„Je nehorázné, že EBRD pomáhá Ukrajině provozovat své staré atomové elektrárny déle pod maskou zlepšení bezpečnosti a je stejně nehorázné, že země jako Německo [4] Německo je stále nejvyšším přispěvatelem se společného rozpočtu EU, což mu spolu s ľudnatosťou dává velkou váhu v evropské politice. více na www.EuropskaUnia.sk» [5] člen rady přijímající rozhodnutí v EBRD, která doma implementuje odklon od jádra, proti tomuto rozhodnutí silně neprotestovala, „uvedla Regině Richter z německé environmentální organizace urgewald. Německo je přitom jedním ze sedmi největších akcionářů EBRD.
„EBRD je největším zahraničním investorem na Ukrajině, neměla by přispívat k posílení závislosti země na jaderné energii,“ tvrdí Iryna Holovko ze CEE Bankwach.
EBRD ale oponuje tím, že „hraje velmi aktivní roli“ v podpoře zeleně energie v zemi. V loňském roce na Ukrajině investovala více než 200 milionů eur do různých projektů obnovitelných zdrojů, silně podporuje probíhající revizi národní energetické strategie a závazek dosáhnout do roku 2020 podíl OZE na úrovni 11%.
References
- ^ Otevře odkaz v novém okně (www.ebrd.com)
- ^ Ukrajina (www.europskaunia.sk)
- ^ více na www.EuropskaUnia.sk » (www . europskaunia.sk)
- ^ Německo (www.europskaunia.sk)
- ^ více na www.EuropskaUnia.sk» (www.europskaunia.sk)