Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

ECB ovládá situaci (komentář) – HNonline.sk

ECB dokonale kontroluje výnosovou křivku a limituje růst výnosů na dluhopisech. 59460350

Akciový index Dow Jones včera ukončil obchodování na nových rekordních maximech a to i navzdory poklesu technologických akcií vzhledem k další obrovskou pokutu pro společnost Microsoft ze strany EU. Za posledních 10 let firma dostala pokuty od EU až v objemu 2,26 mld.. eur.

Dnes očekáváme hlavně rozhodnutí evropských centrálních bank. Jako první je na řadě BoE, kde se očekává ponechání sazeb i objemu QE na nezměněné úrovni, ale přibližně 30% analytiků očekává rozšíření QE. Jaký je důvod takového kroku?

Pravděpodobně největším důvodem je ekonomický růst, jehož vyhlídky jsou i nadále extrémně slabé. Dnes to potvrdila Britská obchodní komora BCC, která snížila odhad růstu na letošní rok na 0,6% z 1,0%. To znamená, že centrální banka chce stále podporovat ekonomický růst.


Schéma FLS je velkým selháním

Růst se snažila BoE podporovat například schématem na dodávání likvidity Funding for lending. Po půlroce se ale nedá tento vývoj zhodnotit jako pozitivní. Za toto období všechny banky s licencí v UK získali od BoE likviditu v objemu 13,8 mld.. GBP, no objem celkových poskytnutých půjček od července do prosince poklesl o 1,5 mld.. GBP. To znamená, že banky jen získali likviditu zdarma, no nové úvěry neposkytly. Výsledek je jasný. Schéma na dodávání likvidity FLS je velkým selháním.

BoE totálně selhává při inflaci

Je ale ekonomický růst cílem BoE? Ne. Jejím cílem je inflace. A tento cíl BoE vůbec neplní. Inflace je nad cílem na úrovni 2% od roku 2009 av průměru za posledních 5 let dosáhla 3,3%. BoE extrémně uvolněnou měnovou politiku odůvodňovala tím, že ekonomice hrozí deflace. Ta ale nikdy nepřišla. Přiložený graf ukazuje, jak moc Bank of England při inflaci selhala.

Reálné příjmy v UK rapidně poklesly

Podkladová inflace byla dokonce ještě výraznější. Podle dat společnosti Tullet Prebon jsou kvůli vysoké inflaci dokonce reálné příjmy v loňském roce o 6,3% nižší než v roce 2007. Důvodem je obrovský růst cen základního zboží a služeb.

Centrální banka dokonale ovládá výnosy na dluhopisech …

Kde takový vývoj nechává obchodníků? Jelikož centrální banka dokonale kontroluje výnosovou křivku a limituje růst výnosů na dluhopisech tím, že je jejich největším kupcem, nemají tzv.. bond vigilantes, tedy subjekty upozorňující cezpredaj dluhopisů na negativní situaci, žádnou šanci. Do popředí se dostávají tzv.. currency vigilantes. Pohyb jmen je totiž ponechán na volný trh a právě proto jsme viděli kvůli QE pokles dolaru od začátku krize nebo aktuálně výrazný propad jenu nebo libry kvůli očekávání nových pobídek. Měnový kanál se stává hlavním projevem nesouhlasu obchodníků s monetární nebo fiskální politikou. Výjimkou je samozřejmě eurozóna, kde se ECB stále nestala subjektem, který by neomezeně nakupoval dluhopisy.

… a proto nesouhlas s politikou směřuje na kurzy měn

Propad libry aktuální může zajít ještě dál. Deník Financial Times ještě v noci zveřejnil zprávu, že britský premiér Cameron plánuje při představení rozpočtu 20. března také změnit rámce fungování britské centrální banky BoE. Mluví se o několika možnostech jak dát BoE více času při snižování inflace na cílovou úroveň 2%, udělení dvou mandátů BoE po vzoru Fedu, tedy kromě cenové stability i zaměstnanost a nakonec se spekuluje také o změně cílení z inflace na nominální HDP. Cameron chce utvrdit svůj postoj fiskálního konzervativistu a pomoci mu má měnový aktivismus. Tyto změny by následně měly začít platit od července, kdy do BoE přijde Carney. To znamená, že britská libra má otevřený prostor na pokles a úroveň 1,40 nemusí být daleký cíl.

Kontextové odkazy ETARGET