Vládní program „Green Deal“ s rozpočtem 600 milionů liber podle Komise neporušuje evropská pravidla o státní podpoře. Snížená zelená DPH se ale Bruselu stále nezamlouvá.
Evropská komise [1] Evropská komise je politicky nezávislá, kolegiální instituce, jejímž posláním je hájit zájmy Evropské unie. více na www.EuropskaUnia.sk » [2] tento týden informovala, že podpora z veřejných prostředků ve výši 600 milionů liber (asi € 700 mil.)., které se mají ve Spojeném království použít ke zvýšení energetické účinnosti budov, jsou v souladu s pravidly o státní podpoře.
„Britský Green Deal umožňuje spotřebitelům a firmám zlepšit energetickou účinnost jejich budov bez nutnosti obrovských počátečních investic. Je to další příklad jak naše politika kontroly státní podpory může podpořit soukromé investice do úspor energie a zároveň posílit konkurenci, „poznamenal místopředseda EK Joaquín Almunia , který je zodpovědný za hospodářskou soutěž.
Případné narušení hospodářské soutěže lze udržet na „akceptovatelném minimu“.
„Pozitivní efekty opatření ohledně podporování a zvyšování energetické účinnosti jasně převažují nad jakýmikoliv možnými narušení soutěže, které by státní podpora způsobila,“ uvedla Evropská komise, která schéma vyhodnocovala na základě čl.. 107, bod 3c, SFEU.
Opatření jsou také v souladu s cíli EU v oblasti energetiky a klimatu.
Green Deal
Schéma začala fungovat už v lednu. Různé státní úřady a Zelená investiční banka (GIB), založená v loňském roce, tak mohou poskytovat podporu v různých formách. Majitelé domů mohou získat půjčky, které jim mají pomoci zaplatit např. nákup izolace na zateplení, moderních bojlerů, instalování zařízení proti průvanu a dalších materiálů.
Podle EK soukromé firmy mohou nabízet občanům investice, jejichž náklady se následně zaplatí v rámci účtů za energie. Klienti tedy nebudou platit předem, ale prostřednictvím příplatku na svém účtu za elektřinu. Za investici zaplatí také jen tolik, kolik ji i budou využívat bydlením v dané budově. Pokud se odstěhují, ve splácení bude pokračovat nový majitel. Tzv. zlatým pravidlem schématu je také to, že jakýkoliv vzniklý příplatek nesmí překročit očekávané úspory.
Britská vláda toto schéma považuje za hlavní opatření snižování spotřeby energie u spotřebitelů a pravděpodobně ji integruje jako opatření provádění směrnice o energetické účinnosti.
Premiér David Cameron v pondělí (4.2.) zdůraznil, že chce „jednu soudržnou strategii“ aby se Británie stala energeticky efektivní.
„V globální soutěži budou v Evropě prosperovat ty ekonomiky, které jsou energeticky nejefektivnější,“ řekl. „Právě teď si nemůžeme dovolit neupřednostňuje zelený růst.“
Green Deal si už ale vysloužil i kritiku za nedostatečnou garanci úspor pro spotřebitele. Odborníci totiž Varují [3] , že sliby o úsporách peněz pro chudší domácnosti a o záchraně mnoha z energetické chudoby nelze zaručit. Poukazují i na poměrně vysoké úrokové sazby u půjček.
Snížená DPH
Komise vůči Británii zahájila řízení pro porušení předpisů z důvodu zavedení snížené DPH ve výši 5% na produkty používané např. při zateplování budov. Ty ale nejsou v seznamu výjimek ve směrnici o společném systému DPH ( 2006 / 112/ES [4] ), podle níž základní sazba nesmí být nižší než 15%.
Brusel také argumentuje, že podle této směrnice je možné snížit daň pouze jako součást sociální politiky zaměřené např. na zlepšení situace nízko-příjmových rodin.
Podle informací bruselského EurActivu Londýn informoval Evropskou komisi, že je ochoten svou legislativu částečně upravit, ale pravděpodobně to stále nebude v souladu s pravidly EU.
Další kroky
- Duben 2013 : členské státy mají představit své národní cíle energetické účinnosti a opatření, kterými je chtějí realizovat
- 2014 : vstoupí v platnost směrnice o energetické účinnosti
References
- ^ Evropská komise (www.europskaunia.sk)
- ^ více na www.EuropskaUnia. cz » (www.europskaunia.sk)
- ^ Otevře odkaz v novém okně (www.guardian.co.uk)
- ^ Otevře odkaz v novém okně (eur-lex.europa . eu)