BRATISLAVA 18. září (ČTK) – Ministerstvo životního prostředí v čele s Petrem Zigem navrhuje nový zákon týkající se obchodování s emisemi, nového způsobu obchodování s nimi a nového obchodovatelného období.
Řekl to v úterý na brífinku v Bratislavě ministr envirorezortu Peter Žiga po tom, jako na toto téma diskutoval s Americkou obchodní komorou na Slovensku (AmCham). Podnikatelský sektor vnímá toto nové obchodování jako významný vliv na nákladovost podnikání.
„Diskutovali jsme o tom, jakým způsobem se bude s emisemi obchodovat, jakým způsobem budou prodávány emise a kvóty na ně a jakým způsobem se peníze utržené z výnosu z prodeje budou pak vracet zpět podnikatelskému sektoru formou státních schémat v rámci pomoci, „přiblížil téma diskuse Žiga.
Návrh nového zákona už je po meziresortním připomínkovým řízením, prošel také legislativní radou vlády ČR. V pondělí bude podle ministra na tripartitním av středu by měl jít na jednání vlády, kde předpokládá, že bude schválen. „Následně půjde na říjnovou schůzi do Národní rady SR s tím, že máme ambici, aby byl platný od 1. ledna 2013, „informoval ministr.
Nová pravidla
Podnikatelský sektor v rámci vnitrostátních emisí v obchodovacích obdobích dostával emise přidělené, takže za ně neplatil. Evropská komise přijala nová pravidla, což podle ministra znamená, že některé podniky hlavně v oblasti výroby elektrické energie již emise budou kompletně nakupovat a některé výrobní podniky budou muset část nakupovat a část dostanou.
„Samozřejmě, že to, že někdo musí emise nakupovat, se významným způsobem projevuje v jejich cashflow av jiných podnikatelských plánech a právě proto bude ministerstvo životního prostředí z výtěžku podporovat režimy podpor a bude poskytovat z těchto peněz možnost půjčky nebo nevratných dotací, „vysvětlil ministr životního prostředí.
Tyto půjčky nebo granty mohou jít na zakoupení technologií, které budou produkovat méně CO2, což znamená, že v případě, že se bude podnik o takový režim investiční podpory zajímat, bude moci nakoupit technologie z těchto peněz.
„Tím pádem bude produkovat méně CO2 av budoucnu bude méně platit,“ doplnil Žiga.
Tato diskuse je podle Milana Veselého z Výboru Americké obchodní komory na Slovensku pro energetiku pro podnikatele velmi důležitá, protože životní prostředí je pro podniky a společnosti v rámci AmCham podstatné.
„Dialog se určitě bude rozvíjet, protože je to velký zásah a velká změna pro podnikatele a myslím si, že společně najdeme cestu, aby tyto zásahy nesnižovaly konkurenceschopnost podniků na Slovensku, „uvedl na brífinku Veselý.
Změny v emisích platí pro celou EU
Snižování konkurenceschopnosti se však podle Žigu netýká pouze podniků v ČR, protože tato legislativa není jen výmyslem ministerstva životního prostředí, ale jde o zákon Evropské unie a tedy platí pro všechny podniky v rámci EU.
„Je možné, že se bude snižovat konkurenceschopnost v rámci unie vůči podnikům z USA, Číny nebo Indie, EU je však lídrem v zelených tématech a proto musíme akceptovat požadavky a komunikovat is podnikatelským sektorem o tom, zda a jak budeme uplatňovat tuto legislativu na Slovensku a jak víme pomoci podnikatelům u nás, „doplnil Žiga.
Od 1. ledna 2013 budou platit nová pravidla bezúplatného přidělování povolenek pro všechny členské státy unie. Vybrané provozu průmyslových odvětví dostanou zpočátku buď 100 procent, nebo část povolenek EUA zdarma. Později však bude počet povolenek klesat a firmy je budou muset nakupovat, nebo modernizovat své technologie, aby snížili produkci CO2.
Cílem Evropské schématu obchodování s emisemi skleníkových plynů je nákladově efektivním způsobem snižovat emise CO2 v průmyslu. Ministerstvo životního prostředí ČR navrhuje, aby se výnosy z prodeje povolenek v dražbách použili výhradně na reálné dosažitelné a měřitelné úspory emisí CO2, zvyšování energetické účinnosti a zavádění nejlepších dostupných technologií, které povedou k poklesu emisí CO2.
Slovenská republika musí pro nová pravidla do konce tohoto roku harmonizovat národní legislativu s legislativou EU. V podmínkách ČR jde především o nový zákon o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů.