Nový menšinový majitel SZP chce své plány zveřejnit za několik týdnů. 59136840
Část slovenské plynárenského podniku nemusí být jedinou koupí českého investora na Slovensku v tomto roce. Nový vlastník 49 procent akcií SPP Energetický a průmyslový holding nevylučuje další nákupy. „Sledujeme příležitosti v celém středoevropském regionu, a to v Česku, Polsku, Německu a na Slovensku,“ konstatoval pro HN mluvčí holdingu Daniel Častvaj.
Na Slovensku je v současnosti na prodej 49-procentní podíl středoslovenských energetiky, který vlastní francouzská společnost Electricité de France. Zda EPH má o něj zájem, však holding komentovat nechce.
Plány za pár týdnů
Na prodej by přitom měla být i stejná část v Západoslovenská energetika, kterou vlastní německý E.ON Ruhrgas – už bývalý akcionář SZP. Informaci přinesl deník Pravda s tím, že možným kupcem by mohl být právě EPH. Ministerstvo hospodářství však tuto informaci dementovalo. Podle analytika J & T Banky Michala Šnobra by však investice do jedné z distribučních společností dávala smysl. „Distribuce je regulován byznys. Dnešní doba je totiž o získání půjčky za slušné úroky, a pokud se podaří stabilizovat peněžní tok, tak distribuce a přeprava jsou jistý a minimální rizikový byznys, „říká.
Získání části plynárenského podniku do svého portfolia je dosud nejdražším nákupem českých energetiků v zahraničí. Dnes už bývalí zahraniční akcionáři plynáren – německý E.ON Ruhrgas a francouzský Gaz de France – dostali od EPH 2,6 miliardy eur. Zatím však o svých plánech, co s podnikem budou dělat, neříkají. „Plány spojené s dalším rozvojem SZP zveřejníme v horizontu několika týdnů,“ konstatoval Častvaj.
V prosincem rozhovoru pro HN však jeden ze spolumajitelů EPH Daniel Křetínský řekl, že budou respektovat investiční plány do aktiv, které dnes existují. Ty má zejména dceřiná společnost Eustream, která provozuje plynovod. „Nejdůležitější investice do rozvoje přepravního systému směřují na zvyšování bezpečnosti dodávek plynu. Další projekty se soustřeďují na nahrazování starých technologií či snižování emisí skleníkových plynů, „vyjmenovává mluvčí Eustreamu Vahram Chuguryan.
Český plynovod
Energetický a průmyslový holding si úterním definitivním podpisem smlouvy rozšířil své portfolio v energetice. Zatímco doposud vlastnil jen firmy podnikající elektroenergetice, nyní dostal i jeho plynárenskou část. V tom by podnik mohl pokračovat i nadále. Chce totiž koupit plynovod v sousedním Česku, a to firmu Net4Gas. Ve hře o český plynovod je však i investiční skupina KKCG Karla Komárka a australské investiční fondy Macquarie.
Kontextové odkazy ETARGET