Politické skupiny v Evropském parlamentu se v diskusi ostře postavili proti zdanění bankovních vkladů, které ministři financí EU navrhli jako součást 10 miliardového bailoutem Kypru.
K výsledkům minulého summitu svolal předseda Evropského parlamentu speciální setkání Konference předsedů politických skupin za účasti předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye a místopředsedy Evropské komise pro interinstitucionální vztahy Maroše Šefčoviče.
Lídr skupiny socialistů a demokratů v EP Hannes Swoboda označil podmínky pomoci Kypru tak jako jejich naformulovali ministři financí uplynulý pátek za nepřijatelné a skandální.
Ministři navrhovali jednorázovou daň z vlaků v bankách. Takto nastavenou pomoc kyperský parlament v úterý odmítl, což přivedlo Kypr [1] Kypr je ostrovní stát rozdělen od roku 1974 na dvě části – tureckou a řeckou. Dosavadní pokusy (v minulosti především OSN, dnes zejména EU) o jeho sjednocení ztroskotaly. více na www.EuropskaUnia.sk» [2] na pokraj finančního kolapsu.
Vklady nad 100 tisíc se měli zdanit 9,9% a nižší vklady taxou 6,7%. Pokud by Kypřané takovou dohodu akceptovali, šlo by o bezprecedentní krok, kdy by evropské vlády přímo zasáhly do osobních finančních aktiv v jedné členské zemi.
Europoslanci [3] Europoslanec je člen přímo voleného zákonodárného orgánu Evropské unie – Evropského parlamentu. Europoslanci jsou ekvivalentem poslanců národních parlamentů na evropské úrovni. více na www.EuropskaUnia.sk » [4] nesouhlasí s navrhovaným zdaněním, které by se pravděpodobně více dotklo běžných úspor občanů jako velkých depozit, bank a akcionářů, které byly původním cílem.
“Kypr je selháním europolitiky”, řekl Guy Verhofstadt, lídr skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu, ALDE. “Pokud si vyžádal 5 miliard, musíme ochránit vklady občanů, ne bank a shareholder.”
“Bankovní unie má chránit klienty bank, zejména řadových majitelů vkladů, ne držitelů cenných papírů a věřitelů. Je to úplně nepochopitelné a podkopává to důvěryhodnost a legitimitu EU i její finančních struktur ve snaze znovu nastolit stabilitu “, řekl Verhofstadt.
Ruský faktor
Mezi alternativami, které má ostrov k dispozici je pomoc od EU za asistence Mezinárodního měnového fondu a možná podpora z Ruska. Mnoho bohatých Rusů používá Kypr jako místo depozitu svých peněz.
Kyperský ministr financí prodloužil svou návštěvu Ruska, kde požádal své partnery o další půjčku ve výši 5 miliard. Zároveň žádal prodloužení splatnosti a snížení úroků na již existující půjčku ve výši 2,5 miliardy eur.
“Pokud jde o vztahy EU-Rusko, musíme jednat soudržně. Čím více mluvíme jednotným hlasem, tím více jsme důvěryhodní “, řekl Herman Van Rompuy europoslancům.
Hannes Swoboda ale varuje před zapojením Ruska do evropského řešení kyperského problému. Musíme podle něj hledat jiné alternativy.
“Rusko by nemělo být vnímáno jako velký zachránce, máme alternativy, jako je daň z finančních transakcí nebo daň z hypoték, všechny by mám v této situaci mohli pomoci”, řekl.
S řešením které navrhla Eurozóna [5] Výraz Eurozóna označuje skupinu 12 členských států Evropské unie které zavedly 1 ledna 2002 společnou měnu euro. Eurozónou pokrývá v současnosti 307 milionů obyvatel. více na www.EuropskaUnia.sk» [6] nesouhlasí ani euroľudovci. “Moje otázka je následující: jak je možné, že malé vklady občanů již nejsou chráněni? Je to nebezpečný precedens. Znovu získat jejich důvěru trvá roky … “, říká místopředsedkyně skupiny evropských lidovců Corien Wortmann-Kool.
Lídr Zelených v EP, Daniel Cohn-Bendit považuje rovněž “útok na běžných majitelů úspor” v kontextu záchrany Kypru za “skandální”.
Podle něj musí být tato skupina až poslední možností v snahách o restrukturalizaci bank.
“Je to i hlavní smysl evropské legislativy o garancích vkladů a aktuální diskutované evropské garanční bankovní schématu. Ačkoliv by jednorázová daň z vkladů přímo existující legislativě neodporovala, je cynická protože zcela odporuje smyslu těchto pravidel. “
Podle eurokomisaře Maroše Šefčoviče je řešení pro Kypr stále možné najít. “Alternativou je státní bankrot a finanční ztráty pro občany Kypru. Chceme tomu předejít a přispět k řešení situace,” představil podle TASR Šefčovič názor kolegia komisařů EU.
Šefčovič dodal, že si je vědom požadavků ze strany poslanců EP o vytvoření “široké debaty” o Kypru, a upřesnil, že v Komisi proti tomu nevznesou, ale navrhl, aby do této diskuse byli přizváni i lídři států eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF).
References
- ^ Kypr ( www.europskaunia.sk)
- ^ více na www.EuropskaUnia.sk » (www.europskaunia.sk)
- ^ Europoslanci (www.europskaunia.sk)
- ^ více na www.EuropskaUnia.sk» (www. europskaunia.sk)
- ^ Eurozóna (www.europskaunia.sk)
- ^ více na www.EuropskaUnia.sk» (www.europskaunia.sk)