Lucemburk 8. října (ČTK) – Ministři financí eurozóny dnes podpořili úsilí Španělska o překonání krize a uvedli, že země dělá potřebné reformní kroky, úspěšně se dokáže financovat na trzích av nejbližším období záchranný úvěr nepotřebuje. Informovala o tom agentura Reuters.
Po příchodu do Lucemburku na schůzku Euroskupiny německý ministr financí Wolfgang Schäuble uvedl, že Španělsko dalo jasně najevo, že pomoc není nutná.
„Španělsko nepotřebuje žádný záchranný program. Madrid dělá všechny potřebné kroky jako ve fiskální politice, tak iv rámci strukturálních reforem,“ řekl novinářům po příjezdu na schůzku, na níž by se mělo jednat io situaci v Řecku, jakož io plánech na vytvoření jednotného dohledu nad bankami v eurozóně.
Podobný postoj zaujal i lucemburský ministr financí Luc Frieden s tím, že o jakékoli žádosti by měly diskutovat až poté, když ji (Španělé) předloží. Jak však dodal, Španělsko momentálně realizuje reformy a jde správným směrem.
Ministři financí se v létě dohodli, že na rekapitalizaci španělských bank zasažených splasknutí realitní bubliny poskytnou do 100 miliard eur. Nezávislý audit však ukázal, že banky budou potřebovat podstatně méně dodatečného kapitálu, což členové Euroskupiny přivítali.
Zdroje z eurozóny uvedli, že ministři by měli jednat i o rozpočtu Španělska na rok 2013, který Madrid představil minulý měsíc a který podle Evropské komise (EK) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) vychází z příliš optimistické prognózy v oblasti ekonomického vývoje . Vláda předpokládá, že ekonomika země příští rok klesne jen o 0,5%, MMF však odhaduje, že to bude až o 1,2%.
Dalším tématem jednání bude Řecko, kde probíhají intenzivní jednání mezi vládou a takzvanou Trojkou (zástupci EK, ECB a MMF) o úsporách na roky 2013 a 2014. Jak však uvedl předseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker, žádné konkrétní závěry v souvislosti s Řeckem se očekávat nedají, dokud Trojka nepředloží svou zprávu. Ta se očekává začátkem listopadu. „Neočekávám zásadní rozhodnutí v souvislosti s Řeckem,“ řekl Juncker.
Zatím dnes odpoledne ministři financí oficiálně uvedly v platnost Evropský mechanismus stability (EMS), když na prvním, inauguračním zasedání výboru guvernérů trvalého eurovalu podepsali zakládací dokumenty EMS. Půjčky bude nový fond s úvěrovou kapacitou 500 miliard eur poskytovat zemím eurozóny, které se ocitnou ve finančních problémech. Příslušná vláda bude muset oficiálně požádat EMS o pomoc, přičemž součástí záchranného balíčku budou vždy podmínky v oblasti rozpočtu a reforem, které bude muset země plnit.
Rozhodnutí EMS budou přijímána na úrovni výboru guvernérů, který se skládá z ministrů financí všech 17 členských zemí eurozóny. Hlasovací práva ve výboru jsou nastaveny podle kapitálových podílů, které země vložili do trvalého eurovalu, což znamená, že Německo jako největší podílník (27%) bude mít právo veta.
pujcky praha – Google Blog Search