Ve čtvrtek zveřejněném žebříčku statistického úřadu EU (Eurostat) obsadil sedmé místo. Nejbohatším regionem zůstává centrum Londýna , kde HDP na obyvatele představovalo 328 procent průměru EU. Na druhém místě se ocitlo Lucemburské velkovévodství (266 procent) následované Bruselem (223 procent), Hamburkem (203 procent) a francouzský správní oblast Île- de-France spolu s nizozemským městem Groningen (180 procent).
Bratislavský kraj si v roce 2010 podle průzkumu zhoršil pozici o dvě příčky oproti roku 2009, kdy byl na pátém místě. V roce 2010 byl HDP na obyvatele v Bratislavském kraji 176 procent nad průměrem EU, díky čemuž se dostal jednu příčku před Prahu, která v průzkumu obsadila 8. místo (172 procent). Těsně za hlavním městem ČR se v desítce nejbohatších regionů EU ocitli ještě Stockholm (168 procent) a Vídeň (165 procent).
Z 270 regionů EU se 41 dostalo nad úroveň 125 procent průměru HDP na obyvatele v EU. Z toho je osm regionů z Německa, po pět z Nizozemsku a Rakouska čtyři z Belgie, po tři z Británie , Španělska a Itálie, dva ze Švédska a Finska a po jednom regionu z České republiky, Dánska, Francie, Irska, Lucemburska a Slovenska.
Nejhorší dopadly Bulharsko a Rumunsko Na druhé straně iv roce 2010 mezi nejméně rozvinuté regiony , kde HDP na obyvatele bylo pod 75 procent průměru EU, patřily ty v Bulharsku a Rumunsku. Tři regiony Bulharska a jeden rumunský zaznamenali dokonce méně než 30 procent průměru EU. Do žebříčku 20 regionů pod 50 procent průměru EU se dostalo pět bulharských, šest rumunských, čtyři maďarské a pět polských regionů.
Pod hranicí 75 procent průměru EU se ocitla zhruba čtvrtina všech regionů Unie, přičemž nejvíce jich má Polsko (15), Česká republika, Řecko a Rumunsko je mají po sedm, Maďarsko šest a Bulharsko s Itálií po pět. Slovensko spolu s Francií a Portugalskem mají po tři chudé regiony.
Východ Slovenska byl z krajů poslední Ze čtyř Slovensku regionů byl Bratislavský kraj jasným favoritem. Na druhém místě se ocitlo západní Slovensko (68 procent průměru EU), následuje střední Slovensko (59 procent) a východní Slovensko (49 procent).