Německý deník Süddeutsche Zeitung upozornil, že na vině není krize, ale zejména neschopné vedení podniků a dlouhodobé chyby managementu. Místo toho, aby se přizpůsobily novým tržním trendům, náhle deficity začali vyrovnávat zdánlivě výhodnými půjčkami. Tím došlo k plíživému zadlužování středních podnikatelských vrstev v miliardách eur.
Tomuto trendu se však s přehledem brání hlavně Rakousko. Vídeňští bankovní manažeři se řídí heslem: „Lepší nenechat špatný podnik vůbec vzniknout, jak ho nechat zkrachovat!“ Tím automaticky zablokují půjčky tam, kde není naděje na úspěch. Rakouské podniky většinou prosperují, a tím zaručují minimální nezaměstnanost, na rozdíl od Španělska nebo Portugalska, kde je každý čtvrtý občan bez zaměstnání nebo směřuje k jeho ztrátě. Na rozdíl od Řecka nebo Irska mají Rakušané skvěle propracovaný turistický průmysl, který v praxi funguje už celá desetiletí. Informoval portál reflex.cz.
„Jsme malá zem a nemůžeme si dovolit zakládat podniky, kde není zaručen maximální zisk. Pokud by každý podnikatel na tomto světě udělal ze svého podnikání v první řadě hobby a životní poslání, žádné krachující firmy by neexistovaly, „ citoval vídeňský týdeník City výrok tamního podnikatele R. Dollingera, kterým by se mohly klidně řídit i Slovenské obchodníci.