Ve snaze pomoci dětem či vnoučatům se slovenskou senioři stále častěji dostávají do problémů, když svůj dluh nedokážou splácet. Přitom mnozí penzisté si berou půjčky v domnění, že jim exekutor nemá co vzít. Peníze od nich vymáhají úvěrové a telekomunikační firmy či banky. V minulosti nezaplacené pojistné si od nich vymáhají i zdravotní či sociální pojišťovna.
Ilustrační foto.
Autor: Shutterstock
Mnozí penzisté si totiž myslí, že důchody exekucím nepodléhají. Není to však pravda. Doručen příkaz k exekuci musí Sociální pojišťovna respektovat a začít provádět srážky z důchodů. Ty jsou totiž jedním z příjmů, který exekuci podléhá.
„Počet důchodců, kterým exekutor sáhl na penzi, narůstá. Zatímco k 1. srpnu minulého roku bylo exekvovaných 30 672 příjemců důchodu, ke stejnému datu letošního roku jich už bylo 33 483, „řekl ředitel komunikačního oddělení Sociální pojišťovny Peter Višváder.
Skupina Kruk, která spravuje dluhy tisíců lidí ve věku nad 65 let, hovoří o tom, že průměrný dluh slovenského seniora přesahuje 1 100 eur. Pravidelný příjem seniorů se totiž často stává nejlepším řešením jednoduché získání půjčky jejich rodinných příslušníků. Problém nastává v momentě, kdy se rodina přestane o své dluhy starat a senior zůstane na splátky sám. „Přerušení splátek půjčky nemusí být zlým úmyslem rodiny. Praxe ukazuje, že Slováci obecně chtějí splácet své dluhy bez ohledu na to, zda si úvěr vzali sami, nebo využili pomoc rodičů či prarodičů. Ekonomická situace však přináší zvýšené riziko upadnutí do finančních potíží a neschopnosti splácet závazky, „řekl Krzysztof Różycki, generální ředitel společnosti Kruk Česká a Slovenská republika.
Nejvíce zadlužených seniorů žije v Banskobystrickém kraji, druhým v pořadí je Moravskoslezský kraj. Naopak, nejméně zadluženým krajem je Jihomoravský, kde starší lidé průměrně dluží 929,90 eura. Senior z Banskobystrického kraje má splatit v průměru 1 122,60 eura az Jihomoravského kraje 1 073,50 eura.
Měsíční částka, kterou může Sociální pojišťovna z penze srazit, závisí na několika faktorech – od částky životního minima, od výše důchodu, počtu vyživovaných osob, celkové částky vymáhané pohledávky s příslušenstvím, od toho, zda jde o neprioritní nebo o přednostní pohledávku, zda od sumy, za kterou se důchodci poskytuje péči v zařízení sociálních služeb. Penzisté přitom musí zůstat tzv.. základní částka důchodu.
„Důchodci, na kterého je uvalena exekuce, však nelze vzít celý důchod, jistá část mu musí zůstat na živobytí,“ vysvětluje Višváder. Z důchodu se nejprve odečte takzvaná nezraziteľná částka ve výši 60 procent životního minima, momentálně tedy 118,75 eura, neboť životní minimum je od 1. července stanoveny na částku 198,09 eura. „Pokud má penzista na starosti i další osoby, které musí živit, na každou se připočte částka 25 procent životního minima, tedy 49,52 eura,“ říká Višváder. Výjimkou je, pokud penzista dluží výživné nezletilému dítěti, tehdy si z nezraziteľnej částky může uplatnit jen 70 procent, tedy za sebe 83,125 eura a za každou další vyživovanou osobu 34,664 eura.
Pokud je však penzista, který je dlužník a vztahuje se na něj exekuce, umístěný v zařízení sociálních služeb, nezraziteľnú částku tvoří poplatek za pobyt a jeho zákonem stanovené „minimální kapesní „v částce 20 procent životního minima, což je 39,618 eura.
Následně se všechny částky, které nelze z důchodu srazit, odečtou z výšky penze a tento zbytek se ještě rozdělí na tři třetiny. Pokud důchodce musí hradit takzvané upřednostněny pohledávky, vezmou mu z penze dvě třetiny zbytku. Přednostními pohledávkami jsou dluhy na výživném, náhrada škody způsobené ublížením na zdraví nebo úmyslnými trestnými činy, nezaplacené daně, poplatky, clo a podobně. Při neupřednostnit pohledávkách přichází penzista jen o jednu třetinu zbytku. Pokud však zbytek přesahuje 150 procent částky životního minima, na třetiny se rozdělí pouze částka odpovídající 150 procentům a částka nad tuto hranici se dlužníkovi při upřednostňovaných i neupřednostnit pohledávkách bere celá.
Od listopadu by však měla nastat zásadní změna. Při exekučních srážkách by důchodcům měla zůstat celá částka životního minima, tedy celých 198,09 eura, ne pouze 60 procent, jak je to nyní. „Zákon ještě není v platnosti, pokud to bude platit, exekuční srážky budeme muset přepočítávat a těm, kteří nemají důchod vyšší než životní minimum, nebudeme moci důchody exekuci,“ říká Peter Višváder. „I z tohoto důvodu předpokládáme, že počet důchodců, kterým budeme exekuci důchody, bude nižší. Celkově počet důchodců s exekucemi nebude nižší, jen se zvýší počet těch, kterým z důchodu nebudeme strhávat exekuce, „dodal.
Sociální pojišťovna penzistů upozorňuje, aby si hlídali své příjmy a výdaje. Každý důchodce si musí uvědomit, že jeho případnou smrtí se dluhy nepromlčují. Jsou předmětem dědického řízení a zaplatit je budou muset jejich děti nebo ti, kteří po nich budou ze zákona dědit.
© AUTORSKÁ PRÁVA VYHRAZENA