Nejvyšší soud dnes zamítl Mojžíšovo odvolání, proti rozhodnutí neexistuje řádný opravný prostředek.
BRATISLAVA. Bývalý šéf nebankovní společnosti Drukos František Mojžíš si za podvod na tisících vkladatelů odpyká 8,5 roku ve vězení. Nejvyšší soud dnes zamítl jeho odvolání proti verdiktu Specializovaného trestního soudu z května 2011. Vzhledem k výši trestu ho hned po zdůvodnění rozhodnutí NS ČR převzali příslušníci ZVJS a odvedli do vězení k výkonu trestu. Proti rozhodnutí NS ČR neexistuje řádný opravný prostředek.
Mojžíš jako jednatel obchodní společnosti Drukos způsobil 1 367 lidem, se kterými byly uzavírány smlouvy o půjčce, celkovou škodu za 7,89 milionu eur (237,74 milionu korun), a to v období od 1. ledna 1999 do 31. prosince 1999. Peníze byly využity na vyplacení předchozích vkladatelů a krytí režijních nákladů společnosti.
V druhém případě z obžaloby jako předseda představenstva BDV družstva a generální ředitel AKCIOVKA Drukos od 1. ledna 2000 do 24. února 2002 způsobil 23 834 lidem škodu 123,81 milionu eur (3,73 miliardy korun). K vylákán peněz mělo dojít na základě reklamy, společnost byla prezentována jako dynamická a prosperující.
Definitivní rozsudek
Nejvyšší soud ČR dnešním rozhodnutím dal podle prokurátora definitivní tečku za podnikatelským snem zvaným Drukos.
„A třeba říci, že špatným snem. Snem spojeným s nečestným podnikáním, při kterém téměř 25 tisíc občanů přišlo častokrát io celoživotní úspory. Proto vnímám toto rozhodnutí i jako jistou satisfakci tímto poškozeným, „řekl dohlížející prokurátor Maroš Žilinka.
Obhájce Mojžíše chce podniknout v případě další kroky, podle něj je jen otázkou zda doma nebo v zahraničí. Myslí si, že případ měl řešit obchodní soud. „To vůbec nemělo s trestnou věcí nic společného,“ řekl advokát Ivan Petrovič. Připouští, že podají dovolání, ústavní stížnost, nebo se obrátí na Evropský soud pro lidská práva.
Mojžíš si přitom stále myslí, že Drukos byl dobrý projekt. „Tvrdím dodnes, že to byla špičková firma,“ řekl dnes u soudu. Připustil, že léta přemýšlí zda je vinen, zda si něco nenamlouvá, nepostupuje selektivně. Podle jeho slov byla prokuratura i soudy zaváděna znaleckým posudkem. Domáhal se vypracování nového, který chtěl dát udělat za peníze, které si půjčil.
„Já to chci vědět a snést jak to je, jaká je pravda – s tím se žít nedá,“ řekl. Vypracování posudku by trvalo tři měsíce, soud to odmítl. Mojžíš argumentoval i tím, že byl statutářů kolektivního orgánu, takový kolos by se podle něj nedal vést jedním člověkem.
Drukos měl v minulosti velké plány
Drukos měl v časech svého fungování velké plány expandovat do zahraničí. Chtěli například vyvážet auta do Číny. V Němku plánovali stavět montované domy, v Americe na Floridě domy pro důchodce a dovážet tam keramiku. V Rumunsku zvažovali zavést systém jídelních lístků Zlatá rybka. Plány měli i v Íránu či Mongolsku. V posledně jmenované zemi chtěli těžit uhlí a vyvážet ho do Číny.
V prvním soudním řízení Mojžíš vícekrát zopakoval, že Drukos dobře fungoval, věci se prý změnily poté, co se on postavil tomu, co nazývá zlem. To bylo v roce 1997, kdy se podle svých starších tvrzení postavil mafii, když podle něj organizovaný zločin přerostl se státní mocí.
„Mou činnost třeba hodnotit od roku 1997, protože tehdy se to všechno začalo, po jedné bezesné noci, když mě navštívili vyděrači,“ tvrdil. Zlo prohrálo volby, „přišli o moc, přišli o prachy, a tak se mi pomstili a mstít dodnes,“ prohlásil na začátku procesu bývalý šéf Drukosu.
Přesto by se „zlu“ postavil znovu. „Ne proto, že to potřebuje tato země, ale že to chce ten nahoře, nejvyšší …,“ řekl po vynesení prvoinstančního nepravomocným rozsudku Mojžíš.