Snít o vlastním útulném rodinném domě je jedna věc, ale druhá, a podstatně těžší, se k němu i „přepracovat“. Za uskutečněním tohoto snu je totiž dostatek finančních prostředků, ať už našetřeno, nebo získaných pomocí různých úvěrů, nejčastěji hypotečního úvěru. Výstavby rodinného domu se tedy neobejde bez dobře naplánovaného financování, odpovídajícího vašim možnostem, a proto mu třeba věnovat zvýšenou pozornost. Řádné finanční plánování is použitím správně nastavené hypotéky pak přispěje k výrazně levnější výstavbě.
Možnosti financování
Otázku financování stavby rodinného domu třeba mít vyřešenou dávno předtím, než se začnete zajímat a hledat budoucí stavební pozemek, nebo stavební firmu, která vám ho postaví, pokud se nerozhodnete stavět svépomocí. Obecně je třeba financování rozdělit na koupi pozemku, pokud ho nevlastníte, vybudování inženýrských sítí, na projektovou dokumentaci a inženýrskou činnost, a nakonec na samotnou stavbu domu.
V současnosti je financování výstavby rodinného domu možné realizovat ze zdrojů, jako stavební spoření, s jeho výhodnými produkty, hypoteční úvěr, jehož výhodou je rychle a téměř okamžitá dostupnost finančních prostředků, jakož i různý typy stavebních úvěrů. Při nižších příjmech rodiny je také možné požádat o úvěr ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB), iv kombinaci se stavebním spořením. Pro rodiny s vyšším příjmem je ideální kombinace vlastních finančních prostředků a hypotečního úvěru.
Úvěr ze SFRB
Fond se orientuje na nižší příjmové skupiny obyvatelstva, s příjmem do 3,5 násobku životního minima. Přitom příjem musí zároveň stačit na splnění podmínky, tzv.. bonity žadatele, tzn., že musí být vyšší než součet 1,3 násobku životního minima a splátky úvěru. Podmínkami úvěru na pořízení bydlení v rodinném domě je jeho maximální užitná plocha do 160 m2, bez garáže, výše úvěru v rozsahu 80% z pořizovací ceny, max.. 38 500 eur, garantovaný rok na celou dobu splatnosti úvěru 3,5% max. na 30 let a a min. 20% vlastních zdrojů z pořizovací ceny na výstavbu. Kromě toho musíte stavbu dokončit v dohodnutém termínu, jinak dojde ke zvýšení úroku z úvěru.
Finance lze získat prostřednictvím Fondu pouze jednou ao poskytnutí Fond rozhodne do 90 dnů od podání žádosti. K ní třeba přiložit několik příloh: identifikační údaje žadatele včetně fotokopií rodného a oddacího listu, rodných listů dětí, občanského průkazu, u dětí starších 16 let potvrzení o návštěvě školy. Dalšími náležitostmi je účel, druh a výše podpory, údaje o stavbě, včetně pravomocného stavebního povolení, listu vlastnictví, projektové dokumentace – část o architektura, půdorysů, pohledů, řezů, technické zprávy a rozpočtu na stavbu. Kvůli prokázání finančního rytí pořizovací ceny je potřebný výpis z bankovního účtu, resp. písemné potvrzení banky o vlastních prostředcích, dále prokázání schopnosti placení splátky a úroků, návrh na zajištění závazků a souhlas se zpracováním osobních údajů.
Stavební spoření
Jeho cílem je získat stavební úvěr, např. na koupi pozemku, stavbu domu či modernizaci bydlení apod.. Nárok na úvěr vzniká tehdy, když si systematicky a dostatečně dlouhou dobu spoříte v některé ze stavebních spořitelen. Ty poskytují výhody týkající se délky splatnosti, výše úrokové sazby či požadavky minimálně naspořené částky, což si můžete zvolit sami podle situace a možností ..
Jednou z výhod stavebního spoření je levný a dostupný úvěr, který lze získat již po dvou letech spoření. Standardně se dá o půjčku požádat po šesti letech a několika měsících spoření. Rychlejší cestou je tzv.. meziúvěr, o který můžete požádat hned po uzavření smlouvy se stavební spořitelnou, ale s vědomím vyšších poplatků za vyřízení úvěru a úroků. Meziúver slouží k překlenutí doby, která vám chybí do získání nároku na řádný úvěr, po jeho dosažení z něj pak splatíte nejen meziúvěr, ale také řádný úvěr s nižšími úroky.
Hypoteční úvěr
Poskytují ho banky na investice do nemovitostí, jejich výstavbu nebo koupi, který je zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Stavební hypoteční úvěr se poskytuje za účelem výstavby, rekonstrukce, modernizace nebo koupí rozestavěné nemovitosti, spojené s její dostavbou nebo stavebními úpravami. Více se o hypotečním úvěru dozvíte z rozhovoru s odborníkem, který přineseme v závěrečné, páté části našeho mini seriálu.