Francie závěry summitu interpretuje jako šanci získat více času na nápravu rozpočtu. Premiér Robert Fico uvedl, že bude protestovat, ale zároveň připustil, že neví, jestli to pomůže.
Jarní Summit [1] Označení“ summit „se vztahuje na zasedání Evropské rady, které se konají minimálně jednou za půl roku, zpravidla však čtyřikrát ročně. více na www.EuropskaUnia.sk» [2 ] Evropské rady měl dvě části. Jednak proběhlo setkání 27 lídrů všech členských zemí a okrajově se uskutečnil summit 17 států eurozóny, na kterém přijali jeho jednací řád.
Jak po skončení jednání uvedl premiér Robert Fico, v obou případech byla tématem vážná ekonomická situace, se kterou zvlášť zápasí blok se společnou měnou. Zatímco v loňském roce propad ekonomiky dosáhl 0,6%, v letošním roce je odhadován na 0,3%. Jak připomněl, situace by byla horší, kdyby klíčovou roli nehrál export. Problémy přitom způsobuje zejména velký pokles domácí spotřeby.
Podle očekávání by obnova měla nastat už příští rok a odhad pro růst je na úrovni 1,4%. Pokud jde o Slovensko Komise předpokládá 2,9%, co má být druhý nejsilnější hospodářský růst v eurozóně.
Krize a recese mají však závažné sociální důsledky z pohledu vývoje nezaměstnanosti, která neustále trhá rekordy. V roce 2013 by v eurozóně měla být nejvyšší v historii na úrovni více než 12%. S zvláštní silou se krize podepsala pod zaměstnanost mladých, z nichž je na Slovensku bez práce 85 tisíc. Pokud jde o dluh, tak podle slov premiéra bude mít Slovensko [3] Slovensko vstoupilo do EU v květnu 2004. více na www.EuropskaUnia.sk » [4] letos třetí nejnižší v eurozóně a tuto pozici by si mělo udržet iv roce 2014.
Z diskusí podle Fica vyplynulo, že na jedné straně je společný postup, na druhé straně země musí na některé věci reagovat podle svých vnitrostátních potřeb vlastními návrhy a opatřeními. Definovali čtyři priority, které zdůraznil i předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.
První je pořádek ve veřejných financích a výběru daní. „Garantujeme, že naše konsolidační úsilí se nezpomalí, ani neoslabí v roce 2013. Máme cíl 3% a za tímto účelem chceme jít, protože nám to přináší konkrétní výsledky na finančních trzích, „zdůraznil premiér.
Jak dále dodal při konsolidaci chtějí letos velkou pozornost věnovat i rezervám státu. „Všimněte si jak reagujeme na různé potřeby, nyní šlo o výtluky, tak jsme hned udělali další škrty ve výdajích a naakumulovali 16 milionů eur,“ poukázal.
Intenzivně chtějí bojovat i proti daňovým únikům, které podle slov premiéra nejsou jen problémem Slovenska, ale i EU. Připravují nové způsoby motivování zaměstnanců finanční správy. Premiér také zdůraznil falešnou solidaritu s neplatiči daní. „Pokud budeme projevovat solidaritu tím, že nebudeme vyžadovat bloky, tím jen sami sebe vystavujeme, že pokud by byla někdy zapotřebí nějaká další konsolidace, zase může jít na úkor někoho jiného než těch, čem musí ze zákona platit daně,“ prohlásil.
Druhou prioritou je obnova normálního toku financí do ekonomiky, zejména půjček pro malé a střední podniky. Podle premiéra jde o evropský problém, protože banky jsou nadále konzervativní v některých zemích a zastavují toky financí do MSP.
Jak třetí prioritu stanovili podporu hospodářského růstu. Fico Komisi zopakoval požadavek, aby prostředky pro Slovensko vyčleněny z nového víceletého rozpočtu mohli jít na infrastrukturní projekty a ne školení. „My nepotřebujeme za miliardy eur organizovat školení a rekvalifikace, my potřebujeme stavět cesty, my potřebujeme dělat infrastrukturu země. Tam se mohou zapojit stavební firmy, zaměstnat lidé, tak se tvoří hospodářský růst. Pokud má finanční rámec sloužit hospodářskému růstu, tak mu nikdy nebude sloužit tehdy, když se budeme věnovat jen tzv.. měkkým opatřením. „Stejně žádal i o pružnost, pokud jde o převod prostředků, které jsou ještě v tomto roce k dispozici v rámci stávajícího rozpočtu.
Čtvrtou tématem byla problematika sociálních důsledků krize. „Přesto, že došlo k jisté stabilitě finančních trhů a jsou náznaky oživení, je zřejmé, že sociální důsledky překvapily celou EU zejména z pohledu nezaměstnanosti,“ zopakoval.
Po prvním dni summitu se objevily informace, že Francie [5] Francie patří mezi zakládající země EU, jeho političtí představitelé sehrály rozhodující roli v procesu vytváření evropské integrace po druhé světové válce. více na www.EuropskaUnia.sk» [6] závěry summitu vidí jako šanci na zvolnění tempa konsolidace. Francouzský prezident Francois Hollande začátkem týdne upozornil, že země zřejmě nesplní letošní cíl pro deficit a místo 3%, bude na úrovni 3,7%.
Premiér uvedl, že toto téma byla zřejmě předmětem dvoustranných rozhovor a informaci neměl potvrzenou. „Určitě budeme protestovat, ale jestli to pomůže, v tomto okamžiku nevím,“ připustil.
„Dodržme všichni konsolidační povinnosti, které máme na rok 2013 a pak můžeme mluvit, co dál. Pokud se dohodneme na zpomalení konsolidace, v pořádku, ale pro všechny, „konstatoval. „Projevuje se rozdíl mezi silnými a malými a slabými,“ poukázal.
Na otázku, zda bude případně vetovat takovou snahu s úsměvem odpověděl: „Jak přejdu přes tuto řeku vám řeknu tehdy, když k této řece přijdu.“
Ministři financí se dnes večer mimořádně sejdou, aby řešili otázku pomoci Kypru. Slovensko stanovilo jasné podmínky a výměnou za půjčku žádá informace. „Chceme vědět, kdo je ve skutečnosti za firmami, které se pod kyperskou vlajkou účastnili různých nabídkových řízeních, privatizaci a dalších věcech, protože nám utíkají peníze. Víte, že Kypr [7] Kypr je ostrovní stát rozdělen od roku 1974 na dvě části – tureckou a řeckou. Dosavadní pokusy (v minulosti především OSN, dnes zejména EU) o jeho sjednocení ztroskotaly. více na www.EuropskaUnia.sk» [8] je daňový ráj,“ vysvětlil Fico.
„Toto všechno vyvolává velkou vlnu nevole vůči Kypru v rámci celé EU. Přestože jsme země, která dostává velmi mnoho peněz z EU, mnohem více než do ní dává, my chceme a respektujeme princip solidarity, ale jen pod podmínkou, že si i ostatní členské státy budou plnit povinnosti vůči jiným. Budeme tedy chtít informaci kdo, z významných podnikatelů a politiků, má firmy na Kypru, „uzavřel.
References
- ^ Summit ( www.europskaunia.sk)
- ^ více na www.EuropskaUnia.sk » (www.europskaunia.sk)
- ^ Slovensko (www.europskaunia.sk)
- ^ více na www.EuropskaUnia.sk» (www. europskaunia.sk)
- ^ Francie (www.europskaunia.sk)
- ^ více na www.EuropskaUnia.sk» (www.europskaunia.sk)
- ^ Kypr (www.europskaunia.sk)
- ^ více na www.EuropskaUnia.sk» (www.europskaunia.sk)