agenturní text jsme v 18:45 nahradili autorským článkem.
Firmy Penta, Prefto a Achmea chce premiér vyplatit z privatizace. Státní akcie chce prodávat na burze. Do konce září má ministryně připravit postup na vytvoření jedné pojišťovny. Důvěra a Union by podle premiéra mohla skončit o rok a půl.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico [1] (Směr) již není proti privatizaci státního majetku. Připouští, že tak může získat peníze na koupi pojišťoven Důvěra a Union.
„Mohu potvrdit, že v tomto okamžiku ve státním rozpočtu nemáme zdroje na koupi pojišťoven,“ řekl po jednání vlády, která schválila záměr mít na Slovensku jen jednu státní pojišťovnu.
„Takže se budeme muset zbavit nějakých aktiv,“ připustil Fico. Při privatizaci chce využít prodeje na burze.
Prodávat chce na burze
Pojišťovna
Způsoby vzniku
- Pronájem pojistného kmene: Vlastnila by hopoisťovne, ale rozhodovalby o něm stát. Platil byim za pojištěnce.
- Dohoda o odkupu akcií nebo vymezených aktiv: Stát se nejdříve pokusit pojišťovnami dohodnout.
- Vyvlastnění: vyvlastnit může akce, specifické aktiva nebo jen pojistný kmen.
Akcie kterých podniků chce prodat, nekonkretizují. Tvrdí, že je více možností.
Nejvíce se vzpomíná Slovak Telecom, kde má stát 49 procent akcií. „Teď se nám to zdá jako vhodný varianta na prodej,“ řekl SME ministr hospodářství Tomáš Malatinský. Jeho hrubý odhad je, že by z Telekomu mohl stát získat 800 milionů eur.
Kromě toho by mohli prodat i některé menšinové podíly v podnicích, které má pod sebou Fond národního majetku, říká Malatinský. Nekonkretizují však, které.
autor: Jana Maťková
VIDEO
Vláda odsouhlasila jednu zdravotní pojišťovnu
Může jít například o Lázně Sliač či Bardejov nebo autobusových dopravců. Které podniky vláda prodá, se ukáže i podle toho, jaká bude cena pojišťoven. „Této ceně přizpůsobíme naše příjmy,“ řekl premiér.
Premiér ani ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská nechtějí o ceně spekulovat, čekají na posudky. „Náklady na ocenění či posudky se může pohybovat v desítkách tisíc eur,“ řekl Andrej LEONŤJEV, partner advokátní kanceláře TaylorWessing e / n / w / c.
Náklady na právní a finanční audit a poradenství při koupi a sloučení pojišťoven se mohou pohybovat ve stovkách tisíc eur, říká.
Do roku a půl
Částky a způsob, který si vláda zvolí, by měly být zřejmé do konce září. Do té doby má Zvolenská připravit postup vytvoření jedné pojišťovny. Důvěra a Union by podle Fica mohli skončit v lednu 2014.
LEONŤJEV říká, že se to dá stihnout, závisí však na tom, kolik budou trvat jednání s vlastníky. Pokud již stát stane vlastníkem původně soukromých pojišťoven, proces může trvat rok. Pokud koupí pojistné kmeny, může to trvat pár měsíců.
Vláda má tři možnosti, jak získat pojišťovny. Buď si pronajme pojištěnců, dohodne se na koupi nebo jejich vyvlastní. „Je to běžný institut,“ říká o vyvlastnění premiér. Nejlepší by podle Fica bylo, kdyby se dohodly na ceně. Akcionáři Důvěry – Penta a Prefto Holding Limited a Unionu – Achmea prodej odmítají. Ještě s nimi nikdo nejednal.
Zajíc: zestátnit vyvlastněním je čisté sci-fi
Žádné výhody nevidí na vytvoření jedné pojišťovny ministr zdravotnictví za druhé Dzurindovy vlády RUDOLF ZAJÍC.
Co přinese vznik jedné zdravotní pojišťovny?
„Státní monopol se vším, co k tomu patří, co si starší pamatují z minulosti.“
Jaké výhody vidíte na jedné pojišťovně?
„Žádné.“
A nevýhody?
„Vyšší ztráty z vyšší neefektivity.“
Premiér říká, že tím zajistí více peněz ve zdravotnictví. Souhlasíte?
„Více peněz můžete získat pouze tak, že zvýšíte efektivitu nebo přidáte peníze. Na Slovensku stále ztrácíme z jednoho eura dvacet centů. Trvale nejméně efektivní je Všeobecná zdravotní pojišťovna, která dosáhla opakovaně negativní zisky, tedy ztrátu. Více peněz do systému by bylo třeba dostat zejména za pojištěnce státu. Ale pochybuji, že na to budou peníze. A iz těch více peněz se ztratí 20 procent. „
Kolik by podle vás mohl stát zaplatit za pojišťovny?
„Jde o můj osobní odhad. Cena pojištěnce by se mohla pohybovat od 50 do 100 eur. Důvěra má asi 1,2 milionu a Union 0,4 milionu pojištěnců. Tak to bude mezi 0,9 miliardy až 1,8 miliardy eur. „
Ministerstvo hovoří o třech možnostech: pronájmu kmene, koupi a vyvlastnění. Která je podle vás nejlepší?
„Pronájem kmene se použil v Maďarsku, nevím, jak by stát šetřil, kdyby platil nájem. Koupě je legální instrument za předpokladu, že kupující má peníze. Pro Roberta Fica je privatizace jako červené plátno pro býka, takže peníze mít nebude. Zestátnit vyvlastněním je čistě sci-fi, s tímto nápadem měl přijít před 30 lety. „
Klikněte na obrázek, zvětšíte ho [2]
Co přinese jedna zdravotní pojišťovna?
Mária Lévyová (Slovenská komora sester)
Může to přinést zpřehlednění finančních toků. Je však třeba zvážit, kolik nás to bude stát a zda na to stát má, když nemá na platy zdravotníků. Je také otázkou dokdy víme poskytovat zdravotní péči v takovém rozsahu. Zda by nebylo nutné připojištění.
Ladislav Pásztor (Asociace soukromých lékařů)
Vnímám to i jako výzvu na nás na zlepšení kvality a efektivitu. Zatímco bylo více pojišťoven, tak se nám jednalo lépe. Dnes je však již trh tak monopolní, že velkou změnu nepocítíme. Více než to, zda bude jedna nebo více pojišťoven je důležité zda se změní systém a zda ostny takový balík základní péče jako dnes nebo se vytvoří připojištění.
Marián Kollár (Slovenská lékařská komora)
Nejdůležitější je jako pojišťovna vznikne a jak bude fungovat. Chce to hlubší analýzu.
Peter Ottinger (Asociace nemocnic Slovenska)
Otázkou je, kolik to bude stát. A dokdy bude jedna pojišťovna, neboť se vše mění s příchodem nové vlády. Dnes už to funguje jakoby byla jedna pojišťovna. Ničím se neliší. Neobávám se většího zvýhodnění soukromých zařízení. To už dělají i dnes.
Soukromé pojišťovny měly vydělat půl miliardy eur
Největší zisky od roku 2006 [3] měla zdravotní pojišťovna Důvěra.
BRATISLAVA. Soukromé zdravotní pojišťovny za pět let vytvořily zisk téměř 600 milionů eur, na provoz použili téměř 350 milionů eur. Státní pojišťovny hospodařily za pět let se ztrátou téměř 140 milionů.
Píše se to v materiálu ministerstva zdravotnictví, který včera schválila vláda.
Zisky zvýšila Důvěra
Hospodářské výsledky soukromých pojišťoven ovlivnila zejména Důvěra a její téměř 470-milionový zisk v roce 2009. Vznikl při spojování pojišťoven.
Ke konci roku 2009 totiž pojišťovna Apollo koupila Důvěru a společná pojišťovna měla dále jméno Dôvera.Po koupi nový znalecký posudek určil, že Důvěra má hodnotu vyšší o 470 milionů eur jako před prodejem. Částka byla v účetnictví jako hospodářský výsledek.
Bez ní by byl zisk soukromých pojišťoven za pět let ne téměř 600 milionů, ale ani ne sto milionů eur.
Zaplatí úvěr stát?
Jelikož důvěře v roce 2009 nepřibude majetek ani peníze, přes 400 milionů ze zisku zapsala jako závazek vůči akcionáři. Jde o peníze, které by pojišťovna měla vyplatit akcionářům, tedy skupině Penta a firmě registrované na Kypru Prefto Holding Limited.
Část závazku už pojišťovna vyplatila z úvěru [4] , který si vzala loni. Aby ho získala, založili akcionáři celou pojišťovnu. Půjčila si téměř 180 milionů eur. Pokud by pojišťovnu stát koupil, úvěr by musel splatit. Vyhnout se tomu může, pokud koupí jen pojistný kmen. Premiér včera nechtěl konkretizovat, zda bude chtít koupit pojistný kmen, či akcie.
References
- ^ Robert Fico (www.sme.sk)
- ^ Klikněte na obrázek, zvětšíte ho (ekonomika.sme.sk)
- ^ 2006 (www.sme . cz)
- ^ vyplatila z úvěru (ekonomika.sme.sk)