FINANCE: Ruská půjčka za 5 mld.. eur pro Kypr je výhodná pro obě krajijny
Moskva 6. července (ČTK) – Nabídku Ruska na úvěr za 5 miliard eur s nízkým úrokem může Kypr v současné situaci jen těžko odmítnout. Půjčka je podle pozorovatelů výhodná pro obě strany. Kypr získá úvěr za výhodnějších podmínek, než by získal od Evropské unie a Rusko si tím také řeší své zájmy, protože Kypr jako svou základnu už dlouhá léta využívá velký počet ruských firem.
Jak uvedl Dmitrij Abzalov z Centra pro politické studie v Moskvě, případný finanční kolaps Kypru by měl pro ruskou ekonomiku nepříjemné důsledky. Na Kypru působí několik důležitých ruských firem, případně tam mají své divize, které využívají nízké daně, což jim pak umožňuje zvyšovat investice iv samotném Rusku. Mezi ně patří i firmy jako ropný gigant Lukoil, ocelárny Severstal zda plynárenský koncern Gazprom.
Většinu svých aktivit realizují právě přes kyperské banky, které se pro vysokou provázanost s řeckým dluhem dostali do finančních problémů. „Z těchto důvodů je Rusko odhodláno udělat vše pro zabránění bankrotu kyperských bank,“ řekl analytik Andrej Černjavskij pro ruský deník Nězavisimaja Gazeta.
Nabízený úvěr je druhým v pořadí po loňské 4,5-leté půjčce za 2,5 miliardy eur, kterou Moskva Kypru poskytla za výhodný úrok 4,5%. „My nepotřebujeme na úvěru vydělat,“ řekl Pavel Medveděv, poradce guvernéra ruské centrální banky Sergeje Ignatieva. Hlavním cílem Rusů je podle něj zajistit si dobrý image na světových kapitálových trzích. Podobně se vyjádřil i finanční expert Konstantin Simonov. „Považujeme se za důležitého hráče, který není v hospodářských problémech, tedy za takzvaný bezpečný přístav,“ řekl.
Navíc na Kypru žije odhadem kolem 50.000 Rusů, což je dost podstatný faktor pro ekonomiku ostrova s méně než 900.000 obyvateli. Každé léto na ostrov kromě toho směřují statisíce ruských turistů.
Kyperský prezident Dimitris Christofias, který v Moskvě studoval a mluví plynule rusky, podmínky úvěru označil za „velmi dobré a přátelské“. Odmítl obavy, že Rusko by tímto způsobem mohlo začít na Kypru, který je členem EU a momentálně jí předsedá, prosazovat nežádoucí vliv. „Rusko ne Sovětským svazem, jaký jsme znali z minulosti,“ řekl na margo obav v EU.
No Moskva evidentně má ve vztahu k EU politické cíle. Předseda dolní komory ruského parlamentu Segej Naryškin už delší dobu vyzýval Kypr, aby pomohl urychlit rozhovory v Bruselu o zrušení víz pro Rusy cestující do EU. Tyto rozhovory se však nepodařilo urychlit zejména pro nesouhlas silných hráčů unie, mezi nimi Německa.
Teď ale Kypr převzal šestiměsíční předsednictví as ním i větší možnosti ovlivnit agendu na příštích šest měsíců. Navíc, Rusko zajímá i strategická poloha Kypru ve východní oblasti Středozemního moře, zejména po eskalaci konfliktu v Sýrii. Ten může ohrozit jeho námořní základnu v syrském přístavu Tartus, který je jedinou logistickou základnu ruské flotily v oblasti. Kypr by mohl být vhodnou alternativou.
Informovala o tom agentura DPA.
3 dan pop