Berlín 9. prosince (ČTK) – Prezident německé centrální banky Jens Weidmann zkritizoval v rozhovoru pro nedělník Welt am Sonntag novou dohodu o snížení dluhu Řecka, na níž se mezinárodní věřitelé dohodli koncem listopadu. Informovala o tom agentura Reuters.
Šéfovi Bundesbank se nelíbí zejména fakt, že Řecko bude mít možnost zajišťovat si finanční potřeby částečně prostřednictvím aukcí krátkodobých pokladničních poukázek. Jak dodal, tyto cenné papíry budou nakupovat od vlády zejména řecké banky, které si zase ve velké míře půjčují od Evropské centrální banky (ECB). Takový postup komplikuje zákaz o přímém financování států.
Na základě nové dohody by Řecko mělo snížit svůj státní dluh do roku 2020 na 124% hrubého domácího produktu (HDP) a do roku 2022 na méně než 110% HDP. Aby to Atény dosáhli, Euroskupina navrhla snížení úročení bilaterálních úvěrů, které Řecku poskytli země eurozóny v rámci prvního záchranného programu, o 100 bazických bodů. Dále se dohodly na prodloužení splatnosti úvěrů – dvoustranných půjček od zemí eurozóny stejně jako půjček z Evropského fondu finanční stability (EFSF) – o 15 let. Vyplacení úroků v rámci úvěrů od EFSF se má odložit o 10 let. Součástí podpory je i to, že zisky, které ECB dosáhne z nákupu řeckých dluhopisů, budou vráceny zpět řecké vládě, která je použije na splácení dluhu. Jelikož jejich ECB přímo vrátit nemůže, zajistí to prostřednictvím národních centrálních bank.
Podle Weidmanna však není jisté, zda všechna tato opatření i reálné stlačí dluh Řecka na udržitelnou úroveň. Na druhé straně je podle něj pozitivní, že mezinárodní věřitelé se rozhodli raději pro takovou cestu, jak pro další odpisy řeckého dluhu.
Co se týče plánů na vytvoření bankovní unie, šéf Bundesbanky vyzval na změnu evropské ústavy, aby se zabránilo střetu zájmů mezi měnovou politikou ECB a její novými očekávanými pravomocemi, v rámci kterých by měla zajišťovat dohled nad evropskými bankami. „Nevím, jak bychom při současném právním rámci mohli přesunout na ECB povinnosti v oblasti dohledu. Pokud chceme v této věci dosáhnout čisté a legální řešení, je třeba změnit ústavu,“ dodal Weidmann.