FINANCE: Vývoj v eurozóně obnovil na trzích nejistotu
Praha 16. dubna (ČTK) – Aby eurozóna dokázala vyřešit dluhovou krizi, musela by čtvrtletně posílat na neklidné trhy bilion eur. Efekt mimořádných tříletých půjček bankám, takzvaných LTRO, které v prosinci av únoru ve dvou tranších poskytla Evropská centrální banka (ECB), se totiž už vypařil.
ECB přistoupila k půjčkám v době, kdy úroky španělských a italských dluhopisů vzrostly téměř na 7%, což je pro financování státu neudržitelné.
Po tranších úroky prudce klesly (pod 5%), ale poslední tři týdny opět stoupají a směřují k 6%.
Mnozí analytici už pokládají za ztracené Portugalsko. Měnová unie je tak po Velikonocích tam, kde byla před Vánocemi, když se ECB pokusila vrátit euroklubu důvěru spuštěním největší reprooperácie ve své historii.
Podle Seana Egana, šéfa americké ratingové agentury Egan-Jones, je efekt opatření ECB krátkodobý, protože hlavní problém se nezměnil. Ve Španělsku chybí hospodářský růst av Itálii je situace stejná. Pokud se dluhová krize jen trochu „rozhoří“, obě země se dostanou do stejné situace jako Portugalsko, které padne na kolena. Egan tvrdí, že „oddlužení Řecka nebylo poslední, celá dluhová drama se teprve vyhrotí“.
O tom, že ECB bude muset spustit nějaký další program na uklidnění atmosféry, je přesvědčeno 17 z 22 ekonomů oslovených agenturou Bloomberg. Nákup státních dluhopisů pokládají za jistou věc, nové úvěry spíše za hrozbu.
Informoval o tom deník E 15.
12 jns vs