7. Listopad 2012 9 krát přečteno
BRATISLAVA 7. listopadu (WBN / PR) – Rodina a přátelé jsou těmi, na kterých se nejčastěji (44%) obracíme při problémech se splácením půjček. Více než čtvrtina dotázaných (27%) se snaží dohodnout přímo s věřitelem o odkladu splátek. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu finančních zvyklostí Slovensku domácností, který pro společnost Provident Financial realizovala agentura FOCUS.
Minulý rok si půjčila téměř čtvrtina rodin (23%), přičemž všakkaždá čtvrtá domácnost měla problémy své závazky splácet. Potvrdili to v průzkumu většinou respondenti se základním vzděláním s příjmem do 500 eur, nejčastěji ve věku od 45 do 54 let (23%).
„Požádat o pomoc rodinu či známých v případě problémů se splácením půjčky je pro mnohé první a přirozenou volbou. No často se pomocí končí dobré vztahy nebo dlouholeté kamarádství, když si dlužník nestojí za slovem. Doporučujeme iv takových případech podepsat smlouvu o půjčce, o kterou se věřitel v případě nepříjemností může opřít, „radí Pavel Škoda ze Školy rodinných financí.
Téměř pětina dotázaných (17%), kteří se zadlužili a neplatili závazky včas sáhla po dalším úvěru, aby splatila nebo částečně snížila dluh na předešlé půjčce. Pouze 7% však si však přibralo práci navíc, aby na dluhy vydělali ao něco méně respondentů našlo východisko z problémů v prodeji svých vlastních věcí.
„Pokud se během splácení úvěru změní vaše ekonomická situace, je důležité o tom informovat věřitele – a to bezodkladně. Nečekejte, že se problém nějak vyřeší sám. Takhle to nefunguje. V tomto případě se vše může jen zhoršit. V případě úrazu, dlouhodobé pracovní neschopnosti, v případě, že přijdete o práci – ihned kontaktujte finanční instituci a informujte ji o dané situaci. Každý odpovědný věřitel navrhne řešení pro jednotlivé případy. Ale, samozřejmě, musí o nich vědět. Tu opravdu není prostor na ostych. V naší společnosti v takovém případě upravíme splátkový kalendář. Služba je bezplatná a změna výše splátek nemá vliv na celkovou částku, kterou zákazník celkově zaplatí. U nás zaplatí přesně tolik, kolik má uvedeno ve smlouvě, „vysvětlila Diana Priechodská brodenské z Provident Financial.
Kde jsme zadluženi
Dominují spotřební úvěry (39%) a půjčky od příbuzných (37%). Téměř čtvrtina (22%) z těch, co se rozhodli zadlužit se, využila povolené přečerpání na účtu a přibližně pětina (18%) hypoteční úvěr. Následují kreditní karty (17%), půjčky od nebankoviek (14%) a stavební úvěr (12%).
Agentura FOCUS pro společnost Provident Financial sro uskutečnila ve dnech 21.2. – 27.2. 2012 průzkum veřejného mínění. Výběrovou vzorek, která byla vybírána metodou kvótní výběr, tvořilo 1036 respondentů, kteří reprezentují populaci ČR ve věku nad 18 let z hlediska pohlaví, věku, vzdělání, národnosti, velikostních kategorií sídel a krajského členění.
O společnosti Provident Financial
Společnost Provident Financial sro působí na slovenském trhu krátkodobých hotovostních půjček do domácností od roku 2001. Půjčky poskytuje na základě transparentních smluv, bez účelu, bez ručitele, bez skrytých poplatků. Zákazník v okamžiku uzavření smlouvy zná konečnou částku, kterou zaplatí. Na Slovensku zajišťuje zázemí společnosti 300 zaměstnanců a přes 1400 obchodních zástupců. Výška hotovostní nebo bezhotovostní půjčky se pohybuje od 140 do 1 500 Kč s délkou splácení 45 nebo 60 týdnů.
Podobné zprávy:
- Úvěry za věrnost. Jak si bankéři cení dobrých klientů? [1]
- Paul Tudgay novým obchodním ředitelem Providentu [2]
- Paul Tudgay se stal novým obchodním ředitelem Providentu [3]
- Slovákům chybí peníze, sahají po půjčkách [4]
- Cargo vyjednává o úpravě splacení státní půjčky [5]
© SITA Slovak tisková agentura [6] , provozovatel zpravodajského portálu webnoviny.sk [7] . Všechna práva vyhrazena.
References
- ^ Úvěry za věrnost. Jak si bankéři cení dobrých klientů? (www.financeportal.eu)
- ^ Paul Tudgay novým obchodním ředitelem Providentu (www . financeportal.eu)
- ^ Paul Tudgay se stal novým obchodním ředitelem Providentu (www. financeportal.eu)
- ^ Slovákům chybí peníze, sahají po půjčkách (www.financeportal.eu)
- ^ Cargo vyjednává o úpravě splacení státní půjčky (www.financeportal.eu)
- ^ © SITA Slovak tisková agentura (www.sita.sk)
- ^ webnoviny.sk (www.webnoviny.sk)