Doposud měl investor zájem o malé a střední firmy, nyní vidí potenciál v startup. 59158440
Nabral odvahu, aby vůbec jako první podstoupil hodnocení svého nápadu před odbornou porotou na půdě Hospodářských novin v novém seriálu Najděte si byznys s HN.
A dnes, po méně než čtyřech měsících, si může říct: vyplatilo se. Mladý Bratislavané Andrej Řek přesvědčil jednoho z porotců, investora Karla Gogoláka, že jeho projekt Board 3D [1] má smysl.
Interaktivní společenské hry postavené na smart technologiích se Gogolákovi z Investičního klubu G4 zamlouvalo od začátku. „S G4 jsme založili společnou firmu,“ oznamuje postup Řek, který od Gogoláka získal nízko úročenou půjčku 100 tisíc eur. Peníze by měly jít především na vývoj her. Řek teď dokončuje dohody o spolupráci s více firmami. Jde například o producenty her, kteří by měli využívat jejich technologii. „V Startup (začínajících firmách) vidíme potenciál,“ poznamenal Gogolák s tím, že zaběhnutých projektů je málo.
Zájem o financování začínající podnikatele je přitom nyní na vzestupu.
Potvrzuje to i Karel Gogolák. Zatímco doposud měli zájem o financování malých a středních firem, které potřebují kapitál, po vstupu nových investorů se pouštějí už i do začínajících firem, tedy do startup. „Jedním z hlavních důvodů byl ten, že je chtěli dělat investoři, kteří byli noví v klubu. Trošku mě, nakopl ‚i projekt Hospodářských novin ( Najděte si byznys s HN [2] – pozn. red.), kde jsem se setkával se Startup, které jsme hodnotili,“ říká Gogolák. Ten do firem leje peníze, které získal z prodeje svých podílů ve společnosti Azet.sk .
Vzestup Startup
Společné projekty začínající podnikatele se zkušenými byznysmeni rostou i podle předsedy představenstva společnosti Neulogy Ivana Štefunka. „Kdybych to měl odhadnout, tak meziročně počet nových Startup narostl o 50 procent,“ řekl pro HN Štefunko.
Doposud Investiční klub G4 podepsal smlouvy se třemi startup. Dalších deset projektů má rozpracovaných, z nich dva pocházejí právě z projektu Najděte si byznys s HN. „A máme už připravené nějaké byznys plány a bavíme se o dalších detailech, jak to udělat,“ dodává. Pro srovnání, od vzniku sdružení před necelými dvěma lety až dosud proinvestovalo celkem 10 milionů eur. A na tento rok má připadnout ještě vyšší částka.
Technologie i strojírenství
Podle Ivana Štefunka se vzestup Startup projevuje několika způsoby. „Před čtyřmi lety neexistovala žádná startupová kultura, teď je ten ekosystém příznivější, existují poradenské firmy, investoři, pro lidi je stále zajímavější dělat pro startup, protože jsou více zviditeľňované úspěchy. Přicházejí stále kvalitnější projekty, „říká.
Zatímco investiční klub G4 se zajímá hlavně o technologické firmy, realitní development, energetiku, maloobchod či finanční služby, pro Neulogy je zajímavé i strojírenství. „Je tu hodně strojírenských podniků, které přežily a mají potřeby zlepšení a inovací. Například automobilka na Slovensku koupila od slovenské firmy software, který automatizuje roboty. Dnes technologii exportuje do svých jiných výrobních podniků ve světě. „
Investiční klub za své peníze žádá buď podíl či výpomoc funguje ve formě půjčky. Jsou však i byznysmeni, kteří rozvoj Startup vidí méně optimisticky. Například český podnikatel Jan Všianský ze sdružení 42angels říká, že velmi není z čeho vybírat. Kapitálu je dost, ale s kvalitními projekty je to horší, myslí si. „Je to spíš charita,“ říká Všianský. I Ivan Štefunko připouští, že je to práce, která vyžaduje trpělivost. „Ze stovky projektů jsou možná dva nebo tři realizovatelné. Je přirozené, že snaha o rizikové podnikání je nižší v zemi, kde se dlouhodobě podporovalo spíše zaměstnání ve větších firmách, jako nějaké samostatné fungování. „
I tak však očekává, že inovativních firem bude přibývat. Například podle odhadu Boston Consulting Group má internetová ekonomika na Slovensku růst meziročně o 12 procent, připomíná Štefunko.
Kontextové odkazy ETARGET
References
- ^ jeho projekt Board 3D (tv.hnonline.sk)
- ^ Najděte si byznys s HN (tv.hnonline . sk)