Dalších 44% má vysokoškolský diplom, bydlení díky hypotéce si však pořídili i lidé bez maturity. Vyplývá to ze statistik ČSOB. Nejvíce vysokoškolsky vzdělaných klientů (59%) je v hlavním městě a okolí, naopak nejméně v banskobystrickém regionu, kde dominují ti se středoškolským vzděláním ukončeným maturitou
. Průměrná výše hypotéky, ze které se financuje byt, je více než 40.000 eur. V případě pozemku a rodinného domu je o něco vyšší – na rodinný dům si klienti v průměru berou hypotéku ve výši téměř 45.000 eur, při pozemku je to v průměru více než 54.000 eur.
„Klienti, kteří bývají s rodiči, resp. v podnájmu a poprvé řeší otázku bydlení, mají v průměru 31 let, jejich měsíční splátka je kolem 250 eur a doba splácení 26 let,“ tvrdí ředitelka odboru bydlení a mobility ČSOB Dáša Polláková .
Slováci, kteří si kupují své první bydlení, často splňují i podmínku věku a příjmu na to, aby si mohli vzít zvýhodněný hypoteční úvěr pro mladé. Až 37% úvěrů, které se poskytnou na startovací bydlení, připadá právě na hypotéku s takovým státním příspěvkem.
Klient s tímto typem úvěru má průměrně 29 let a úvěr ve výši 38.000 eur.