Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Investoři našli nový bezpečný přístav. Slovensko – HNonline.sk

Za slovenskou dluhopisy platí investoři v současnosti rekordně nízké úroky. 57007400

V potápějící se eurozóně je Slovensko jedním z mála bezpečných přístavů. Zatímco jih měnové unie si od investorů s problémy půjčuje za neudržitelné úroky, Slovensku dluhová krize srazila úroky dluhopisů na historicky výhodné minima. Investoři si mezi sebou naše desetileté cenné papíry prodávají jen s 3,1 procentním úrokem. Ještě před rokem to bylo o procento dražší.

Trhy podle šéfa Agentury pro řízení dluhu a likvidity Daniela Bytčánka ocenili zejména loňské snížení schodku. „Vývoj za poslední rok nás spíše přiřadil k bezpečným zemím, k jakoby jaderné části eurozóny.“



Pomáhá i euroban
Kromě toho však na nízké úroky tlačí i fakt, že banky nemají mnoho možností, kam zaparkovat peníze. Na přelomu let totiž od euro-dostali přes miliardu eur, kterou si následně uložili znovu na její účtech. Proto ECB úročení těchto depozit zosekala na nulu. A banky si našli nové útočiště – dluhopisy. „V současnosti si peníze ukládají do dluhopisů zemí, které jsou relativně rozpočtově v pořádku a nehrozí jim velké problémy,“ vysvětlil analytik XTB Kamil Boros.

Desítky milionů eur
Na nízkých úrocích z dluhopisů může výrazně vydělat i vláda. Státní rozpočet totiž počítal s tím, že si budeme půjčovat dražší, při desetiletých dluhopisech až za 4,6 procenta úrok. Pokud by výnosy dluhopisů klesaly i nadále, stát by mohl ušetřit. Podle Boros by to mohlo být několik desítek milionů eur.

Před přílišným optimismem však varuje analytik NextFinance Martin Prokop. Pokud totiž podle něj současné výnosy porovnáme s inflací, dostaneme záporný reálný výnos. „To není něco, co by na trhu přetrvávalo věčně,“ dodal Prokop.

Kolik však Slovensko reálné ušetří, se ukáže až časem. Část dluhu jsme si totiž letos půjčili v amerických dolarech. „Bude záviset na vývoji kurzu eura oproti dolaru, které se oslabilo. Pokud by to tak zůstalo iv době placení úroků, tak nám to splácení tohoto dolarového dluhu prodraží, „upřesnil Boros.

Na druhé straně však podle Bytčánka právě prodávání dluhopisů mimo Evropu pomohlo dosáhnout stávajících výnosy, protože tlak na potřebu financovat se v Evropě se snížil.

Alternativa k Německu
Zlom však přišel i poté, co výnosy dluhopisů nejbezpečnější evropské země, Německa, klesly do mínusu. V praxi tak jakoby investoři státu platili za to, že si od něj mohou půjčit.

Právě tento moment podle Prokopa spustil hlad i po Slovensku dluhu. „Německé dluhopisy nabízejí velmi nízký výnos, a tak se investoři začali poohlížet po něčem jiném. Slovensko je v tomto případě ideální. Má nízkou zadluženost a slušný ekonomický růst, „vysvětlil Prokop s tím, že atraktivitu zvyšuje i fakt, že Slovensko je v eurozóně a investoři se tak nemusejí zajišťovat proti měnovému riziku. Zatímco v počátcích dluhové krize se tak spolu s růstem výnosů napříč Evropou zapotil i slovenský dluh, v současnosti z členství v měnové unii těží. V regionu Visegrádské čtyřky mají nižší výnosy dluhopisů jen Češi.

Mimořádně půjčky? Zatím ne
Ani pro výhodné podmínky na trhu si však Slovensko nebude v následujících dnech mimořádně půjčovat peníze do zásoby. Letošní potřeby už totiž máme profinancovala. Podle Prokopa by mimořádná aukce dluhopisů nebyla špatným nápadem, protože nálada na trzích se mění z hodiny na hodinu a dobré nastavení investorů třeba využít. Upozorňuje však i na rizika. „Je nutné si však dávat pozor na to, aby Slovensko neprehltilo trh. Pokud by nabídka dluhopisů byla o dost větší než nabídka trhu, mohlo by dojít k růstu výnosů. „

Otázkou však je, dokdy takové podmínky na trhu vydrží. Nervózních investorů totiž před časem uklidnil šéf euro-Mário Draghi, který prohlásil, že pro záchranu eura udělá cokoliv. Napětí se však na trhy může vrátit velmi rychle. „Všechny ty pozitivní snižování výnosů se mohou poměrně rychle otočit a pak uvidíme velký problém, pokud Draghi nezačne reálně jednat,“ řekl analytik Trim Broker Ronald IZIP.

Kontextové odkazy ETARGET