Bývalý Socialistický svaz mládeže ještě počátkem devadesátých let vlastnil desítky rekreačních zařízení, hotelů, administrativních budov, sdružených podílů a dalších zařízení. Výnosy z provozu a prodeje měli jít původně na podporu mládeže. Místo toho se stal z tohoto majetku v průběhu dvaceti let lukrativní byznys az kapitálu pouze torzo.
Historická budova YMCA v Bratislavě, administrativní budova Pražská 11, Juniorhotel v Jasné, na Štrkovci, v Tatranské Štrbě, v Krpáčově, chata Björnson, rekreační zařízení Bláhová, Jahodník, Čingov, Lučatín, Kováčov, Upohlav, Piatrová a další. To je jen část ze seznamu nemovitostí ve vlastnictví Fondu dětí a mládeže začátkem 90-tých let.
Po převodu bývalého majetku Socialistického svazu mládeže (SSM) na Fond dětí a mládeže (a později i na Hotely mládeže Slovakia, as) se z původního záměru podporovat mladé lidi stal už jen trhací kalendář. Hotely byly ještě v roce 1993 pronajaty za velmi podivuhodných podmínek. Společným jmenovatelem těchto smluv bylo nízké nájemné, (vypověditelná) smlouva na 30 let, předkupní právo a dokonce i možnost nájemců započítávat si odpisy. Podobně byly pronajaty nejen hotely, ale i další objekty, včetně perly v centru Bratislavy – historické budovy na Karpatské ulici (známé jako YMCA). Jen pro zajímavost, právě tato vzácná budova byla pronajata za 350 tisíc tehdejších korun ročně, což v přepočtu vychází na 75 korun na metr čtvereční.
Boj s Nevypověditelný smlouvami
Když se v roce 1998 vyměnila vláda, nové vedení Fondu dětí a mládeže nejenže zdědilo nevýhodné smlouvy, ale mělo i obrovský problém dostat se dovnitř vlastních nemovitostí. Samozřejmě, těsně předtím se mečiarovské vedení pojistilo před případným odchodem odsouhlasením investic v objemu přibližně 180 milionů korun. Celý tzv.. investiční záměr vzbuzoval obavy, že po uplynutí 30-letého nájmu nejenže bude FDaM muset odprodat nemovitosti zdarma, ale ještě i doplácet. Nové vedení FDaM podalo množství trestních oznámení, které dodnes klidně spočívají založené.
Vzhledem k tomu, že vedení FDaM se nevědělo dostat k vlastnímu majetku, připravila skupina poslanců novelu zákona o FDaM. Její podstatou byla podmínka, že majetek fondu může pronajmout maximálně pět let. Na základě tohoto zákona probíhal od roku 2001 do roku 2008 složitý boj o zrušení nevýhodných smluv. V některých případech nastala dohoda, v některých ne. Komplikaci způsobovalo i to, že po dvou letech novelu zákona o FDaM zrušil Ústavní soud jako protiústavní. Majetek FDaM byl převeden na nově zřízenou Nadaci mládeže Slovenska (dnes Nadace Intenda).
Podrobný a obsáhlý článek o nakládání s majetkem SZM napsal v roce 2007 Gabriel Beer pro týdeník Trend:
V roce 2008 byly prakticky všechny spory rozhodnuty a uzavřeny. Některé z nich skončily prodejem, některé návratem nemovitostí do správy fondu / nadaci nebo dceřiné akciové společnosti Hotely mládeže Slovakia, as Nastavený byl nový model, na základě kterého výnosy z podnikání s majetkem mají tvořit zdroje na grantováno Nadace Intenda.
Vykradnutá spíž
Když mě v roce 2008 oslovili jít do Představenstva Hotelů mládeže as, v kontextu předchozích řádků bych očekával , že zdědíme majetek v dobré kondici připraven k tvoření finančních prostředků pro Nadaci Intenda. Opak byl pravdou.
Všechny lukrativní hotely ze sítě Juniorhotel byly odprodány, historická budova YMCA zdevastovaná a vylidněná, hotel v Kremná u Staré Ľubovni připomínal spíše zříceninu, hotel Piatrová ve Vrútkách zda Chata Björnson byly v havarijním stavu. Výjimku tvořila administrativní budova na Pražské 11 v Bratislavě, která prošla komplexní rekonstrukcí interiéru a dodnes je na velmi dobré úrovni. Aby toho nebylo málo, zdědili jsme i dvě mimořádně „lukrativní“ nášlapné miny: velkou jámu v zemi s názvem PK Triangel (známý také jako 4Ville Rača) za 90 milionů korun a velmi slabě zajištěné pohledávky (resp. spíše půjčky soukromé osobě) v celkové výši 60 milionů korun.
rozprodat či zvelebit?
Zdálo se, že jediným smyslem existence HMS bude už jen odprodat zbylý majetek, peníze investovat do dobře regenerovaných vkladů v bance a zrušit sami sebe. Relativně rychle jsme však pochopili, že to nemusí být jediná možnost, jak získat finance na grantováno nadace. Ještě v roce 2008 se nám podařilo zpětně získat do majetku hotel Junior Jasná v Demänovské dolině, začít jsme postupně rekonstruovat nemovitosti a efektivní cenovou politikou zvyšovat obsazenost administrativních budov. Prodej nemovitého majetku se zastavil definitivně v roce 2011. Od té doby jsme zařadili zpátečku a dokonce se podařilo nemovitý majetek zvětšit – Hotely mládeže Slovakia, as získali přes dceřinou společnost do svého majetku devět lukrativních bytů v komplexu Central Park v Praze ( www.centralparkpraha.com [1] ) jako část zápočtu pohledávky z roku 2008.
Budovu YMCA z roku 1923 na Karpatské ulici jsme v roce 2009 zdědili téměř prázdnou a ošarpané. Podle mě byla připravována na prodej, což se naštěstí nepodařilo. Dnes je to budova s pulzujícím životem ( www.budovaymca.sk [2] ). Nachází se tam Majestic Music Club (MMC – www.majestic.sk [3] ), klub Randal, Nultý prostor A4 ( www.a4.sk [4] ), hudební škola, několik neziskových organizací, ale i 37 zrekonstruovaných apartmánů pro mladé lidi. Tato budova se za tři roky stala jednou z nejvýnosnějších budov skupiny Intenda. Zatímco v roce 2009 byla ještě ve ztrátě, její zisk v roce 2012 dosáhl více než 200 tisíc eur. Modernizací a revitalizací prošla významná část jejích interiéru.
Podobně se podařil restart i hotelu Junior Jasná v Demänovské dolině ( www.juniorjasna.com [5] ). Téměř dvacet let do něj nikdo neinvestoval, což se projevilo na morálním zastarání nejen pokojů, ale i technického zázemí. Od té doby prošlo rekonstrukcí wellness, několik apartmánů, přibyla zcela nová kotelna, byly vyměněny všechna okna, či doplněné vybavení hotelu pro rodiny s dětmi. A zejména (a to je to nejdůležitější), investovali jsme do kvalitního personálu. I díky tomu patří hotel k najobsadenejším hotelem v údolí, s vysokou stabilitou personálu a je mimořádně oblíbený mezi návštěvníky ze Slovenska i ze zahraničí. Už potřetí za sebou získal ocenění TOP prodejce Liptov Card. Od roku 2008 se podařilo zabránit třem dalším pokusem o odprodej tohoto hotelu. Zisk hotelu od roku 2010 vzrostl téměř trojnásobně na 209 tisíc eur v roce 2012. Obsazenost v sezóně se blíží k číslu 100% a hotel si dokáže velmi dobře získat klientelu i mimo sezonu.
Zásadní rekonstrukcí prošel Hotel Junior v Piatrová ( www.juniorpiatrova.sk [6] ), který byl v roce 2009 v havarijním stavu.
Bohužel obrovským problémem, který skupina Intenda zdědila, je nepovedený megalomanský projekt výstavby bytů s názvem 4Ville Rača, do kterého bývalé vedení investovalo 3 miliony eur. Navzdory snahám o záchranu (v roce 2010 úspěšně proběhla restrukturalizace podniku a projektová dokumentace prošla zásadními změnami), vše nasvědčuje tomu, že půjde o nenávratně ztracené prostředky.
Podrobnější informace o tomto projektu vyšly v týdeníku Trend iv deníku SME:
Nadace Intenda a Hotely mládeže zdědili nejen nemovitý majetek a různé problematické projekty, ale i množství soudních sporů. Například dodnes probíhá soudní spor o vlastnictví budovy YMCA, který se snaží získat občanské sdružení YMCA. Nejdéle trvajícím procesem (již 10 let) je i spor o vlastnictví pozemků ve Vysokých Tatrách, na které si dělá zálusk společenství urbariátníků. Situaci komplikuje i majitel hotelu Rysy, který Hotelem mládeže Slovakia, as už téměř dva roky neplatí nájemné, čímž se zabývají i soudy. V této souvislosti existuje několik velmi rozporuplných rozhodnutí soudu, které jsou z mého pohledu na míle vzdálené od nezaujatosti a nestrannosti.
Více o tomto tématu informovala televize TA3 a Popradský korzár:
I s veřejným majetkem se dá hospodařit
Zřizovateli Nadace Intenda jsou tři subjekty: Ministerstvo školství, vědy a výzkumu, ŠRVŠ občanské sdružení a Rada mládeže Slovenska. Dalo by se říci, že jde částečně o státní, resp. veřejně organizaci. Nelze se proto divit, že za dvacet let tento majetek přešel rukama různých zájmových skupin. Státní vlastnictví je nejednou velkým lákadlem pro soukromé zájmy. Poslední čtyři roky ve skupině Intenda však nasvědčují tomu, že ne vždy to musí být tak. Zatímco v roce 2010 vytvořili Hotely mládeže Slovakia, as ztrátu ve výši 201 tisíc eur, v loňském roce to už byl zisk z podnikání ve výši 262 tisíc eur.
Kdo nevěří, že podnikat se dá i jinak, může se přijít přesvědčit na vlastní oči. Doporučuji návštěvu budovy YMCA (ani to nemusí být zrovna pamětníci, aby věděli, v jakém stavu byla v roce 2009) nebo třeba přijít do Hotelu Junior Jasná, který většinu roku praská ve švech a láme rekordy v obsazenosti.
Autor je předseda Představenstva Hotely mládeže Slovakia, as
Historická budova YMCA na Karpatské z roku 1923
YMCA – krásný zrekonstruovaný interiér
YMCA – Majestic Music Club (MMC) v prostorách bývalého
panoramatického kina Dukla
YMCA – takto vypadal interiér ve třetím patře v roce 2009
YMCA – apartmány tak, jak vypadají dnes
Hotel Junior Jasná se nachází přímo na svahu a je vyhledávaným
místem k rekreaci
Hotel Junior Jasná – zrekonstruované wellness
Hotel Junior Jasná – vývoj obsazenosti ukazuje, že hotel se daří
obsadit i mimo tradiční sezóny
Hotel Junior Piatrová ve Vrútkách je na velmi příjemném místě
Hotel Junior Piatrová – zrekonstruovaný interiér
Central Park Praha Žižkov – HMS nabyly v tomto komplexu
devět bytů jako formu vrácení půjčky
4Ville Rača – takto měl projekt vypadat
4Ville Rača – z projektu zůstala jen oplocená jáma
Hotel Rysy Tatranská Štrba – o pozemek io hotel se vede spor
Hotel Kremná u Staré Ľubovni je 7 let prázdný a postupně
se rozpadá
References
- ^ www.centralparkpraha.com (www.centralparkpraha.com)
- ^ www.budovaymca.sk (www.budovaymca.sk)
- ^ www.majestic.sk (www.majestic.sk)
- ^ www.a4.sk (www.a4.sk)
- ^ www.juniorjasna.com (www.juniorjasna.com)
- ^ www.juniorpiatrova.sk (www.juniorpiatrova.sk)