Chystáte se na rozsáhlejší rekonstrukci bytu nebo na koupi nemovitosti? V takovém případě jistě uvažujete nad tím, kde sehnat finanční prostředky na tak náročnou investici. Jednou z možností financování je stavební úvěr, který má oproti klasickým úvěrům na bydlení několik výhod. V první řadě ho do jisté částky získáte bez dokládání příjmu a bez ručení nemovitostí. U klasických úvěrech na bydlení se téměř vždy vyžaduje dokladování příjmu buď prostřednictvím potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo kopií daňového přiznání. Další výhodou je skutečnost, že stavební úvěr v konečném důsledku s největší pravděpodobností přeplatíte méně než hypotéku. Je to z toho důvodu, že při stavebním úvěru získáte neměnnou úrokovou sazbu, kterou Vám stavební spořitelna bude garantovat po celou dobu splatnosti. Poskytovatelé hypotečních úvěrů zvyknou dávat velmi dobré úrokové sazby na troj a pětileté období fixace, ale po uplynutí tohoto období Vám nikdo nezaručí, že se úrokové sazby nebudou zvyšovat. Proto je stavební spoření výhodné pro ty, kteří chtějí mít jistotu neměnných splátek (a chtějí přesně vědět o kolik úvěr proplatí) a hypoteční úvěry zase pro ty, kteří potřebují větší flexibilitu (například možnost předčasného splacení, mimořádné splátky a podobně).
Na Slovensku existují tři stavební spořitelny, které mají v nabídce produktů i stavební úvěr. Jsou to První stavební spořitelna s dlouhodobě největším podílem na trhu (za předchozí rok 2011 objem poskytnutých úvěrů představoval 85,9%). Druhou příčku co se týče objemu stavebních úvěrů obsazuje Wüstenrot stavební spořitelna s 8,5%. Nejmenší podíl na trhu má ČSOB stavební spořitelna (jen přes 5%).
Tržní podíly stavebních spořitelen znázorňují grafy níže:
Podmínky pro získání úvěru ze stavebního spoření
Předpokladem pro získání stavebního úvěru je uzavření stavebního spoření. Žadatel o stavební úvěr musí splnit následující podmínky:
- Minimální doba spoření – obvykle je podmínka spoření alespoň po dobu 24 měsíců
- Dosažení požadované výšky hodnotícího čísla (pravidelnosti vkladů a jejich výšky). Při pravidelném posílání vkladů na spořicí účet dosáhnete hodnotící číslo mnohem rychleji
- Dosažením minimální naspořené sumy – při uzavření stavebního spoření si vybíráte cílovou částku. Jakmile naspořit určité procento z cílové částky (40-60%), a po splnění výše uvedených podmínek, získáváte nárok na stavební úvěr.
Výše stavebního úvěru se vypočítá jako rozdíl mezi předem stanovenou cílovou částkou a naspořené částky. Úroková sazba bude záviset na typu spoření, kteří jste si vybrali na začátku smluvního vztahu se spořitelnou.
V případě, že nesplňujete jednu z výše uvedených podmínek, je tu ještě možnost získat takzvaný meziúvěr. Nárok na meziúvěr má i zcela nový klient, který ještě smlouvu o stavebním spoření neuzavřel. Nevýhodou meziúvěr je skutečnost, že zdaleka není takový výhodný než klasické „stavebko“ nakolik se při něm splácejí úroky z celé cílové částky, nejen z půjčené – takže pokud se pro něj rozházené, budete muset splácet drahé úroky i za své úspory, které jste si předtím našetřili. Meziúvěr je proto velmi nevýhodný zejména pro střadatele, kteří mají našetřeno již vysokou částku.
Mohlo by Vás zajímat:
04 Říjen 2012 Naposledy aktualizováno 04 Říjen 2012