Na Sinajském poloostrově opět zabíjeli rakety. Egyptská armáda poprvé od roku 1973, od dob války s Izraelem, zaútočila ve středu na islámských ozbrojenců, kteří noc předtím ostřelovali tři pohraniční stanoviska Egypťanů vzdálených od palestinského pásma Gazy asi 50 kilometrů. Nedaleko hranice s Izraelem. Výsledkem středečního útoku vládních jednotek je více než 20 zabitých extremistů.
Káhira tak pokračuje v operaci, kterou vyvolal masakr z 5. srpna. Oběťmi útočníků se stalo 16 egyptských pohraničníků na kontrolním stanovišti v Karma abu Salem. Ozbrojenců nakonec po proniknutí na území Izraele zlikvidovalo letectvo židovského státu. Nové střety mezi egyptskou policií a neznámými ozbrojenci vypukly v severní části Sinajského poloostrova i ve čtvrtek. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na egyptskou televizní stanici.
„Za útoky stojí izraelský Mossad. Cílem je vyvolat napětí a podkopat postavení egyptského prezidenta Mohammeda Mursího,“ citují agentury z oficiálního stanoviska Muslimských bratrů, které vzápětí Tel Aviv charakterizoval jako absurdní. Hnutí Hamas přesto tvrdí, že napětí má narušit vztahy Egypťanů s obyvateli palestinského pásma Gazy.
Podle blízkovýchodního zpravodaje BBC Kevina Connolyho nárůst násilí na Sinaji bude zkouškou pro novou vládu prezidenta Mursího ve snaze udržet současný stav v zemi. Pomohla by prý zvýšená přítomnost egyptské armády na Sinaji, se kterou však nesouhlasí Izrael. I loňské zvýšení počtu egyptských vojáků a techniky na poloostrově bylo přísně konzultováno s Tel Avivem. Tak jak to ostatně určuje mírová dohoda mezi oběma zeměmi z roku 1979. Po jejím podpisu Izrael vrátil dlouho okupován Sinaj Egyptu.
„V současnosti je v Egyptě nejdůležitější, jak se budou vyvíjet vztahy mezi Muslimské bratrstvo a skutečně radikálními salafistami. Konkrétně mezi stranami Svoboda a spravedlnost a Světlo. Pokud se jim podaří sjednotit na základě nějaké ideje, osobně v to velmi nevěřím, tak to může znamenat velké problémy, „řekl v rozhovoru pro deník Rossijskaja gazeta v souvislosti s nejnovějším vývojem v Egyptě akademik Jevgenij Primakov. Bývalý šéf ruského ministerstva zahraničních věcí a hlavně mistr tajné diplomacie zároveň připomněl, že v Egyptě hraje stále hlavní roli armáda, která dostává z USA ročně jeden a půl miliardy dolarů v podobě nevratné půjčky.
„I když je dnes trochu v pozadí, má navíc stále v rukou kontrolu nad egyptskou ekonomikou. Právě generalita je tou silou, která by mohla být zárukou udržení vztahů Egypta s Izraelem,“ dodává Primakov.
V souvislosti s napětím na Sinaji, kde leží několik turistická letoviska (Šarm al-Šejch, Dahab, Hurghada nebo Taba) nehrozí odpočívající podle oficiálních míst žádné nebezpečí. Už i proto, že zmíněné ozbrojené potyčky se odehrávají stovky kilometrů od oblíbených středisek u Rudého moře. Přesto, jak upozorňuje i slovenské ministerstvo zahraničních věcí, při cestě do Egypta by našinci neměli cestovat do oblasti severního Sinaje a všech příhraničních oblastí, které představují vysoké bezpečnostní riziko. Stejné doporučení se týká i fakultativních výletů mimo turistických center Šarm al-Šejch, Dahab a Hurghada.
„Mimořádnou opatrnost a respekt pokynů egyptských bezpečnostních orgánů vyžaduje pobyt v turistickém centru Taba,“ upozorňuje resort slovenské diplomacie na webové stránce.