foto: Archiv HN
O elektrárenský gigant ČEZ se intenzivně zajímají Detektivové. V polostátních podniku prověřují okolnosti nejméně Čtyř Podezřelý tendru. Dovedou je k nim jednak trestní oznámení a pak takové zprávy agentů Bezpečnostní informační služby.
Podle MF DNES, který na Policejní aktivitu v ČEZ upozornila, kriminalisté shromažďují informace k prodeji poloviny německých dolů MIBRAG, transakce mezi ČEZ a ČEZ Albania, zajímají se io rozsah a cenu zakázky pro subdodavatelů při Stavba meziskladu jaderných paliva v Temelíně a takové o Podezření, zdá ČEZ neporušuje zákon při zadávání miliardových zakázek přes svou dceřinná firmu Škoda Praha Invest.
„Ano, policie se na nás průběžně obracejí s dotazy, a to již v průběhu delší doby, téměř rok. Poskytli jsme jí veškeré informace, „uvedli pro MF DNES mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Protikorupční policie, který na případu spolupracuje s pražskou hospodářskou kriminální službou, však podrobnosti odmítá poskytnout.
Největší kauzou by mohl být podle informací MF DNES nevýhodný prodej německé společnosti MIBRAG. ČEZ si ji přes Své Severočeské doly koupil v roce 2009 napůl s firmou EPH, v níži drží akcie finanční magnáti z PPF, J & T a takové šéf fotbalové Sparty Daniel Křetínský.
Polovina německé těžařské firmy stála přes Pět miliard korun, ČEZ navíc zaplatil ještě jednu miliardu EPH za práva na projekt výstavby nové elektrárny, který byl Součástí kupované firmy.
V polovině roku 2011 se však ČEZ rozhodl vycouvat. Jenže prodej je obestřen záhadnými finančními toky. Prodejní cenu česká energetická jednička nikdy nezveřejnila, mluvit se ale o částce 3,3 miliardy korun.
Firma ale odmítá, že by tři miliardy prodělala. „Transakční skončila pro skupinu ČEZ výdělkem ve výši 46 milionu eur, tedy 1,2 miliardy korun,“ Řekl pro MF DNES mluvčí Kříž.
ČEZ prodávám za nižší než nákupní cenu prý hlavně proto, že ČEZ a EPH německé firmy hodně zadlužily a splatily si tak Původní úvěr.
Z MIBRAG navíc Melo do ČEZ přiteče ze zásobníku tolik peněz, že obchod skončil plusovou miliardou.