Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Konec daňových her bez hranic. Unie chce Omezit přelévání zisků – ceskatelevize.cz

Velikost textu:

Brusel / Praha – Z EVROPSKÉ UNIE přichází ostrý vzkaz zpřísnit vymáhání daní [1] od velkých nadnárodních firem. Důsledky dlouhotrvající praxe si státy uvědomují na pozadí astronomickým příjmů firem – a tomu odpovídajících daňových ztrát. Obchodní koncerny totiž MOHOU díky složité síti dceřin společností legálně Prelev majetek a vyhnout se tak placení daní. Bruselu proto DOCHÁZÍ trpělivost a přichází s novým plánem změna – podle jeho názoru – benevolentní pravidla a prosadit placení daní tam, kam Skutečně mají mířit. Velké firmy sice jen chytře využívají odlišného nastavení v jednotlivých STATECH, úměrně k pověšená a napnutá rozpočtům a chybějící dáním v řádech miliard ale trpělivost politiků pomalu končí.

zdroj: ČT24

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Jak Primea velké firmy, aby ve STATECH, kde jejich podnikání Přináší ohromný úspěch, něco ze svých příjmů takové ponechali? S tým si lamou hlavu nejen jednotlivé země, ale Několik let i Evropská unie a OECD. Firmy využívají mezer ve vymáhání daní již řadu let, právě krize ale zřejmě donutila státy seriózně řešit, kdo všechno daně Řádně neplatí tam, kde má.

U složitého problému začneme jednoduchým příkladem: Od roku 2007 společnost Facebook jen na britském trhu dosahu příjmu kolem půl miliardy liber. Zdejší státní kasa ale získala od lídra na poli sociálních sítí za stejnou dobu zhruba 1 milion liber. A například v roce 2012 firma v Británii na daních nezaplatila prakticky nic [2] . „Facebook platí všechny poplatky právními předpisy Spojeného království a postupujeme v Soulada s daňovými zákony ve všech zemích, kde působí,“ oponoval mluvčí společnosti v tiskovém Disclaimer na zacatku října.

Navzdory údajům je vyjádřeným zástupci Facebooku pravdivé. Stěžejní princip podobných daňových úniků je ve skutečnosti zcela legální. Na jedné straně zde stojí logická snaha každé firmy vydělávat pro sebe i investory, na druhé pak snaha vyvarovat se dáním tam, kde příjem reálně vznikl – to vše ovšem v mezích zákona. „Firmy se snaží pouze penze Racionálně a využívají toho, co jim legislativa EVROPSKÉ UNIE a jednotlivé státy umožňují,“ uvádí Lenka Mrázová z daňového oddělení PricewaterhouseCoopers.

zdroj: Thinkstock

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Kde daně mizí

Na pozdější děr v příjmech Evropská unie zadělala vlastně sama, když v roce 1990 vyšla vstříc Rostoucí globálním firmám. Tzv. Směrnice o mateřských a dceřiných společnostech Měla zabránit tomu, aby firmy kvuli odnože v Různí STATECH Danilo dividendy víckrát než jednou. Podpora ekonomického Rust firem ale do nekoliko let přerostla Bruselu přes hlavu: znamenala Téměř žádné zdanění. Firmy totiž využívají složité sítě svých odnoží a místo velké daně v jednom stát převede peníze do jiné země, která stejnou daň nevyžaduje. Zisk nakonec není reálně zdanění ani v jednom státě. Vzniká tak efekt mezi experty známý jako dvojí nezdanění.

Dalším tématem, proti kterým unie i další mezinárodní společnosti Dlouhodobě Zahajuji boj, je tzv.. hybridní daněný. Zjednodušeně: to, co je v některých STATECH považován za úvěr, jinde funguje jako majetkový Podíl – samozřejmě s odlišným daněný. Firmám pak stačí peníze Převést do země s „výhodnější“ systémem.

Přeshraniční manévry s daněný příjmů se dosud řídil jednoduchým pravidlem: co není zapovězeno, je dovoleno bez ohledů na fakt, jak moc to Může beat do očí. „POkud je snížení daňového břemene v mezích zákona, lze obtížně stanovit hranici mezi“ patřičný „a“ nepatřičných „, respektive“ morálním „nebe“ nemorálních „… Důležitá je, aby nedocházelo ke zcela umělým přesouvání zisků za úcelem jejich nezdanění a přesunul Mely ekonomickou podstatu, „dodává Miroslav Svoboda ze společnosti Delloite.

Unie (a tým pádem i jednotlivé státy) nyní bude Chtimi globálním koncernům typu Facebook, Google, Amazon nebo Starbucks zamezit daňové úlevy. Právě hybridní systém má Brusel výrazně Omezit. Inspirovat se chce takové Červencový summitem G20 nebe „akčních plánem“ OECD. Dokument z minulého roku požadoval zvýšit rozsah informací, které si mezi sebou Vyjmenuj finančního úřadu v jednotlivých STATECH.

Nadnárodní společnosti by nově Mely zveřejnil jediný a zjednodušený číselný údaj o daních, které odvedle doporučujeme v každém ze členských států, v nichž působí. Evropská komise má Rovněž představují kodexy chování pro sluchová a poradce.

autor: Thierry Charlier, zdroj: ČTK

Eurokomisař Algirdas Šemeta

eurokomisař Algirdas Šemeta

„Když jsou naše pravidla Zneužívání k tomu vyhnout se placení jakekoliv daně vůbec, pak je Treba je upravit,“ pronesl tento týden eurokomisař pro daňovou problematiku Algirdas Šemeta. Pozměňující směrnice a její pravidla by unie v jednotlivých STATECH ráda prosadila již koncem Prištině roku. ČR chce Nejdříve posoudit definitivní návrh změnu, podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Šrámka ale iniciativu jednoznačně podporuje.

Problém vyvádění peněz do tzv.. daňových Raju není cizí ani českému prostředí. Více zde [3]

Současný systém přeshraničního zdanění je podle odborníků natolik složitý, že místo jednotlivých změna musí přijmout zcela odlišný koncept. Nejčastěji je zmiňovaný princip jednotného zdanění. Firemní zisky by podle něho podléhaly dáním Skutečně v místě, kde vznikly, nikoliv po přesunu do „velkorysejších“ států. Ani to ale nemusí být ideální lék. Ve složitých majetkových sítích firem totiž často není jasné, kde přesně jejich podnikání Probíhá.

Šálek daňové úlevy

Na mocné firmy a jejich daněný ale Kromě politiků vyvíjí větší tlak takové veřejnost média. Přesvědčila se o tom i společnost Starbucks. Ta na konci minulého roku dobrovolně zaplatila o 10 milionů liber vyšší daň, než Skutečně musela. Chvíli předtím totiž vyšlo najevo, že za 14 let existence na britském trhu odvedla na daních jen 8 a půl milionu.

Jde ale o ojedinělé Výjimku firmy, která „vykoupila“ Své svědomí. Množil Manažeři namítají, že jsou nuceni děr v systému využívat. Už jen proto, že je k tomu nutí tvrdá konkurence. Plán EU přiškrtit daňové úniky navíc muzeí u ekonomických liberální. Podle Miroslava Svobody tak firmám zbývá Bedlivě sledovat, jak s jejich příjmy naloží nová pravidla – a hlavně samotné vlády. Ostatně, u těch, které se potýkají s nedostatkem peněz, muzea znít unijních výzva atraktivní. Nesouhlasím naopak MOHOU státy, které dosud těžily z výhodného daňového nastavení a bojí se Ztráty konkurenční výhody.

Miroslav Svoboda , Delloite:

„Je nutné si uvědomit, že Existují státy – členské země EU, které na daňových výhodách postavily velkou část svého ekonomiky … Jednota všech států v rámci EU záleží sepíše na ekonomických zájmech jednotlivých států. Na příkladu eura lze doložit, že není jednoduché ty, co pravidla porušují, vyloučit nebe ‚potrestat‘. „

Zdroj: ČT24, ČTK, MF Dnes, The Economist

References

  1. ^ vzkaz zpřísnit vymáhání daní (europa.eu)
  2. ^ nezaplatila prakticky nic (www.ibtimes.co.uk)
  3. ^ Více zde (www.ceskatelevize.cz)